עתידו של שוק הדיור תלוי בבחירות 

אתה תחליט: שוק הנדל”ן ימשיך לחכות לממשלה חדשה ואולי אפילו פרו-חרדית או שהתכניות שהחלו לצאת לדרך, יובילו לבוקה ומובלקה בשוק הדיור – רגע אחרי שיסתיימו בלי תכניות חליפיות • ובית שמש היא רק דוגמה

משה אבוטבול בימיו כראש עיריית בית שמש, על רקע הבנייה בעיר | צילום ארכיון: פלאש 90

כל המדינה תלויה בתוצאות הבחירות  בפעם השלישית (ולא האחרונה כנראה).

אך יותר מכל, תלוי שוק הנדל”ן, והדיור החרדי בפרט, בשאלה מי יהיו שרי האוצר והשיכון.

250/200 סייד בר + קובייה

השאלה הראשונה שתונח על שולחנו של שר האוצר החדש, תהיה בנוגע למס הרכישה ומסי מקרקעין נוספים, אשר בחלקם תוקנו ע”י כחלון ובימים אלו מסתיימת הוראת השעה בגינן. אם השר יחליט שלא להאריך את תוקפן, יהיה בכך שוק חשמלי שיעיר את שוק השקעות הנדל”ן, אשר אכן זקוק למכשיר דיפיבלטור, לעוררו מהתרדמת העמוקה אליה הוכנס ע”י כחלון.

גם במשרד השיכון,  יצטרך השר החדש, להחליט על המשך היצירה השנייה של האזרח משה כחלון: תכנית מחיר למשתכן. כל שינוי בתת סעיף כזה או אחר בתכנית, יכול להשפיע על המשק. נראה לכם מוגזם? נתאר לעצמינו רק את הורדת המענקים בפריפריה. זה הגיוני בסך הכל. מדינה לא אמורה להעניק 60.000 ש”ח לבנאדם רק על כך שהוא מואיל בטובו לרכוש לעצמו פנטהאוז בנהריה עם נוף לים. החלטה כזו מורידה בבת אחת את האטרקטיביות של התכנית, ומאידך מעלה באחת את מחירי הדירות באיזור.

אותנו כחרדים, זה צריך להטריד במיוחד: ניקח למשל קריטריון אחר שניתן לשנות בקלות. נניח ששר השיכון בממשלת האחדות, מר אבי ניסנקורן, מחליט להוסיף סעיף אחד: מיצוי כושר ההשתכרות. נשמע כמו סעיף תמים ובלתי מזיק. אך למעשה מדובר דה פקטו בהוצאת רוב הציבור החרדי מהתכנית, אשר העניקה לנו קרוב לעשרת אלפים דירות בקדנציה החולפת (יש דרישה לעבודה ש לשני בני הזוג, וצעירים חרדים הרי לא יכולים להצהיר על עבודה, בשל מגבלות הגיוס, מגבלות שעצמתם לא צפוייה להיחלש עם עליית ממשלה נקייה מחרדים). יהיה קשה מאוד להתמודד מול זה בבג”ץ, היות וסעיף כזה כבר מופיע עשרות שנים במשרד השיכון, לגבי הסיוע לשכירות דירה. כבר היום, כאשר החרדים מהווים חלק מרכזי בממשלה, משרד השיכון מתנער ממחוייבותו אלינו. אפשר רק לנחש בבעתה מה יקרה ביום שהשלטון יעבור לידיהם.

חושבים שזה רחוק? תשמחו שאינכם רואים את השלטים של לפידרמן. התמונה היא של גנץ, גאנץ שוואך (חלש, אידיש), אבל המילים, אוי אלו מילים. והם מתכוונים לכך. במקרה הזה, מילה זו מילה. ואדישות שלנו יכולה להפוך את המילה למעשים שאינם ניתנים לתיקון.

Inner article

רוצים דוגמה? בית שמש. היה שם ראש עיר חרדי, אשר היו טענות עליו, חלקן צודקות כנראה, למרות שהוא וצוותו הביאו למגזר החרדי קרוב לעשרים אלף דירות (כולל תכניות). שלטונו היה יצוק בבטון ולא הייתה כל דרך מספרית להורידו. אבל הטענות השונות, גרמו לאנשים פשוט להישאר בבית. לא חלילה להצביע לצד השני. וכך, בהפרש זעום, הצליחה לעלות ראש עיר אשר בתחילה דיברה על שלום, ואותם אנשים בתוכנו ממש שמחו. בפועל, מה שקורה זה שבלשון המעטה הוא ההיפך מהרחבת היישוב החרדי בעיר, כולל הדרה מכוונת של הציבור החרדי מרמה ה’ (למרות שהיא מוסכמת בדרישות קואליציוניות ומעוגנת בהחלטה מהקדנציה הקודמת של אבוטבול שהיה צריך למלא את רצון משרד השיכון כדי לקבל את השכונה, אך לא בטוח שהיה מיישם את ההחלטה)

בשנה האחרונה זכיתי לעמוד בראש מאבק משפטי נגד ראש העיר ונגד תכניותיה, המסוכנות לציבור החרדי הרבה יותר מרון קובי בטבריה ומכרמל שאמה ברמת גן. רבבות דירות יורדות לטמיון, שלא לדבר על אכיפת בניה וכדומה, מהלכים המציקים למאות משפחות (בינתיים). וכל זה בגלל כמה אנשים שנותרו בבית. והיה יכול להימנע אילו אותם אנשים כן הלכו להצביע.

אני מכיר אישית תושב בית שמש, המנסה להירשם לדירה ברמה ד’ ומסבירים לו, שהעירייה תוקעת את המכרזים בכוונה. התושב כועס מאוד, על עצמו. הוא נזכר שהוא אכן לא הצביע ביום הבחירות, כי היו לו הרבה טענות על משה אבוטבול, שהוא לא דאג מספיק לדירות. אז עכשיו אין דירות בכלל, ואין לו על מי לכעוס מלבד על עצמו.

אז אתה, – אתה! – בין אם אתה מחפש עדיין דירה לעצמך או לילדים, ובין אם תגיע במהלך הקדנציה הקרובה לגיל הזה, אל תהיה כמו התושב הזה.

אם לא בשביל הגיוס והגיור, החינוך והדתות,

אז  ב ש ב י ל ך !

Inner 620/130

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "עתידו של שוק הדיור תלוי בבחירות "

  1. חזק ביותר. להדפיס בחצי מיליון העתקים ולשלוח לכל אחד שהצביע ג או שס בבחירות האחרונות.
    כל הכבוד.

  2. צודקבמאה אחוז
    חבל על הקטנניות להוציא לעצמך שני עניים העיקר שלשני תצא אחת

כתיבת תגובה