צמיחה חופשית

בני נוער מחפשים ג'וב קצר לימי בין-הזמנים? הרב חנוך רוגוז'ינסקי מציע: במקום לעבוד בשכר מינימום מופחת, טלו יוזמה וחפשו עיסוק זמני כעצמאים

הרב חנוך רוגוז'ינסקי

ימי 'בין הזמנים' מתחילים ואיתם צוברת תאוצה התופעה של בני נוער המנסים לנצל את ימי החופשה לעבודה בשכר, או כלשונם "לעשות כמה שקלים". תופעה זו מוכרת באוכלוסייה הכללית וגם במגזר החרדי אינה חדשה.

אך בעוד שבעבר הסיבות העיקריות לכך היו בעיקר בשל הפגת שעמום ורווח של מעט דמי כיס, ובמקרים נדירים יותר עזרה להורים במשפחות מצוקה, כיום הנערים מדברים על חשיבה לגבי עתידם הכלכלי כבוגרים, התחככות בעולם התעסוקה ושאיפה לממש יכולות וכישורים אישיים בעיקר בתחום היזמות.  

technion-box

לתופעה זו ולהשלכותיה, ערים כל רבדי השכבה הבוגרת באוכלוסיה: החל מההורים, אנשי החינוך ועד המחוקק שנתן דעתו על הסדרת התופעה ככל האפשר. אך גם בני הנוער – ואולי בעיקר הם – צריכים לדעת על ההשלכות השונות. המחוקק הסדיר את החובות והזכויות של בני הנוער כאוכלוסייה מיוחדת הזקוקה להגנה. לכן, המעסיקים, העוברים על הוראות החקיקה בנושא, חשופים לסנקציות פליליות, הכוללות קנסות גבוהים ואף עונשי מאסר.

הסייגים להעסקת בני נוער מעוגנים בחקיקה ובתקנות, כוללים הגבלות על גיל. אסורה העסקת מי שגילו פחות מארבע-עשרה שנים, כאשר בתקופת הלימודים אסורה העסקה מתחת לגיל שש עשרה. כמו כן, יש מגבלות בנושא בטיחות או בעבודות העלולות לגרום נזקים בריאותיים כגון בדרישה לעבודות פיזיות קשות, בסביבת חומרים מסוכנים או בתנאי חום רב.

בנושא השכר, יש הקלות למעסיק. רף שכר המינימום נמוך יותר משכר המינימום המעוגן בחוק למבוגרים, אך לעומת זאת, רוב דיני העבודה חלים גם בהעסקת בני נוער, כגון החזרי נסיעות למקום העבודה, שכר בזמן ההכשרה וההתמחות, הפסקות ביניים ועוד. כמו כן, חלה חובת דיווח לרשויות המס והביטוח הלאומי.

אך מעבר למודעות בנושא החובות והזכויות הפורמאליות החשובות לכשעצמן, יש לתת את הדעת על מהות ועצם הניסיון בעבודה בגילאים אלו. בני הנוער עצמם שנקלטים לעבודה עשויים למצוא את עצמם מול מעסיקים המנצלים את גילם הצעיר וחוסר ניסיונם כדי למעול בזכויותיהם, ובמקרים חמורים יותר, אף לפגוע בהם פיזית או נפשית. הסיכויים לכך גבוהים מאוד, כיוון שמספיקה התרשלות מצד המעסיק היוצרת חיבור קטלני עם הנער שאינו מודע למגוון הסיכונים בסביבת העבודה. הסטטיסטיקה בנושא זה מצביעה על אחוז גבוה של כשלים, ניצול, פגיעות ואסונות.

לכן, כאשר הנער מעוניין להשתכר בתקופות אלו, עדיף להתנסות בתחום היזמות והעיסוק העצמאי. מלבד החששות שמנינו לעיל, מלכתחילה תחום השכירים אינו מהווה כר איכותי לגילאים צעירים אלו. שכן, רוב העבודות דורשות הכשרה ארוכה ורלוונטית וניסיון תעסוקתי. בתחום היזמות ישנה יותר יכולת למימוש הנטייה של הדמיון הצעיר, תוך למידה התנסותית בגיבוי ובהתייעצות עם ההורים, בוגרים ואנשים העוסקים בתחומים דומים.      

בחשיבה לטווח הארוך, אף שבפועל רוב האנשים הבוגרים הינם שכירים, עדיין ההתנסות בגיל צעיר בתחום היזמות מהווה רכישת מיומנויות רבות החשובות להצלחה בכל אפיק בתחום התעסוקה, כגון הסתגלות וקניית תחושת ביטחון עצמי ומשא ומתן, יכולת התנסות בתחומים חדשים ללא צורך בהישגים לימודיים והשכלתיים פורמאליים, ובעיקר גירוי החשיבה היצירתית תוך מימושה האופרטיבי בזמן קצר.

 

הכותב הוא הרב חנוך רוגוז'ינסקי, מנהל תכניות בתחום החינוך והכלכלה

 

side
inner

2 תגובות ל: "צמיחה חופשית"

  1. איך אתר חרדי מפרסם את ההגיגים שלו,
    אתם רוצים שיתפסו בן ישיבה עם איזה עבודה וישללו לו את הדיחוי?
    הא זה יעזור לחנוך למלא את הגדודים שלו בנח"ל החרדק"י

  2. מדוע חרד"ק צייד חרדים לצבא מכונה בתואר רב

כתיבת תגובה