עשור למשבר הכלכלי: הבנק שילם דיבידנד ראשון

עשור למשבר הסאבפריים, הבנק המלכותי של סקוטלנד מתאושש מהמכה האנושה שחווה ומשלם דיבידנד ראשון מזה עשור • ממשלת בריטניה עדיין מחזיקה ב- 62% מהחזקות הבנק שחילצה, לאחר שמכרה 9% בכמעט ממחצית המחיר ששילמה עליהם

סניף של הבנק המלכותי של סקוטלנד RBS | צילום: Rept0n1x, ויקיפדיה

עשור למשבר הסאבפריים, אז חולץ רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) על ידי הממשלה הבריטית בחבילת חילוץ של 45 מיליארד פאונד, משלם הבנק לראשונה דיבידנד למחזיקי מניותיו, שהגדולה מביניהם היא עדיין ממשלת בריטניה שמחזיקה 62% מהבנק.

על פי הדיווחים ברויטרס, הגרדיאן וה- BBC, הבנק שעמד לקראת קריסה במשבר הכלכלי העולמי בשנת 2008 וחולץ על ידי הממשל הבריטי בחבילת חילוץ ענקית בהיקף של 45 מיליארד פאונד, שהעניקה לה 71% מהחזקות הבנק, לפי 502 פאונד למניה, שילם דיבידנד של 2 פני למניה ל-190 אלף בעלי המניות הפרטיים.

על חלוקת הדיבידנד הודיע הבנק כבר בחודש אוגוסט, לקראת השלמת ההסדר אליו הגיע הבנק עם משרד המשפטים האמריקאי, לפיו ישלם קנס בגובה 4.9 מיליארד דולר (3.6 מיליארד ליש”ט) כדי לסיים חקירה של מכירת מוצרים פיננסיים בתקופה שלפני המשבר הפיננסי הגלובלי.

עם השלמת ההסדר, התאפשר לממשלה הבריטית למכור את מניותיה בבנק וזו מכרה לאחרונה 9% מהחזקות הבנק, לפי 271 פאונד למניה – מעט יותר ממחצית מהמחיר ששילמה למניה בעת חילוץ הבנק במשבר הכלכלי העולמי.

מנכ”ל הבנק רוס מקאיוון הגדיר את התשלום “אבן דרך חשובה” בהתאוששות הבנק וכי זהו “החזר קטן” לבעלי המניות “אחרי שנים רבות של סבלנות”.

עוד אמר מקאיוון, כי “זוהי אבן דרך חשובה נוספת בהתאוששות שלנו, כמעט 10 שנים לאחר ש-RBS חולץ מקריסה על ידי משלם המיסים הבריטי. יצרנו מאז בנק קטן ובטוח יותר שמפיק רווחים יותר בני-קיימא. מצב ההון שלנו טוב יותר מהיעד שנקבע לו ואנחנו מצפים להחזיר כל הון עודף לבעלי המניות מוקדם ככל שניתן”.

בראיון שהעניק בשבוע האחרון לרשת BBב אמר מקאיוון, כי להערכתו ייקח לבנק “5 עד 10 שנים לרכוש שוב את האמון”, שהוא רוצה לקבל מהציבור. זאת, למרות שהמצב הפיננסי של RBS חזר למצבו התקין.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה