פשרה: עיריית ב"ב תבנה ספריות בגלל גביית ארנונה מיותרת

תביעה ייצוגית בשם בעלי עסקים, בטענה שהעירייה מתקנת באופן רטרואקטיבי שומות ארנונה במקרים של שינוי סיווג, שטח, אזור וכדומה – הגיעה להסדר פשרה • זאת, למרות שבית המשפט אישר את התביעה על 10 המיליונים הראשוניים שהוגשו כהערכה – כייצוגית, ומתח ביקורת על התנהלות העירייה • התוצאה: העירייה תקים ספריות במיליון ש"ח, וכחצי מיליון בשנה על תחזוקן, במקום להחזיר את הכסף שגבתה • הספריות יוקמו בתוך שנתיים, ומודגש בהסכם כי לא ימונה בודק למימוש הסדר הפשרה • העירייה תישא בשכר טרחת עוה"ד של התובעים

עם הספר. צילום אילוסטרציה: נתי שוחט | פלאש 90

מודעה שמתפרסמת היום ב'המודיע' חושפת הסדר פשרה בתביעה (ת"צ 28953-01-15) שהוגשה כייצוגית ב-2015 על ידי חברת פאו-ברזיל בע"מ (חנות רהיטים במתחם דיזיין סנטר באזור התעשייה בעיר) באמצעות עורכי הדין נמרוד גרון ושחר סקברר ממשרד עוה"ד סקברר-גרון, ולפיו העירייה תבנה שתי ספריות שכונתיות בעלות כוללת של מיליון ש"ח, כאשר הסדר הפשרה מכיר בכך שהוצאות תפעול של כחצי מיליון בשנה לפעילות הספריות, ישיב לתושבים את הגבייה ביתר.

זאת לאחר שהתביעה ביקשה מראש 10 מיליון ש"ח בעת שהוכרה על ידי ביהמ"ש המחוזי כייצוגית.

250/200 סייד בר + קובייה

התביעה הייצוגית הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים. בכתב התביעה נטען, כי "עיריית בני ברק מבצעת באופן שוטף 'סקר נכסים', במסגרתו היא מנסה למצוא נכסים אשר הרישום שלהם שגוי (מבחינת שטח או מבחינת סיווג)".

עוד נטען כי "משהעירייה מוצאת שגיאות ברישום, היא שולחת למחזיקים שומות מתוקנות, ובהן נדרשים המחזיקים גם לתקן את הטעון תיקון מעתה ואילך וגם לשלם באופן רטרואקטיבי את הטעות – חודשים ולעתים שנים אחורה".

בבקשה לאישור התביעה כייצוגית נטען, כי "החיוב הרטרואקטיבי שמבצעת העירייה נעשה בניגוד לכללים המפורשים והברורים שהותוו בפסיקת בית המשפט העליון".

לפי דיווח בעבר ב-ynet, מגישי התביעה ציינו כי העירייה טוענת שלשיטתה, תיקון שומה על דרך של הוספת שטחים, ודרישה לחיוב בארנונה שנשלחת לנישום במהלך שנת מס בהתאם לגודל הנכס המתוקן, אינה בבחינת חיוב רטרואקטיבי – גם אם הדרישה מתייחסת לתקופה שקדמה למועד הוצאת תיקון השומה והוצאת הדרישה.

בתביעה נטען כי "ההתנהלות של העירייה היא כה בלתי סבירה ונודעת לה חומרה מיוחדת, שכן גם לאחר שהתובעת הייצוגית הציגה בפניה את הפסיקה הרלוונטית ושטחה בפניה את טיעוניה, עמדה העירייה מאחורי סירובה לבטל את החיוב, באופן שלא מותיר כל מקום לספק כי התנהלותה של העירייה היא שיטתית".

בבקשה לאישור התביעה כייצוגית טענו עוה"ד גרון וסקברר שבתביעות ייצוגיות דומות שהוגשו בשנים האחרונות נגד רשויות מקומיות, שפעלו באופן דומה (דוגמת הרצליה, גבעתיים ועוד), הודו הרשויות האחרות בהתנהלות האסורה וחדלו מלגבות תשלומים רטרואקטיביים.

עתה, הגיעה התביעה לפשרה, ולפיה העירייה תקים שתי ספריות שכונתיות לתושבים במקום להחזיר להם את הכסף הרב שגבתה. הספריות יוקמו ב'פריסת תשלומים' – דהיינו, בתוך 24 חודש, ומודגש בהסכם כי לא ימונה בודק למימוש הסדר הפשרה. ההסדר ציין כי התובעים מכירים בכך שהוצאות התפעול השנתיות של הספריות בסך של כחצי מיליון שקל הן המשך ההחזר של העירייה לתושבים על גביית היתר.

העירייה, כך נקבע, תשלם 10 אלפים ש"ח לתובעים וכ-170 אלף שכ"ט לעורכי הדין.

מודעת הפשרה הבוקר, ב'המודיע'

נציין כי בנובמבר האחרון פרסם עופר פטרסבורג ב'ישראל היום', כי עיריית בני ברק ממשיכה לגבות ארנונה באופן רטרואקטיבי, במקביל לתביעה הייצוגית הנ"ל, וכי על כך כבר הוגשה בקשה לאישור תביעה ייצוגית נוספת.

Inner 620/130

כתיבת תגובה