צעד נוסף במלחמת הסחר: גוגל לא תייצר את שרתיה בסין

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין מחריפה: 'בלומברג' מדווח כי ענקית האינטרנט גוגל מתחילה להוציא את קווי הייצור שלה מסין • האם המפעלים הסיניים בפני סכנת סגירה? • ומה יקרה עם האייפונים שמיוצרים חלקית בסין? • והעיקר: האם המשפט 'Made in China' ימשיך להתנוסס על מרבית חפצינו?

משרדי גוגל במנהטן | צילום: ארכיון גילי יערי, פלאש 90

יוצאים החוצה: חברת גוגל שמייצרת רבים מחומרי הגלם שלה בתחומי סין, הודיעה כי היא מוציאה חלקים גדולים מאוד מהייצור של החומרה שלה מסין, זאת עקב התקנות החדשות שמטילות מיסים גבוהים במיוחד על מוצרים שיוצרו בסין ומיובאים לארה"ב. כזכור, כפי שפרסמנו בעבר, גוגל הודיעה לאחרונה על ניתוק של וואווי ממערכת ההפעלה אנדרואיד, בעקבות החרם הטכנולוגי החלקי שהטילה ארה"ב על סין ובעיקר על וואווי, דבר שישפיע על המכשירים שהענקית הסינית תייצר בעתיד. כעת, כאמור, היא מוציאה גם חלקים נרחבים מייצור החומרה שלה החוצה מסין. כך מדווח בסוכנות הידיעות 'בלומברג'.

סיבה נוספת להוצאת הייצור מסין לטייוואן ומלזיה, היא העובדה שבגוגל חוששים להתערבות סינית בלוחות ה-M המיוצרים בסין, ולכך שהממשל הסיני ימצא דרך לחדור למכשירים עם רכיבים מרכזיים שיוצרו בסין. בעבר כבר פורסמו על מקרה דומים שאירע, מה שהופך את חששותיה של גוגל ללא פרנואידים בהכרח.

Box

אך כאמור, מלבד זאת יש גם שיקול כלכלי בנושא, זאת לאור המכסים הגבוהים על תוצרת סינית שממש בקרוב יכנסו לתוקף. הדבר אילץ גם חברות נוספות להוציא את הייצור שלהן מסין, דוגמת פורד מוטורס ופדקס.

חברה נוספת שעומדת כעת בפני דילמה קשה היא חברת 'אפל', שמכשירי האייפון שלה נחשבים פופולריים במיוחד. אמנם החברה שמייצרת את האייפון היא חברת פוקסקון מטיוואן, אך חלק גדול מהרכיבים המשמשים לייצור האייפון מגיעים במקורם מסין. בנוגע לכך, הודיעה חברת פוקסקון כי היא תוכל לייצר את כל מכשירי האייפון מחוץ לסין אם יהיה בכך צורך, על מנת שמחירי הסמאטרפון היקר, לא יהיו יקרים עוד יותר.

Inner

נקודה נוספת שעלולה לגרום לעליית מחירי הסמארטפונים עקב מלחמת הסחר, היא העובדה שסין שוקלת להגביל את ייצוא המתכות הנדירות שלה לארה"ב. כיום, חלק גדול ממתכות נדירות המשמשות עבור ייצור הסמארטפונים, מגיעות במקור מסין שבורכה במשאבי טבע רבים מהסוג הזה. במידה וסין תגביל את הייצוא, הרי שהביקוש יגרום לעליה של חומרי הגלם הנדרשים עבור ייצור סמארטפון מכל חברה שהיא, ובכך להעלות את המחירים של הפלאפונים החכמים בצורה כללית.

בכל מקרה, נראה כי בסופו של דבר המפעלים הסיניים לא ייסגרו בהמוניהם, וזאת מכיוון שסביר להניח שהחברות הגדולות יעשו הכל על מנת להשאיר את הייצור שלהן בסין, שם כוח האדם זול במיוחד, מאשר להעביר אותו למדינות אחרות ברמה שתייקר את מוצריהן ותפגע בהכנסותיהן.

Side
Inner

כתיבת תגובה