פרוייקט מחיר למשתכן הראשון ברמב”ש ד’: 80% חרדים, רק 5% חילונים

חברת ‘חזון-את-גלילי’ שבונה 300 דירות במסגרת מחיר למשתכן חושפת את הנתונים של הרוכשים. האם זו תהיה תמונת המצב גם בשאר הפרויקטים, וכמה ביטולים היו אצל החילונים?

בית שמש בתנופת בניה אדירה shutterstock

מי שיגיע בימים אלו לרמב”ש ד’ יגלה תנופת פיתוח חסרת תקדים שעושה משרד השיכון כשהמדינה מלחיצה את היזמים שזכו במכרזים להתחיל בבניה כמה שיותר מהר, שכן כל המכרזים שם הם במחיר למשתכן ולשר האוצר יש אינטרס להוכיח שיש בנייה בשטח.

נכון להיום החברה היחידה שהגיעה ראשונה לקו הגמר ועומדת להתחיל בבניה בפועל היא ‘חזון-את-גלילי’ שבונה 300 דירות במסגרת מחיר למשתכן. בחודש האחרון הם זימנו את כל הזוכים בהגרלה ואפשרו להם לבחור דירה לפי הסדר שבו זכו בהגרלה. העבודה שזו חברה ראשונה שנציגה נפגשו פנים אל פנים עם הזוכים בדירות, מאפשרת הצצה ראשונית לזהותם של רוכשי הדירות ונותנת אינדיקציה אפשרית כיצד יראו שאר הפרויקטים ברמב”ש ד’.

apps-box

האיש שמכיר את הנתונים הוא אושרי נגר, מנהל השיווק של הפרויקט ומי שקיים בחודש האחרון ערבי הסברה לזוכים, כל יום קבוצה אחרת של זוכים, עד לבחירת כל 300 הדירות.  לדברי נגר בראיון ל”חדש”, משיחות שקיים עם הזוכים שאינם חרדיים, כולם מודעים לכך כי מדובר בשכונה חרדית והם מתכוונים להשכיר את הדירות למשפחות חרדיות עד שיוכלו למכור את הדירות ולקנות דירה במקום כלבבם.

אם בתחילה נדמה היה כי אחוז הזוכים החרדיים בשכונה עומד על 60 מול 40 מהציבור הדתי-לאומי והחילוני, עתה עם סיום בחירת הדירות ניתן כבר לראות כי האחוז החרדי עלה ל-80 אחוז מבין בוחרי הדירות, ומולם יש 15% מהציבור הדת”ל ו-5% חילוניים. לדבריו, בפילוח של הציבור החרדי בפרויקט מתברר כי רוב הזוכים הם ממשפחות חסידיות, חלקן משפחות ירושלמיות מהישוב הישן. יש אחוז ניכר של משפחות בני עדות המזרח, ואילו משפחות ליטאיות יש רק מעט. באחוזים זה נראה כך: מתוך ה 80% חרדים: רכשו 60% חסידים 30% ספרדים 10% ליטאים.

אושרי נגר מוסיף עוד נקודה מעניינת: “ישנם גם ביטולים של זוכים ואנחנו מעריכים שזה משתי סיבות הראשונה היא שכשמגיעה בפועל רכישת הדירה אנשים מבינים שאין להם כסף. והשנייה היא רוכשים חילונים שהגיעו לכנס הסברה גילו שיש רוב חרדי/חסידי ולכן מבטלים את הזכייה”.

נגר כמי שבא פנים מול פנים עם הרוכשים והזוכים, אומר כי ככל שהתקרב מועד סיום בחירות הדירות הזוכים הבינו כי מדובר במשהו רציני, ולכן למרות שהיו הרבה זוכים שאינם חרדים ברמה ד’, הרי בפועל כשהם הגיעו לנקודת החתימה והתשלומים הם הבינו את הרצינות שבדבר, ורבים יצאו מהעניין ולא רצו לקשור את גורלם בשכונה חרדית.

עם זאת כאמור רק 80% מהרוכשים הם משפחות חרדיות, ו-20% משפחות דתיות לאומיות ואף חילוניות, שכאשר ברור כי במסגרת מחיר למשתכן לא ניתן לסנן רוכשים וכולם שווים לרכוש בכל מקום.

בשולי הדברים חשוב להדגיש כי אמנם מדובר בפרויקט ראשון שיוצא לדרך ברמה ד’, יש כאן אולי קריאת כיוון, אבל בהחלט יכולים להיות שינויים בהמשך הדרך, ואחר שיצאו לבחירת דירות גם בפרויקטים נוספים ברמה ד’, נשמח להביא גם את הנתונים שלהם, ולחזק יותר את תמונת המצב של אוכלוסיית השכונה החדשה.

side
inner

כתיבת תגובה