פליטת פה של טראמפ עוררה חשש בקרב יצואנים ישראלים

בפגישה עם הנשיא אמר טראמפ ספק בצחוק ספק ברצינות כי “אם זה בסדר מבחינתכם, ארצה לצמצם את הגירעון המסחרי בין המדינות” שנוטה בבירור לצד ישראל. במשרד הכלכלה מרגיעים: אזעקת שווא

טראמפ ונתניהו. צילום: הדס פרוש | פלאש 90

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ סיים את ביקורו בארץ ישראל והמריא ליעד הבא במסעו הנשיאותי הראשון. אך הותיר אחריו “פצצה” כלכלית. בפגישתו אתמול (ב) עם נשיא המדינה, אמר טראמפ ספק בצחוק ספק ברצינות כי ינסה לצמצם את הגירעון המסחרי בין ישראל וארצות הברית.

ישראל מייצאת לארצות הברית יותר מאשר היא מייבאת ממנה וזה מטריד את שלוותו של הנשיא האמריקאי שחזר ואמר הן במערכת הבחירות והן לאחריה, כי בכוונתו לפתוח הסכמי סחר עם מדינות שונות על מנת לדאוג לכלכלה האמריקאית.

roga-250

במסגרת הסכם הסחר של ישראל עם ארצות הברית לא קיימים מכסים על ייבוא ישראלי לארצות הברית למעט על תוצרת חקלאית. כמעט שלושים אחוזים מהייצוא הישראלי עושים את דרכם לארצות הברית, הן בסחורות והן בשירותים. הפער בין הייבוא לייצוא עומד על כעשרה מיליארד דולר בשנה לטובת הייצוא. כך לפי נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

עם זאת, לאור הקשר החם בין הנשיא האמריקאי וראש הממשלה הישראלי ולנוכח העובדה שברשימת המדינות “הבעייתיות” שממשל טראמפ מבקש לשנות עמם את הסכמי הסחר, נפקד מקומה של ישראל, כנראה שאין מקום לחשש. גורמים במשרד הכלכלה אמרו הבוקר כי לא ידוע להם דבר על כוונת האמריקאים לפתוח את הסכם הסחר מול ישראל.

נזכיר, כי יום קודם לכן אמר שר הכלכלה, חה”כ אלי כהן (כולנו) כי ישראל מקווה להגדיל בשנים הקרובות את היקף הסחר עם ארצות הברית עד למאה מיליארד דולר בשנה. יתר על כן, במשרד הכלכלה ידעו לומר הבוקר כי בקרוב יבקר כהן בארצות הברית על מנת להגדיל את היקף הסחר בין המדינות.

inner

כתיבת תגובה