פגעה בהתארגנות עובדיה ותשלם רבע מיליון שקל

בית הדין הארצי לעבודה: אמברוזיה תשלם רבע מיליון שקל בשל פגיעה בהתארגנות עובדיה • בית הדין דחה את ערעורה של חברת “אמברוזיה” ואשרר כי ההסתדרות היא ארגון העובדים היציג במפעל • בשל הפגיעה הרוחבית בזכות ההתארגנות של העובדים שכללה החתמת עובדים על טפסי ביטול חברות ומשיכת זמן, המעסיקה תשלם פיצוי כספי בסך 250,000 שקל

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד | צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

בית הדין הארצי לעבודה, דחה את ערעורה של חברת אמברוזיה ואישר כי מפעל סופהרב הינו נפרד ממשרדי אמברוזיה, ומהווה יחידת מיקוח עצמאית.

 עוד נקבע בפסק הדין, כי ההסתדרות הינה ארגון העובדים היציג במפעל, לאחר שכמחצית מעובדיו הצטרפו לשורותיה, ומאחר וטפסי הביטול הגיעו לאחר השגת היציגות.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

באשר לפגיעה בזכות ההתארגנות, פסק דינו של בית הדין הארצי אישר פה אחד את קביעות בית הדין האזורי בנצרת, לפיו ההנהלה פעלה לסיכולה של ההתארגנות באופן רוחבי, באמצעות מנהלים, בהפעלת לחץ למניעת הצטרפות עובדים להסתדרות ולהנעתם לבטל את חברותם בה, ובמאמץ להרוויח זמן על מנת להשיג כמה שיותר טפסי ביטול מהעובדים שהצטרפו להסתדרות. דעת הרוב הגדילה את סכום הפיצויים שתשלם החברה להסתדרות ל-250,000 שקל.

נזכיר כי בסוף שנת 2018 הצטרפו להסתדרות כמחצית מעובדי מפעל תוספי התזונה סופהרב מנוף הגליל (נצרת עילית לשעבר), שבבעלות חברת אמברוזיה (יבואנית מוצרי סולגאר לישראל). בעקבות סירוב החברה להכיר בהסתדרות כארגון היציג ומעורבותה בביטולי חברות של עובדים בהסתדרות – פנתה ההסתדרות לבית הדין האזורי לעבודה בנצרת.

בחודש יוני 2019 ניתן פסק דינו של בית הדין האזורי לעבודה בנצרת, בו קיבל כבוד השופט מוסטפא קאסם את טענות ההסתדרות וקבע כי המפעל מהווה יחידת מיקוח עצמאית וכי ההסתדרות היא הארגון היציג בו, וחייב את החברה בפיצויים בסך 75,000 שקל בשל הפגיעה בהתארגנות העובדים.

החברה הגישה ערעור לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים, וההסתדרות מצידה ערערה על סכום הפיצויים הנמוך שהושת על החברה.

בתקופת ההמתנה לפסק דינו של בית הדין הארצי, המשיכה החברה במאמציה הפסולים נגד ההתארגנות, לרבות ביטול הטבות לעובדים בהן נסיעה שנתית לחו”ל, הסתה כנגד נציגות העובדים, והתנכלות לחבר ועד ואף זימונו לשימוע. בגין פגיעות אלה פנתה ההסתדרות בשנית לבית הדין האזורי לעבודה בנצרת.

870/135 ליינר ארטקל

ההסתדרות יוצגה בהליך על ידי עו”ד ורד ויץ ועו”ד מור ארזי גלבוע, מהלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות.

יו”ר מרחב עמקים צפוני בהסתדרות, לאון פרץ: “אני מודה ללשכה המשפטית על עבודתם המקצועית ומבקש להביע תקווה כי מעסיקים יכבדו את בחירתם של עובדיהם להתארגן במסגרת ההסתדרות ולא יתערבו בהליכי התארגנות”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה