צעד קטן מול יוקר המחיה: מכניסים תחרות לשוק הגבינות

מוזילים את מחירי הגבינות: שר האוצר חתם על צו המבטל את המכס על מגוון מוצרי גבינות | בין המוצרים שהמכס עליהם יופחת: גבינות רכות מעל 5% שומן – בשתי פעימות: 50% מידית ו-50% בינואר 2024 | המכסים על גבינות מוצרלה רכה, חלומי וג'מיד יבוטל מידית | המכסים על יתר סוגי המוצרלה יופחת בתהליך של חמש שנים

מדפי גבינות | צילום אילוסטרציה: יונתן סינדל, פלאש 90

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', חתם על צו המבטל את המכס החל על מוצרי גבינות שונים. ביטול המכס על גבינות צפוי להוזיל את מחיר הגבינות לצרכן הישראלי. כמו כן, ביטול המכס יגדיל את מגוון הגבינות המיובאות לישראל, כך שהצרכן הישראלי יוכל ליהנות ממבחר רחב יותר של גבינות.

הצו מבטל באופן מיידי את המכס החל כיום על גבינות רכות עם אחוז שומן העולה על 5%. על גבינות אלה מוטל כיום מכס בגובה של 13.21 ₪ לק"ג או 8.32 ₪ לק"ג כאשר מדובר בגבינות מחלב צאן, ומכס בגובה של 8.04 ₪ לק"ג או 8.32 ₪ לק"ג כאשר מדובר בגבינות שאינן מחלב צאן. המכס על גבינות אלו יבוטל בשתי פעימות, כאשר חצי מהמכס יבוטל מיד עם כניסת הצו לתוקף והחצי השני ב-1 בינואר 2024.

בנוסף יבוטל המכס החל על גבינת מוצרלה טרייה רכה, לגביה חל כיום מכס בגובה של 8.04 ₪ לק"ג. המכס החל כיום על יתר סוגי גבינת מוצרלה, בגובה של 8.32 ₪ לק"ג, יבוטל בהדרגה כשהמכס על אריזות במשקל של עד חצי ק"ג יבוטל מיד עם כניסת הצו לתוקף והמכס על אריזות של מעל לחצי ק"ג יופחת בחמש פעימות שנתיות שוות של 20%, כך שהחל משנה החמישית שלאחר פרסום הצו יחול פטור ממכס על הגבינות הללו.

כמו כן יבוטלו המכסים על גבינת חלומי, לגביה חל כיום מכס בגובה של 8.32 ₪ לק"ג, ועל גבינת ג'מיד, לגביה חל כיום מכס בגובה של 4.10 ₪ לק"ג. הצו מקודם בתיאום עם משרד החקלאות ופיתוח הכפר.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' חותם על צו הפחתת המכסים על גבינות | צילום: דוברות משרד האוצר

שר האוצר ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר עם החתימה על הצו, "אנחנו ממשיכים את המאבק ביוקר המחיה. אזרחי ישראל, אנחנו במאבק הזה ביחד ובעזרת ה׳ אנחנו ננצח אותו. אזרחי ישראל נאנקים תחת הנטל והצעדים הראשונים שלנו כוללים בלימה של העליות במחירים וכעת צעדים של פתיחת השוק לייבוא ותחרות. תהיה תחרות תהיה הוזלה. זו המדיניות שאני מביא למשרד האוצר וזו רק ההתחלה".

כתיבת תגובה