פערי התיווך בתוצרת חקלאית: הוועדה מבררת את עמדת הציבור

מחירי הפירות והירקות הולכים ומתייקרים | החקלאים מצד אחד טוענים: זה לא אנחנו, זה רשתות השיווק והירקנים | מצד שני, ייתכן שיש כשלים בחלקים אחרים בשרשרת האספקה, שהחקלאים עצמם אינם מודעים אליהם | חושבים שאתם מכירים את עולם החקלאות והסחר בו לעומקו? רוצים לשתף את הידע והמידע שברשותכם ולהשפיע? זו ההזדמנות שלכם לקבוע את מחירי הפירות והירקות לדור הבא

פירות וירקות בתפזורת | צילום: leonori, שאטרסטוק

רפורמת החקלאות שבחוק ההסדרים המוצמד לתקציב המדינה העומד בימים אלו בסערת האישור בקריאה שניה ושלישית, עוררה זעם רב בקרב החקלאים שאף יצאו לרחובות, לאחר מחאות נרחבות הגיעו החקלאים להבנות אל מול משרדי האוצר הכלכלה והחקלאות על גיבוש הרפורמה רק בעוד מספר חודשים.

בתוך כך, הוועדה לבדיקת פערי התיווך בתוצרת החקלאית בפירות וירקות פרסמה כי היא מזמינה את הציבור להגיש עמדות בנוגע לפערי התיווך בנושא תוצרת חקלאית בפירות וירקות.

הוועדה לבדיקה ולגיבוש המלצות בעניין פערי התיווך לצרכן בנושא תוצרת חקלאית בפירות וירקות, החלה את עבודתה ב-10 באוקטובר עם מינויה על ידי שרי הכלכלה והתעשייה, האוצר והחקלאות. ובימים אלה מפרסמת הוועדה קול קורא לציבור להגיש את עמדותיו בנוגע לפערי התיווך לצרכן בנושא תוצרת חקלאית. ובמסגרת הקול הקורא מזמינה הוועדה את הציבור, לרבות חקלאים, סיטונאים וקמעונאים להעביר את עמדותיהם בנושא עד ל-16 בנובמבר.

בראש צוות הוועדה עומד המנהל הכללי של משרד הכלכלה, ד"ר רון מלכא ובצוות חברים המנהלת הכללית של משרד החקלאות ופיתוח הכפר, עו"ד נעמה קאופמן-פס, מ"מ הממונה על התחרות, עו"ד מיכל כהן וסגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, הגב' עדי חכמון.

בין תפקידי הצוות – ניתוח של שרשרת האספקה של פירות וירקות, בחינת חסמים וכשלי שוק שעלולים להביא לפגיעה בצרכן, לרבות פערי תיווך בהפצת תוצרת חקלאית של פירות וירקות או רווחיות חריגה לאורך שרשרת האספקה שלהם. ככל שיימצאו כשלי שוק או חסמים או רווחים חריגים בכל אחת מחוליות שרשרת האספקה, הצוות ימליץ לשרים על פעולות נדרשות לשיפור התחרות במקטעים אלה. כמו כן, יגיש הצוות המלצות אחרות בנושא הורדת יוקר המחיה של פירות וירקות.

כתיבת תגובה