עשרה דברים שכדאי שיהיו במקרר ועל השולחן בבין הזמנים

בין הזמנים כבר כאן וזה הזמן ללמוד כיצד ניתן להתמודד עם תזונת הילדים השוהים בבית ולא במוסדות הלימוד. באדיבות יועצת התזונה של ‘סטארקיסט’, הדיאטנית הקלינית רותי אבירי, אנו מגישים לכם שורה של עצות טובות ובריאות

מה שאפשר לעשות עם טונה. צילומים: ניר עצמון | יח"צ

גם הבנים כבר יצאו לבין הזמנים, והם מבלים את רוב היום בבית, במקרה הטוב במזגן, ובדרך כלל ללא השגחת ההורים. ארוחות היום עלולות להפוך לחגיגה של חטיפים עתירי שומן ומלח. רותי אבירי, דיאטנית קלינית ויועצת תזונה לחברת טונה ‘סטארקיסט’ מגישה עשרה רעיונות וטיפים שיעזרו לכם לגרום לילדים לשמור על תזונה נכונה גם בזמן החופשה.

כל מה שעליכם לעשות הוא להכין מראש מזונות ומאכלים בריאים, בצורה זמינה ומפתה לאכילה (במקרר או על השולחן או השיש) ובלי שתידרשו לומר מילה ומבלי שתשימו לב, הילדים יאכלו באופן ספונטני מאכילים בריאים.

jerusalem-box

סנדוויצ’ים: למרות שהילדים בחופש – המשיכו להכין להם סנדוויצ’ים כרגיל ושמרו במקרר. השתמשו בלחם ולחמניות מקמח מלא, והעדיפו מרכיבים עשירים בחלבון שיתרמו לתחושת השובע, כמו טונה או גבינות לבנות עד 5%, צהובות עד 15%, או חביתה. הוסיפו ירקות כמו מלפפון, חסה, פלפל או עגבנייה שיוסיפו לא רק ויטמינים ומינרלים לכריך אלא גם יתרמו לצבעוניות ולאסתטיות שלו. כריך צבעוני ואסתטי יוסיף לחשק לבחור בו באמת. שימרו במקרר וכל מה שהילד יצטרך לעשות הוא להכניס לטוסטר ולאכול. כמו כן, ניתן להשאיר ממרחים מוכנים במקרר כמו ממרח טונה.

ירקות ופירות: מומלץ לחתוך אותם בצורה מפתה ולשים בקדמת המקרר. אפשר לחתוך רצועות של גזר, פלפלים, מקלות סלרי או פטריות או פשוט להניח “ירקות מיני” כגון עגבניות שרי, מלפפונים וגזרים קטנים ואפילו תירס גמדי. העיקר שיהיה שטוף ומוכן לחטיפה ולנגיסה.

קרטיבים על בסיס פירות: אפשר לקנות שרבטים על בסיס פירות או להכין אותם לבד או עם הילדים בכלים המיועדים להכנה עצמית. בטכניקות שונות ובאביזרים משוכללים קצת יותר ניתן להכין לבד ארטיקים צבעוניים ובריאים. ארטיקים כאילו יכילו את הערכים התזונתיים שבפירות (ויטמינים, מינרלים, אנטיאוקסידנטים וסיבים) בצורה מזמינה ומפתה יותר עבור ילדים.

ירקות קפואים: למרות פעולת ההקפאה, הם שומרים על ערכיהם התזונתיים. הילדים הגדולים יותר יכולים לחמם אותם בעצמם במיקרו. למשל אדממה שיכול לספק מצוין את הצורך לנשנש.

קופסאות שימורים: מכילות למשל טונה, תירס, חומוס ואפונה. רוב השימורים כגון הטונה, לא מכילים חומרים משמר. השימור נעשה על ידי עיקור בחום, ורוב הערכים התזונתיים של התכולה – נשמרים. כמו כן, קופסאות השימושים ניתנות לנשיאה, ולאכילה בכל טמפרטורה ולכן ניתן לצרוך אותם גם בטיולים ומחוץ לבית. דבר המאפשר לשמור על תזונה בריאה ולא להסתפק בחטיפים ובממתקים.

בייגלה מקמח מלא: יכול להוות ארוחה קלה ביחד עם גבינה לבנה או סלט טונה שהכנתם מראש במקרר. שימו ליד הבייגלה קערה ריקה שבה ישימו הילדים את הגבינה או הסלט ו”ינגבו” אותה להנאתם עם הבייגלה.

קלחי תירס: אם יש לכם זמן – הכינו אותם על הבוקר, והשאירו אותם לילדים בסיר החם. ילדים אוהבים את הטעם המתוק של התירס.

ארוחת צהרים: הכינו מראש ארוחת צהריים על צלחת שצריך רק לחמם. תוכלו אפילו להכין מראש במקרר כריכים מעוררי תאבון מלחם מלא במילוי ממרחים בריאים (גבינות, טונה, אבוקדו) ובתוספת ירקות.

שתייה: וכמעט הכי חשוב – שתייה. פזרו בקבוקי מים בכל פינה בבית כדי להגביר את הסיכוי שהילדים ישתו מספיק. כדי להעלות יותר את הסיכוי שישתו, שימו בהם טיפה לימון ועלי נענע.

יחסים תקינים: גם אם תפעלו לפי כל הסעיפים הנ”ל, קחו בחשבון שתהיה שוֹנוּת בצורת האכילה של הילדים בחופש מזאת שמתרחשת בשאר השנה, ולצערנו, ברוב המקרים היא לא תהיה לטובה. יותר חשוב לשמור על היחסים עם הילדים מאשר להכניס להכניס עוד ויטמין או מינרל לגופם. נהגו בתבונה ואל תיכנסו עמם לעימותים.

inner

כתיבת תגובה