'פייק ניוז' נדל"ני || שימו לב: מה כולל הסכם הגג באשדוד?

"אסור לעבור לסדר היום נוכח הפצת פייק ניוז ופרסום כוזב לכאורה אודות קרקעות לבניה באשדוד. הטעייה בפרסום היא בבחינת מצג שווא אשר עלול להוביל משפחות רבות להשקעה מיותרת ולהפסדים כלכליים" • כך אמר היום ראש מנהלת הסכם הגג באשדוד, אייל דוידוביץ', בעקבות מודעות ופרסומים שיצאו לאחרונה

רובע פארק לכיש אשדוד | הדמיה: ארי כהן אדריכלים

העיר אשדוד ניצבת בפני התרחבות משמעותית והוספת אלפי יחדות דיור במסגרת הסכם הגג, אשר עליו חתם ראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, לפני כשלוש שנים מול משרד השיכון ומשרד האוצר. הדירות, אשר אמורות לתת מענה לצעירי העיר במסגרת "דיור מופחת", יוקמו בכ-15 מתחמי מגורים הקיימים בתוך הרבעים הקיימים בעיר וגם באזורים חדשים, שיוקמו מהיסוד.

פרויקט הדגל של הסכם הגג באשדוד הוא רובע פארק לכיש, אשר בו יוקמו כ-2,700 יחידות דיור. מדובר בשכונה שתוקם לאורך פארק לכיש, לאורכו של נחל לכיש, אחד מסמליה של העיר. בשכונה מתוכננים להיבנות מבני ציבור וחינוך לצד קרית ספורט ענקית. במהלך השנה הקרובה הליך שיווק הקרקעות ייצא לפועל ויחלו העבודות להכנת התשתיות לשכונה החדשה.

250/200 סייד בר + קובייה

כזכור, ראש העיר אשדוד ד"ר יחיאל לסרי חתם לפני שלוש שנים עם המדינה על תכנית הסכם הגג באשדוד, במסגרתה יוקמו כ-30 אלף יחידות דיור ב- 16 מתחמי דיור. מינהלת הסכם הגג, בראשות אייל דוידוביץ, הוקמה במטרה לקדם את הפרויקטים הרבים, החל משלב התכנון, דרך ליווי המכרזים לשיווק הקרקעות ועד לשלב הביצוע – ואחד הפרויקטים הגדולים ביותר של הסכם הגג הוא הקמת רובע חדש בצפון העיר – רובע פארק לכיש, בסמוך לפארק נחל לכיש. בפרויקט מתוכננות להיבנות כאמור כ-2,700 יחידות דיור, כולן במסגרת דיור בר השגה לזכאים. העירייה קיבלה את תמיכת המשרד להגנת הסביבה, משרד הבינוי והשיכון, רשות מקרקעי ישראל ופרקליטות המדינה לתכנון הרובע.

אלא שפסק דין של השופט גד גדעון מיום 10.11.2019 ביטל את התכנית וקיבל את עמדת התאחדות התעשיינים, שהתנגדה לתכנית. אולם ראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, הורה לעירייה להגיש ערעור לבג"צ בדבר החלטה זו, הנוגעת ישירות לעתידם של צעירי העיר. לאחר ציפייה דרוכה, הדיון התקיים לפני כחודש ובמסגרתו הציגו הצדדים – עיריית אשדוד והתאחדות התעשיינים, הסכם פשרה ביניהן, שיבטיח את קידום התכנית לטובת תושבי העיר.

פרסום מטעה

עם זאת, יש מי שמנסים לכאורה להציג את רובע פארק לכיש בשם אחר – שבעבר היה כר נרחב לשיווקים שהובילו זה מכבר לתקווה נכזבת, בינתיים  – "המשולש החקלאי", המכונה גם בשם הערטילאי "רובע הנחל".

אייל דוידוביץ, ראש מינהלת הסכם הגג באשדוד | צילום: תום כתום

אלא שמדובר, בטעות קריטית. צמד המילים רובע הנחל/המשולש החקלאי מתייחס למעשה לשטחים פתוחים שנמצאים ממזרח לרובע ז' באשדוד, הרובע החרדי בעיר. שטחים אלו אינם מיועדים בשלב זה לבניה, כלומר הקרקע אינה מופשרת כלל וכלל.

למרות זאת, הקרקעות הללו משכו במהלך השנים יזמים שונים אשר ניסו למכור לציבור שטח בחלק זה של העיר תוך מצג חלומי עם תשואה גדולה, ברגע שהקרקע אכן תופשר. מעת לעת מתפרסמות מודעות שמזמינות את הציבור לרכוש קרקע בשטח המדובר, כאשר אחת מהן התפרסמה ממש השבוע (זאת לצד אתרים המפרסמים מכירת קרקעות בה, ומנופפים בהסכם הגג. חיפוש קצר בגוגל יוביל אתכם אליהן ואל דפי השיווק המטעים הללו).

במודעה הפרסומית מתואר כי עיריית אשדוד מקדמת, לכאורה, תכניות לבניה של 3400 יחידות דיור תוך אפשרות לרכוש קרקע לבניה תמורת 190 אלף ₪ "באחת מעתודות הקרקע האחרונות באשדוד". המודעה מציגה את המיקום: "צמוד לרובע ז'".

Inner article

במנהלת הסכם הגג, אשר מקדמת את רובע פארק לכיש ואת הקמתן של אלפי יחידות הדיור בעיר, ממהרים לסייג את הנתונים המטעים ומדגישים – המשולש החקלאי/רובע הנחל הוא לא רובע פארק לכיש! "עיריית אשדוד אינה מקדמת את המשולש החקלאי בשלב זה", אמר ראש מנהלת הסכם הגג באשדוד, אייל דוידוביץ', בעקבות פניה של העורך הכלכלי ב'המודיע', אברהם גרובייס, שבטובת עין חלק עם 'ביזנעס' את המידע המלא.

מה פרסום מסוג זה עלול לגרום, לדעתך?

"משפחות רבות באשדוד, ביניהן משפחות חרדיות, חושבות על העתיד ועל אפשרויות לרכישת דירה בעיר. אלא שהצגת פרסום מטעה, תוך הדגשה שמדובר בקרקע האחרונה לשיווק באשדוד ושהיא קרובה לרבעים החרדיים, היא נזק שיש לעצור אותו מיידית. המשולש החקלאי הוא לא רובע פארק לכיש והעירייה אינה מקדמת את השטח של המשולש החקלאי".

אם כן, מה חשוב שהציבור יידע?

"רובע פארק לכיש אשדוד נמצא בחלקה הצפוני של העיר, לאורך נחל לכיש ומדובר בפרויקט שעבר את שלב התכנון ויתממש כבר בשנים הקרובות. עם זאת, רובע הנחל/המשולש החקלאי הוא תכנון רחוק, שבשלב זה העירייה איננה מקדמת כאמור. פירוש הדבר מי שישקיע ברכישת קרקע במטרה להקים נכס בעתיד או להניב תשואה – עשוי למצוא את עצמו בהשקעה כספית על קרן הצבי".

ראש המנהלת ציין כי אף בוצעה פניה בגין פרסום מטעה למועצה הישראלית לצרכנות.

הפנייה ממינהלת הסכם הגג למועצה הישראלית לצרכנות

היזהרו והתייעצו

"פרסום קרקע למכירה תוך אזכור הפרויקט של עיריית אשדוד בשיתוף משרד השיכון, עלול להטעות את הציבור לחשוב שהקרקע המוצעת למכירה היא הקרקע השייכת לפרויקט "פארק לכיש" המיועדת לבניה כאשר, בפועל כנראה שאין קשר בין הפרויקט הנ"ל לקרקעות המוצעות. ציבור הצרכנים עלול לחשוב שהקרקע חקלאית המוצעת למכירה תופשר בקרוב במסגרת פרויקט ממשלתי בשיתוף עריית אשדוד, כאשר בפועל לא ניתן לדעת מתי – אם בכלל – הקרקע תאושר לבניה", כך נמסר מהמועצה לצרכנות, במענה לפניית 'ביזנעס' בנושא.

"המועצה לצרכנות ממליצה לכל מי שמעוניין לרכוש קרקע – אחת ההוצאות הגבוהות לצרכן – להתייעץ עם עו"ד מטעמו (ולא מטעם הפרויקטים המפורסמים) על מנת לקבל את כל הנתונים – סוג הקרקע והסיכוי כי תאושר לבנייה – לפני הרכישה".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "'פייק ניוז' נדל"ני || שימו לב: מה כולל הסכם הגג באשדוד?"

  1. אולי אפשר לעדכן מה עם כל המשקעים בדורות עילית \

כתיבת תגובה