פיקוח חניה אינו דוחה שבת

עיריית הרצליה מפעילה פקחי חניה יהודים בשבת על סמך היתר שנין לה בשנת 1961 • בית המשפט ביטל דוח שניתן בשבת והשופט הדגיש שזה כנראה נוגד את חוקי העבודה והמנוחה

פקח נותן דוח | אילוסטרציה: ארכיון ביזנעס

תושבת הרצליה שקיבלה דו"ח מפקח, על חנייה במקום מועדף, זוכתה בידי בית המשפט לעניינים מקומיים בהרצליה, שאף חייב את העירייה לשלם שקל אחד כפיצוי והשית עליה את הוצאות המשפט. כך פורסם ב'בחדרי חרדים'.

הדו"ח ניתן בחודש ניסן של השנה שעברה, אחרי שהגברת חנתה ביום שישי את כלי הרכב שלה ברחוב העוגן, סמוך למעגן הסירות בעיר.

250/200 סייד בר + קובייה

פקח שחלף באותו יום במקום, נתן לה דו"ח על סך 100 שקלים ודו"ח נוסף ניתן בבוקר יום השבת, בידי פקח עירייה יהודי.

בעלת הרכב פנתה לעיריית הרצליה, שילמה את הקנס על החניה ביום שישי וביקשה להישפט על הדו"ח שניתן בשבת, בטענה שמכיוון שהיא שומרת שבת, לא יכלה להזיז את המכונית עד מוצ"ש.

עו"ד אייל רייך, שייצג את העירייה, אמר על הפעלת הפקחים בשבת, כי "מדובר בעבודה ברשות, על פי אישור היסטורי של השרה הממונה בשעתו בשנת 1961 של שרת העבודה מגסון. לכן אני סבור שאין מכך כדי להצדיק הפחתה כלשהי משיעור הקנס".

השופט שלמה איזקסון דחה את טענת העירייה ופסק: "אני תוהה על ההצדקה שיש בהפעלת פקחים יהודים שיחללו את השבת, רק כדי שירשמו דוחות למי שחנה שלא כדין בחנייה מועדפת. אין כל ספק, שאין אפילו קמצוץ של הצדקה מבחינת פיקוח נפש, להפעיל פקחים בשל כך בשבת". הוא הוסיף: "הדבר נוגד לכאורה את הוראות שעות העבודה ומנוחה".

870/135 ליינר ארטקל

פסיקה זו יכולה להוות בסיס לערעורים דומים בעתיד, כאשר משתמע מדברי השופט, שאף ללא העובדה שקיבלה קנס ביום ו', אין הצדקה לעבודת הפקחים בשבת.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה