פניה לשר הכלכלה: אולי כל המוצרים המפוקחים יקרים מדי?

ח"כ משה ארבל פנה לשר הכלכלה בטענה: "הבדיקה המקרית של רשות התחרות שנעשתה בעקבות סכסוך על תוצאות מכרז, מעלה חשש ממשי לכך שמוצרים נוספים בפיקוח מתומחרים ביוקר ומאיינים את תכלית הפיקוח עצמו"

משה ארבל בוועדת הכלכלה | צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

האם בדיקת מחירי הלחם שבפיקוח שהעלתה ממצאים מפתיעים ולפיהם מחיר הלחם האחיד גבוהים משמעותית מעלות ייצורם – תתרחב ותגיע גם לעוד מוצרי יסוד שבפיקוח, והציבור ירוויח? התשובה תלויה בהכרעתו של שר הכלכלה עמיר פרץ.

"מחירי הלחם האחיד גבוהים משמעותית מעלות ייצורם, דבר שמניב למאפיות ולרשתות השיווק רווחים נאים על חשבון האוכלוסיות המוחלשות ביותר הזקוקות למוצרים שבפיקוח", במילים אלה פותחת שאילתה ישירה שהגיש היום (ד') סגן יו"ר הכנסת ח"כ משה ארבל לשר הכלכלה והתעשייה בנושא הפקעת מחירי הלחם האחיד שבפיקוח.

ארבל כותב כי "אמש פורסם שדו"ח מיוחד שהוכן ע"י רשות התחרות והועבר למשרד הכלכלה מצא שמחירי הלחם האחיד הנתונים תחת פיקוח מופקעים וגבוהים משמעותית מעלויות הייצור שלו. רשות התחרות המליצה בדו"ח לבחון את הורדת מחירי הלחם המפוקח בוועדת המחירים. הדו"ח מראה כי במשך שנים ארוכות מחירי הלחם האחיד היו גבוהים משמעותית מעלות ייצורם, דבר שהניב למאפיות ולרשתות השיווק רווחים נאים על חשבון האוכלוסיות המוחלשות ביותר הזקוקות למוצרים שבפיקוח".

אלא שכאן מגיע ח"כ ארבל ונותן את האצבע על כשל מהותי אפשרי: "יתרה מכך, הבדיקה המקרית של רשות התחרות שנעשתה בעקבות סכסוך על תוצאות מכרז, מעלה חשש ממשי לכך שמוצרים נוספים בפיקוח מתומחרים ביוקר ומאיינים את תכלית הפיקוח עצמו".

לפיכך, תוהה ארבל, "כיצד בכוונתך לפעול בנושא מחירי הלחם בפיקוח ומהם לוחות הזמנים לסיום הבדיקה ואימוץ מחיר מתאים?", ובנוסף הוא שואל, "האם וכיצד בכוונתך לבחון את כלל המוצרים בפיקוח, ולו באופן מדגמי ועיתי, כדי לוודא שלא נעשית הפקעת מחירים דומה במוצרים אחרים בפיקוח?".

שר הכלכלה, לטיפולך.

כתיבת תגובה