ערד: האם 1,900 יח"ד ייועדו למגזר החרדי?

ראש עיריית ערד מאשים: ליצמן מנצל את תפקידו במשרד השיכון בשלהי כהונת הממשלה וממשיך תוך כדי תקופת הבחירות לקדם שכונה בת 1,900 יח"ד לחרדים, בפאתי ערד • משרד הבינוי והשיכון בתגובה: המשרד ורמ"י מקדמים ארבע תכניות דיור משמעותיות בערד. רק אחת מהן מיועדת לצורכי המגזר החרדי, רוב היחידות מיועדות למגזר הכללי

מימין: ראש עיריית ערד ניסן בן חמו ויעקב ליצמן ביציאה מביהמ"ש העליון לאחר דיון בנושא שדה בריר, ליד ערד | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

האם שכונת מגורים חדשה בערד, מרוחקת ממרכז העיר, בבינוי של תשע קומות בלבד לגובה, עם מוסדות ציבור רבים מקודמת מאחורי גבה של עיריית ערד, לציבור החרדי? אם תשאלו את ראש עיריית ערד, התשובה חיובית. הוא גם מבטיח שלמרות התנגדותו לשכונה – והתמקדותו בעיבוי מרכז העיר ערד בעלות תשתיות מוזלת – זו תוסר במידה וליצמן ייבחר שוב לשר השיכון.

ביריעה נרחבת של עדי כהן וגילי מלניצקי ב'דה מרקר' הבוקר, שסוקרת את העשייה הרבה של השרים החרדיים דרעי וליצמן במשרדי הפנים והשיכון למען פתרונות דיור לציבור החרדי, נסקרות תכניות שפיר כעיר חדשה לצד כ-11,000 יח"ד במערבה של העיר קריית גת, לצד קידומן של תכניות דיור מופחת, שלטענת הכותבים, זורזה כדי לתת מענה לציבור החרדי.

250/200 סייד בר + קובייה

בכל האמור לעיל אין כל חידוש לקוראי 'ביזנעס', אולם בין שיטי היריעה הארוכה חושף 'דה מרקר' כי השר ליצמן מקדם מאחורי גבו של ניסן בן חמו, ראש עיריית ערד, שכונה חדשה. המדובר הוא, לפי הדיווח, על רובע 5א בצפון-מערב ערד, שבו מתוכננת להיבנות על קרקעות מדינה שכונת מגורים חדשה בת כ-1,900 יחידות דיור. "כפי שעולה ממסמכי התוכנית, שאושרה וקיבלה תוקף ב-2016, השכונה נועדה במידה רבה לתת מענה לציבור החרדי: המסמכים מחייבים בנייה של עד תשע קומות, אחוז מסוים של דירות קטנות ובנות השגה, ריבוי מוסדות חינוך וציבור, וריחוק מהשכונות החילוניות וממרכז העיר. אולם ראש העירייה, ניסן בן חמו, שנבחר לתפקיד ב-2015, התנגד למימושה מרגע היבחרו", נכתב בדיווח.

"כולם ידעו שהשכונה מיועדת לגור"

בן חמו צוטט ב'דה מרקר' כמי שמלכתחילה מנע את קידומה התכנוני של השכונה. "מהרגע שראיתי את התוכנית, הבנתי שהיא מנוגדת לכל תפישת העירוניות והפיתוח של ערד שהבאתי אתי לתפקיד, שמבקשת לחזק את השכונות הקיימות ולשווק קרקעות בשטחים הריקים בלב העיר ולא על אדמות מרוחקות שדורשות כספי פיתוח רבים", אמר ראש העיר ערד ל'דה מרקר'. "לכן התנגדתי לייצר מסה המונית של דירות במכרזי מחיר למשתכן שיורידו את שווי הנכסים בעיר, ולא חתמתי על הסכם גג. רובע 5א הוא למעשה תכנית לשכונה מפורברת שנולדה בחטא, כחלק מהקואליציה הקודמת. כולם ידעו שהיא מיועדת לחסידות גור ולא עבור הפיתוח הכולל של ערד, אבל אף אחד לא עצר את אישורה".

אברכים בערד | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לדברי בן חמו, לפני מספר שבועות פנתה רשות העתיקות אל עיריית ערד בבקשה להחל בתיאום עבודות ברובע 5א. עוד קודם לכן, באוקטובר 2020, פרסמה חברת 'ערים' – זרוע ביצוע של המדינה שמפתחת תשתיות להקמת שכונות חדשות – מכרז לניהול פרויקט, תיאום ופיקוח, בהוראת משרד הבינוי והשיכון. לדברי בן חמו, שני המהלכים נעשו בלא שיח תכנוני ותיאום מוקדם, כנהוג, והם הוצגו בפני הרשות המקומית ערד כעובדה מוגמרת.

"בין 2015 ל-2020 מנעתי בצורה מכוונת הקמה של שכונות מרוחקות ומיקוד במכרזים קטנים ואיכותיים בלב העיר, ובאמת, אנחנו מצליחים לשווק כאן קרקעות, ומחירי הדיור בערד עלו ביותר מ-30% בשנים האחרונות, בעוד דימונה ובאר שבע מוצפות בדירות והמחירים בהן יורדים. זה נמשך עד לפני כמה חודשים, כשליצמן הגיע ונתן הנחיה למחוז דרום להתחיל לשווק ולממש את התוכנית לרובע 5א – מעל הראש שלי, בזמן שהעיר כלל אינה מעוניינת בשכונה החדשה.

"משרד הבינוי והשיכון נמצא בריצת אמוק מטורפת כדי להבטיח את מימוש התוכניות, בעוד עיריית ערד ממודרת לגמרי. התוכנית נוגדת את עקרונות תוכנית המתאר שאנחנו מקדמים וקרובים לאישורה. מילא אם הייתי חותם על הסכם גג ומקבל משהו מהמדינה, אבל מלכתחילה אמרתי, 'לא רוצה את התקציבים, ואל תדחפו לי תוכניות'" מצוטט בן חמו בכתבה.

870/135 ליינר ארטקל

"בשבועות האחרונים", מספר בן חמו, "פניתי לגורמים המקצועיים במשרד הבינוי והשיכון ואמרתי להם: 'אתם נורמליים? אנחנו הרי עובדים על דברים אחרים ביחד. למה לקדם תכנית בשטחי הרשות בלי שיתוף של נציגי הרשות, למה להדיר אותנו מהעיר שלנו?'. בתשובה ענה לי בכיר במשרד: 'מה אני אעשה? השר אמר, זאת הוראה של השר'", מצטט בן חמו את הבכיר, בכתבה.

ניסיון מגמתי שקוף

אולם כאמור, גם בן חמו עצמו טוען כי לא יוכל להתנגד לרובע 5א לאורך זמן. "אם ליצמן ייבחר בבחירות הקרובות וימונה שוב כשר הבינוי והשיכון, אני אכבד את הצעדים ואת המדיניות שהוא מוביל. אבל אחרי חמש שנים שבהן אף אחד לא נגע בתכנית, קמה ממשלת חירום לקורונה, מקדמת תכנית מאחורי הגב ומקצה תקציבים במהירות בזק, בעת שהרשות מתנגדת, שנייה לפני בחירות? אם ההשקעה שלנו בחיזוק ערד תרד לטמיון, האסון הזה יהיה רשום על שמם".

בנייה חדשה בערד | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מלשכת שר הבינוי והשיכון נמסר בתגובה ל'דה מרקר': "מדובר בניסיון מגמתי נוסף, שקוף ומופרך, עובדתית ומהותית, להציג את פעילות משרד השיכון כמוטה פוליטית. מצוקת הדיור במגזר החרדי ברורה היום יותר מתמיד, ולשר אין כל כוונה להתנצל על המאמצים לפתרון מצוקה זו ומצוקות של מגזרים אחרים. לגופו של עניין… משרד הבינוי והשיכון ורמ"י מקדמים ארבע תוכניות דיור משמעותיות בערד. רק אחת מהן מיועדת לצורכי המגזר החרדי, ואילו רוב היחידות מיועדות למגזר הכללי".

Inner 620/130

כתיבת תגובה