ערים חרדיות בשלב הראשון לתקצוב תשתיות התחבורה

המסלול המהיר לשדרוג תחבורתי: משרד התחבורה יתקצב ויקדם תחבורה ציבורית, רכיבה והליכתיות בתשעה יישובים נבחרים בכל רחבי הארץ | טירת כרמל, עפולה, קרית מוצקין, נהריה, אור עקיבא, בית שמש, שפרעם, מודיעין עילית ואופקים | כל הרשויות המקומיות במיזם מונות מעל 20 אלף תושבים ואינן מתוקצבות במסגרת תכניות אחרות של משרד התחבורה

מודיעין עילית | צילום: פלאש 90

צעד נוסף לשיפור תשתיות תחבורתיות ואיכות החיים בערים קטנות ובינוניות וחיזוק הרשויות המקומיות. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, בהובלת השרה מרב מיכאלי יקדם פרויקטים תחבורתיים קצרי טווח, שיתנו עדיפות לתחבורה ציבורית ובת קיימא, בתשע רשויות מקומיות נבחרות ברחבי הארץ. זאת, במסגרת מיזם חדש ומיוחד שמוביל משרד התחבורה – 'רשויות השינוי'.

במסגרת המיזם, המשרד יעבוד מול הרשויות המקומיות שנבחרו, יבחן את הצרכים הייחודיים של כל רשות ויחתום על הסכמי תחבורה מקיפים, שיכללו תקציבים לקידום פרויקטים של תחבורה ציבורית, שבילי אופניים, הליכתיות ותחבורה קלה, בטווח המיידי. המשרד יסייע וילווה את הרשויות עם יועצים מקצועיים מהמתקדמים בתחום, להוצאת הפרויקטים לפועל בצורה המיטבית, תוך דגש על חווית המשתמש של התושבים ושיתוף הציבור.

250/200 סייד בר + קובייה

מיזם "רשויות השינוי" נועד לצמצם את הנסועה הפרטית ולהפחית את הגודש בכבישים העירוניים, באמצעות הגדלת מספר הנוסעים בכלי תחבורה, לרבות נסיעות שיתופיות, ומעבר אנשים משימוש ברכב הפרטי לשימוש בתחבורה ציבורית וחלופות אחרות.

המיזם מתעדף רשויות מקומיות, בהתאם לפוטנציאל שלהן לחולל שינוי תחבורתי בטווח זמן קצר ומידי, והנכונות שלהן לקדם תחבורה ציבורית וחלופות לרכב הפרטי. בשלב הראשון של המיזם, שמושק היום, נבחרו תשע רשויות מקומיות מגוונות, מכל רחבי הארץ וגווני האוכלוסייה: טירת כרמל, עפולה, קרית מוצקין, נהריה, אור עקיבא, בית שמש, שפרעם, מודיעין עלית ואופקים.

כל הרשויות המקומיות במיזם מונות מעל 20 אלף תושבים ואינן מתוקצבות במסגרת תכניות אחרות של משרד התחבורה. ברשויות קיימות תכנית תכנוניות לתחבורה ולשבילי אופניים, מועסק ממונה תחבורה ציבורית, והן נכונות לקדם פרויקטים של תחבורה ציבורית ובת קיימא.

הרשויות נבחנו ונבחרו על בסיס פערים בתשתיות התחבורה הקיימות, בתחום מסופי התחבורה הציבורית, שבילי אופניים ונתיבי העדפה לתחבורה הציבורית. כמו כן, נבחנו פערים בשירות התחבורה הציבורית הקיימים, ופערים ביעדי הפיצול, בין השימוש ברכב פרטי לבין השימוש בתחבורה ציבורית, רכיבה והליכה.

עם הצלחת המיזם, משרד התחבורה ירחיב אותו לרשויות מקומיות נוספות, בהתאם לדירוג ולבחינה שבוצעה. מיזם "רשויות השינוי" מצטרף למגוון רחב של סלים באמצעותם מקדם משרד התחבורה פרויקטים תחבורתיים ברשויות המקומיות, ובכלל זה מיזם שותפים לדרך וסלים רבים נוספים.

Inner 620/130

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, ח"כ מרב מיכאלי: "הרשויות המקומיות הן שותפות שלנו ואני מאמינה שבעבודה משותפת נוכל לקדם את התחבורה בכל רשות ורשות למען הציבור. ראשי וראשות הרשויות מכירים את הצרכים של התושבות והתושבים בצורה הטובה ביותר, ויחד עם היכולות, התכנון והמשאבים שאנחנו נביא מהמשרד נוכל להתאים בין הצרכים השונים לבין הפתרונות התחבורתיים שלנו. אני מאמינה בשיתופי פעולה כדרך פעולה ובטוחה שתשע הרשויות האלה הן רק ההתחלה של המיזם הזה. הפתרונות שנייצר יחד, יובילו כבר בטווח הקרוב והקצר לשינוי מציאות החיים של תושבות ותושבים רבים שסובלים כבר יותר מדי שנים מהזנחה בתחום התחבורה. "רשויות השינוי" הוא הדוגמא לשינוי שאנחנו מביאות במשרד לשינוי סדרי העדיפויות, החזרת ההשקעה לנגב ולגליל, וחיזוק משמעותי של שירות ותשתיות התחבורה הציבורית שלנו".

מנכ"לית משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, מיכל פרנק: " 'רשויות השינוי' יהיו חוד החנית בקידום מרחב תחבורתי בהתאם למדיניות המשרד לעודד תחבורה ציבורית, רכיבה וקישוריות. התשתיות שיפתח המשרד בתשעה יישובים בפריפריה ייתנו מענה הוליסטי, באמצעות הקצאת משאבים ממוקדת ביישובים נבחרים, שתייצר השפעה של ממש בשטח לתועלת התושבים. אני מאמינה ששיתוף פעולה פורה בין משרד התחבורה לרשויות המקומיות יניב פתרונות תחבורה בני קיימא מהירים, אמינים ונוחים לרווחת הציבור".

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "ערים חרדיות בשלב הראשון לתקצוב תשתיות התחבורה"

  1. מה תכל'ס?
    המון מילים בלי שום משמעות.
    מה יתקצבו? אוטובוסים? שבילי אופניים? נעלי ספורט?
    לא ברור.
    נשמע כמו נסיון לייצר כותרת משום דבר, ולהציג דאגה לפריפריה אחרי "דרך שווה" שלקחה את הכסף מהדרום, הצפון, מ"ע וביתר והעבירה אותו לת"א.

כתיבת תגובה