פסח בפתח: כך תתכוננו נכון לקניות לחג

הררי משלוחי המנות שנותרו בבית הם קריאת כיוון לקניות חכמות יותר לפסח • מה עושים עם כל מה שנותר בבית, וכיצד נערכים לקניות מוצלחות וחסכוניות בהרבה לקראת פסח? • ‘ביזנעסופ”ש’ בפרויקט מיוחד שיעשה לכם סדר בארונות ובראש • וגם: הטיפים שתצטיידו בהם לפני הקניות

חרדים בקניות | צילום: פלאש 90 - נתי שוחט.

הדי הפיצוצים שנשמעים עדיין ברחובות, גם בערבו של יום חמישי – כשכתבה זו עומדת כבר לקראת סיומה ונערכים בה אי אלו פינישים אחרונים – מדווחים לנו על תחמושת פעילה שנשארה אצל הילדים במאגרים, במחבואים ובכיסים. עוד כמה ימים והשקט ישוב לשרור ברחובותינו עד לדפיקות השטיחים והספרים של ערב פסח.

תחמושת נוספת שיש להקדים ולסיים אותה עד ערב פסח, אלו הררי משלוחי המנות שקיבלנו חזרה לאחר ששלחנו את כל מה שרכשנו בסופר. ואם במשפחות רבות שולחים היום משלוחי מנות שנאפו בבית או עורבבו במעבד המזון הביתי, הרי שבגזרת הילדים השולחים משלוחי מנות לחצי כיתה, רק אריזות צבעוניות יתקבלו בברכה.

250/200 סייד בר + קובייה

על פי ההערכה של האגודות המסייעות למשפחות לעשות סדר בכלכלת הבית, למשפחה בת שמונה עד עשר נפשות ללא ילדים נשואים, כלומר שרוב הילדים בבית שולחים גם הם משלוחי מנות, ההוצאה הזאת יכולה להגיע לכדי 1000-1200 ₪ רק על סעיף זה, ללא מעטפות למלמדים וכד’.

כמה משלוחי מנות נשארו אצלכם?

זאת אומרת, שבהערכה גסה ניתן לומר שבסיום ההחלפות שנעשות בין הילדים, נשארנו בבית עם ממתקים בשווי של 500-600 ₪ מה עושים עם זה?

מסקר קצר שערך ‘ביזנעס’ בין כמה הורים עולה, שרוב רובם של ההורים אינם מעוניינים שילדיהם יכניסו אל גופם את כמויות הרעל (מחילה, זו ההגדרה) והמתוק שנשארו בבית.

“אנחנו עושים בבית תיבה גדולה”, מספר לביזנעס יהודה מביתר. “כותבים עליה בצד אחד ‘ונשמרתם מאוד לנפשותיכם’ ומן הצד השני ‘הכניסה לרעל מותרת’, והילדים ששים להניח בתיבה את כל הממתקים הצבעוניים עם צבעי המאכל הרעילים. את התיבה אנחנו שורפים בשמחה ובששון בערב פסח. זה מסר חזק לילדים לשמור על גופם מהרעלים שמציפים כיום את החנויות”.

לשאלתנו האם הילדים לא משאירים כלום לעצמם, עונה יהודה בכנות שעל חטיפי השוקולד הם לא מוותרים והם מביאים להגנתם את המחקרים ש’שוקולד זה בריא’. “אני לא מתווכח איתם על זה. אין אדם מת וחצי תאוותו בידו. מספיק לי שהם זורקים את כל שאר הממתקים. אם אריב איתם על השוקולד אני עלול לאבד את הכל”.

אלימלך לעומתו הולך על כל הקופה. “למחרת פורים אני מוציא על השולחן דף ועט וקורא לכל הילדים. כל אחד מביא את הדברים שלו ואני נותן להם שקל כנגד כל ממתק עם עיגול כלפי מעלה. השנה לאחד הילדים שלי היו ארבעים וארבעה מארזי ממתקים. רשמתי לו חמישים שקל לקניית משחקים או ספרים לבחירתו. נכון, זה לא זול בפרט אחרי שכל מה שאני קניתי למשלוחי מנות הלך לחברים של ילדיי, אבל אני יודע שלגוף שלהם לא נכנס רעל מיותר והם מרוויחים משחק או ספר מעניין וגם מסר שנשאר לאורך זמן”.

וישראל מבני ברק מספר ל’ביזנעס’, על ילדים ממושמעים שמוסרים לו את כל הדברים שקיבלו והוא ממיין אותם לבדו. את הממתקים עם הסוכרים, מונסודיום, צבעי מאכל וחומצות שונות הוא משליך לפח, דברים אחרים נשמרים ל’פעקאלע’ של שבת.

מבירור שערכנו עולה שבבתים רבים נעשים מבצעים דומים כשהמטרה של כולם היא אחת: לא לאכול בסופו של דבר את כל המתוק-מתוק הזה.

אם כן, תשאלו למה לשלוח? למה להוציא ממון כה רב על דברים שהולכים לפח?

יהודה: “אני רואה בהוצאה הזאת חלק מכל הוצאות החגים שעליהם אומרים שהם חוזרים. הילדים שמחים לתת משלוח מנות ולקיים את המצווה. יש דברים שעולים יותר יקר מזה”.

אלימלך רואה את הדברים מכיוון המסר: “הילדים אצלי לומדים פעמיים. פעם אחת הם לומדים לתת משלוח מנות מכל הלב, את כל מה שהם עזרו לי לאסוף בסופר על פי טעמם האישי. פעם שנייה הם לומדים לעצור את עצמם מלאכול ג’אנק ולדעת להמיר את הדברים שנגמרים בשניות למוצרים ארוכי טווח”.

אצל ישראל כאמור הדברים פשוטים יותר. “אני לא רואה סיבה לשלם פעמיים על ממתקים. חינכתי את ילדיי שבאמצע השבוע אנחנו לא אוכלים ממתקים וכך אנחנו נוהגים גם לאחר פורים. לא חושב שיש להם איזה חסך או בעיה בנידון”.

Inner article

אוספים בששון

אבל מסתבר שישנן עוד מטרות ורעיונות חוץ מלזרוק לפח או לשרוף בשריפת חמץ. כותב השורות זוכר שיום למחרת פורים דפקו שני ילדים על הדלת ואמרו שהם אוספים ממתקים ל’מתמידים’ של שבת. אמא שלי דאגה להתרים אותי מתוך השקית הנפוחה ששכנה במדף העליון. בשבת זיהיתי את הממתקים שלי אצל ילדים אחרים.

ויש גם כאלה שעושים מזה חסד. עמותות שונות אוספות את הממתקים שנשארים בבתים ועושים איתם שבתות גיבוש לילדים מיוחדים. המטרה ברורה, להקל על ההורים בזמני חג ומועד ולתת להם אפשרות להיות עם ילדיהם האחרים באופן שקט ורגוע.

חלוקת מצרכי מזון לנזקקים צילום מרים אלסטר

כזו היא למשל, אחת מהרבה (אנו מדגישים, כי שמענו על ‘לב לרפואה’, ועל ‘נותנים כוח שערכו איסוף בעבר. כך שזו לא העמותה היחידה) עמותות, ‘יד על הלב’ – שמוציאה בכל שנה כ-130 ילדי תסמונת דאון לשבוע נופש בערב פסח בעזרת 170 בחורי ישיבה שנותנים את עצמם לילדים, על מנת שההורים יכלו לארגן פסח בבית בצורה יעילה ושקטה. מדובר בשנה עשירית ברציפות שהנופשון הזה יוצא אל הפועל, ולצורך התדלוק של הילדים והמדריכים, הם פותחים למחרת פורים נקודות איסוף בכל הארץ. 15 נקודות בירושלים, 12 בבני ברק ועוד היד נטויה בכל הערים החרדיות.

אין ספק שמדובר ביוזמות מבורכות, כך שהילדים שלא צריכים את הממתקים הללו יתרמו אותם לטובת ילדים אחרים.

האם נעשה יום אחד חשיבה מחדש לגבי ההוצאות המרובות הללו שיש בהם הרבה מן התחרות והרצון להראות נוכחות ועליונות? ימים יגידו. עד אז נמשיך לקנות ולשלם, לפחות בסוף גם נתרום חלק.

החור שבסל

אלא שכל ההקדמה על משלוחי המנות נועדה להוביל אותנו לחשיבה מחודשת שאולי תתאפשר עתה, עם הלקח והמסקנות שעולות לאחר הפורים – ויישומן בערב פסח יהיה קריטי.

ערב פסח בפתח והרשתות הגדולות כבר מכינות את התותחים הגדולים על מנת שתבואו דווקא אליהן לעשות את הקניות לחג. בכל רשת יש את האדם או הצוות הממונה על מחיר הסל.

מהו סל קניות? כל משפחה רוכשת לחג סל מוצרים המורכב ממזון, טואלטיקה, חומרי ניקיון, חד פעמי ועוד. אמנם הסל משתנה ממשפחה למשפחה אך השינויים הם מינוריים ובד”כ אם נעשה סקר עגלות נגלה את אותם 70% מהמוצרים בכל העגלות.

בשוק הכללי, ‘רמי לוי’ הוביל תמיד בסל הזול ביותר [רק שימו לב אם ההוזלה היא על המוצר הראשון בלבד או על יתר המוצרים. היו מקרים שבמוצר השני והשלישי המחירים זינקו אל השמים הפתוחים].

סניף של רמי לוי. צילום: יוסי זמיר | פלאש 90

הבעיה של רמי לוי היא שלאחרונה משרד הכלכלה הכתיר דווקא את ‘ויקטורי’ כרשת עם סל הקניות הזול ביותר. שושנה חן, מ’ידיעות אחרונות’ (מקור: YNET) מדווחת על מלחמת חורמה של רמי לוי בימים האחרונים כדי לחזור לראש הרשימה של הסל הזול ביותר אצל סוקרי המחירים.

אלא שאל המלחמה הצטרפו מאוד מהר גם ויקטורי, מחסני השוק בחלק מהסניפים, אושר עד ואפילו יינות ביתן. הנה מחירים לדוגמה, תחזיקו חזק את הכסא: קוטג’ ב-1.5 שקל (יינות ביתן), מארז 12 כריות קרצוף ניקול ב-1.9 שקל (רמי לוי), מארז 6 כריות יפניות ניקול ב-2.8 שקל (ויקטורי ורמי לוי), מארז מגבוני האגיס (4 חבילות) ב-9.5 שקל (ויקטורי, אושר עד, יינות ביתן ורמי לוי), קפה טורקי עלית בוואקום 200 גרם ב-4.9 שקל (מחסני השוק).

הנחות ענק יש גם בירקות ופירות כמו תפוחי אדמה ברמי לוי ב-1.90 שקל לק”ג, בננות ב-3.90 שקל, תפוחים ב-2.90 שקל.

אז נכון שיש מקומות עם הגבלות של 75 או 100 ₪ קנייה מינימום, אבל מי שם לב לכך בכאלה מחירים מטורפים.

אם כן, מסבירה לנו שושנה חן, החדשות הטובות הן, שהאגרנים בינינו יכולים להסתער על המדפים ולצבור מלאים בדברים שאינם נכנסים לקטגוריה של חמץ שעבר עליו הפסח, שיספיקו להם עד ראש השנה. צרכנים שינצלו את המציאות החדשה של התחרות המטורפת בסגנון “אצלי הסל הזול ביותר” יגיעו לחיסכון של מאות ואפילו אלף שקלים ויותר.

החדשות הרעות: כדי ליהנות מהדילים, חובה להיות צרכן מתוחכם ומשקיען, לעשות בדיקה מתמדת של מחירים באפליקציות, להתעדכן בפייסבוק ובוואטסאפ. להיות כזה שמוכן להפוך את היציאה לקניות לפרויקט משפחתי שכולל דילוג בין רשתות וביקורים חוזרים כדי למקסם את ההזדמנות.

סבלנות וסימון מחירים

אולם לחצי הכוס המלאה יש גם חדשות גרועות: זכויותינו הצרכניות להפעלת שיקול דעת בקנייה תוך היעזרות בשקיפות המחירים האמיתיים בנקודת המכירה נרמסות בריש גלי.

קנייה בסופר הפכה למשחק ברולטה. אבל אף אחד לא מתרגש. בערב ראש השנה הבטיחו במשרד הכלכלה שהנושא ייבדק. הבטיחו שרמי לוי, שחמק לא פעם ממתן מידע נגיש ואמיתי של מחירים בנקודת המכירה, ייקרא לסדר. בינתיים, דבר לא קרה.

ועד שמשרד הכלכלה ימצא עד הדרך הנכונה לטפל במלחמת המחירים, ‘ביזנעס’ מגיש לכם את המתכון הנכון לקנייה מושכלת ומשתלמת.

חומר הגלם הראשון ממנו תצטרכו הכי הרבה בתקופה הקרובה זה זמן. אם אין לכם מהמוצר הזה וזמנכם שווה הרבה מאוד כסף, אל תכנסו להרפתקה הזאת. גשו לרשת הקרובה לביתכם מלאו שלוש-ארבע עגלות, בקשו פריסת תשלומים עד דפיקת הערבה הבאה ולכו הביתה לחיים ולשלום.

חומר הגלם השני נצרך לא פחות: סבלנות. הרבה מאוד סבלנות תצטרכו כדי להרוויח על הרשתות. הם מכירים את כל השטיקים והטריקים (כן. גם אושר עד), והם לא יניחו לכם עד שתשלמו על מספר מוצרים מחיר יקר, שיכסה להם את המוצרים הזולים.

היעזרו במחשבון פשוט וחישבו כמה עולה ליחידה בכמות זו וכמה במארז זה. אל תניחו להיגיון להטעות אתכם. תפסיקו לחשוב שככל שהמוצר גדול יותר הוא זול יותר. גם מנהלי הרשת יודעים את האקסיומה הזאת והם יעשו הכל כדי להפיל אתכם ברשת. מה גם שבמכירה בבודדים אין לרשת או לספק את עלות האריזה שאותו הוא מטיל ישירות לארנק שלכם.

היעזרו בבני משפחה נוספים ובקו סלולרי פתוח. השוו מחירים בו זמנית בכמה רשתות. אם תטרחו לצעוד ממקום למקום, עד שתגיעו המחירים כבר ישתנו פעמיים. ובעיקר הכינו את המחסנים. כי כשבעל הבית משתגע ומוריד את המחירים לגובה של גלגלי העגלה, מומלץ לכם לרוקן את המדף. אתם לא תשתמשו יותר בנייר טואלט או בשמפו לראש אם יעמוד לכם במחסן חצי משטח מכל דבר. טוב, לא להגזים. אחרת ייצא שכרכם בהפסדכם – הריבית שתשלמו לבנק תהיה גבוהה יותר מהחיסכון…

סופר מרקט. | צילום:נתי שוחט

הצטיידו משקפיים או זכוכית מגדלת ולוח תאריכים: חשוב ביותר לבדוק תאריכי תפוגה. פעמים רבות מבצעים נעשים על מוצרים שאוטוטו הולכים להשמדה. ראו הוזהרתם.

החזיקו ראש ועקבו אחרי המסך של הקופאית. להוציא כסף בקופה ראשית אחרי הקנייה קשה הרבה יותר מאשר לבטל מוצר תוך כדי חשבון או לזעוק חמס, “על המדף היה כתוב אחרת”. החוק עומד לצדכם בכל הקשור לסימון מחירים, למעט מקרים של טעות מוכחת, וגם שם – ברשתות מאוד אוהבים לבלבל את הלקוח עם “שים לב ליתר המוצרים במדף, זו טעות של מסדר המדפים”.

סיימתם? ארזו הכל בארגזים או בשקיות בד שתביאו מהבית. אחרי שחסכתם כ”כ הרבה כסף לא חבל לפרנס את יצרני השקיות?

קנו בקהילה, למשפחה

ויש גם דרך אחרת. בריכוזים החרדיים נערכות מכירות מוזלות לפי הרשמה מראש, כשכל מה שצריך זה לבוא ולאסוף את המוצרים מרחובה של עיר או מחניון גדול.

איך זה עובד? בכל ערב חג מתפרסמת רשימה המכילה את כל צורכי החג. מתקשרים לטלפון מסוים ובעזרת שורה ארוכה מאוד של לחיצות אתם עורכים את הזמנתכם. ביום המיועד ממתינה לכם רשימת המוצרים שהזמנתם ואתם יוצאים למסע איסוף בין עשרות רגליים וידיים שרוצות לתפוס את אותו מוצר שבחרת בו.

חשוב לציין שמדובר במחירים זולים מאוד. אין למכירות אלו עלויות של שכירות, ארנונה, חשמל, ושאר עלויות התקורה הרגילות, מה שמאפשר להוזיל משמעותית את הסל לחג.

וכמו בכל דבר טוב, במכירות הללו ישנם גם חסרונות, לחלקכם הם יהיו מהותיים. כיוון שאנחנו מדברים על הסל הזול, פעמים רבות נבחרים מוצרים מאיכות ירודה, ואין לכם אפשרות לדעת זאת קודם. לאחר שהזמנתם ושילמתם לא נותר אלא להצטער כל הדרך הביתה.

גם מלאכת האיסוף לא קלה בכלל. אין שם מדפים בגובה היד עם תאורה מספקת ועגלות על גלגלים. מדובר במשטחים שמונחים ברחוב או בחניה לעת מצוא ואתם צריכים לנבור בהם כדי למצוא את מבוקשכם. זה מצריך סבלנות לא פחות מאשר ההצטרפות למלחמת המחירים שלעיל. ובכל זאת למרות הכל, מדובר על פער מחירים גדול ומשתלם וכל הכבוד לכל אותם ארגונים ומכירות (רובם ללא כוונת רווח), שכל מטרתם היא להביא סל מוצרים זול למשפחות ואברכים.

לסיום, חשוב שתדעו שיש דרך נוספת. אם יש לכם קצת כסף מיותר בכיס, תזמינו את הקנייה לחג במכולת השכונתית שלכם או בקרו בה בשעת בוקר ריקה. זכרו שבכל השנה, המכולתניק שלכם משרת אתכם בנאמנות ומרוויח את פת לחמו מעבודה תובענית וקשה. בערב פסח כולם נעלמים לו למכירות שכונתיות או לרשתות הגדולות.

נכון. הוא לעולם לא יוכל להתמודד עם מחירים של אלו או אלו. אם אתם יכולים לעמוד בפער הזה והיה זה שכרכם.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה