צפון בני ברק: אכלוס שכונת 'איילת השחר' יתעכב כשנתיים

התנהלות חלמאית: השכונה מוכנה ותעמוד כעיר רפאים עד שיושלם גשר הרלינג, שבמשרדי הממשלה לא השכילו לתקצב ולהתחיל לבנות בזמן | המשמעות: מעל 1,000 משפחות, ביניהן זוכות 'מחיר למשתכן' ייאלצו לשלם עוד שנתיים שכירות ומשכנתא במקביל | והאם במשרדי הממשלה שוקלים פתרונות מהירים יותר?

גשר הרלינג | הדמיה: ארקאפקט עדי בואנו הדמיות נדל"ן ותשתיות

שכונת רפאים עתידה לעמוד בתקופה הקרובה בצפון בני ברק. המדובר הוא בשטח שמצפון לשטח העירוני הבנוי של בני ברק, צמוד לדרך אם המושבות, מזרחית לכביש 4, דרומית לנחל הירקון, ומזרחית לגשר הרלינג. כזכור, את המכרז לשיווק יח"ד בשכונה פרסמה רמ"י כבר בשנת 2017, ובחוברת המכרז הודיעה רמ"י על כוונתה להרחיב את הבנייה בפאתי גבולות העיר בני ברק הצפוניים.

כזכור, לפי התכנית, מתווה הבינוי בתכנית נועד לייצר חיבורים תנועתיים ומעברים ירוקים על מנת להבטיח רצף בין השטח העירוני הבנוי מדרום אל פארק הירקון בצפון. יצירת הרצף כוללת את הקמת גשר הרלינג וקירוי חלקי של דרך 491 ומסילת הברזל – כאשר בנוסף, השכונה תחובר לשכונת רמת החייל בת"א באמצעות גשר הרלינג שיפותח כשדרה עירונית שתחצה את השכונה בכיוון דרום-צפון. הפרויקט מורכב, כך על פי פרסום של קבוצת גדיש המבצעת את הגשר עבור נתיבי איילון, משלושה גשרים מורכבים המחברים בין דרך אם המושבות לשכונה חדשה ואזור תעסוקה של בני ברק. מתוכם, כבר התקדם גשר האצ"ל, שאמור להוות את הכניסה למתחם המגורים בשכונה. אך יתר הגשרים רחוקים מהשלמתם.

אלא שמהתכנית ב-2017 יצאו לדרך הבניינים, לא התשתית לקליטת אלפי התושבים הצפויים להתגורר בשכונה. זו עתידה בהמשך להכיל כ-9,000 יח"ד ויותר, וכעת כבר עומדים בה 43 בניינים בשלבי גמר, שבוצעו על ידי חב' ארזי הנגב של אחד הקבלנים הידועים בישראל, עודד שריקי, שזכה ב'מחיר למשתכן' במקום ושיווק דירות גם לשוק החופשי.

במקום נבנים גם בניינים נוספים, על ידי חברות שונות שזכו במתחמים קטנים יותר. אך בינתיים, אין כל התקדמות עם בניית גשר הרלינג, מה שמהווה חסם מרכזי באכלוס, שאמור היה להתרחש בעוד פחות משלשה חודשים. כאמור, לא מדובר בארזי הנגב בלבד, במקום בונות גם חברת אביסרור, אשטרום ועוד, וכולן כבולות באשר למועד האכלוס – עד להקמת הגשר.

השלט המבשר על עבודות גשר הרלינג | באדיבות המצלם

עלות גשר הרלינג, הוא כמיליארד שקלים, והבעיה התקציבית טרם נפתרה, כך עולה ממכתבו של שר השיכון. במכתב, שממוען לחברת אשטרום הבונה במקום, מציין השר יצחק גולדקנופף כי "אני פועל רבות ובמגוון מישורים לשם קידום מחיר של בניית הגשר האמן וזאת מיד עם כניסתי לכהן כשר הבינוי והשיכון. לאחרונה אף יזמתי סיור ופגישה מקצועית אשר התבצעה בשטח ההולך ונבנה, יחד עם שרת התחבורה וסגנה, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, ר"ע בני ברק ומ"מ מנכ"ל רכבת ישראל, מנכ"ל רמ"י וגורמי מקצוע נוספים.

"בהמשך לאותו סיור נפגשתי עם מנכ"ל משרד התחבורה במשרדו, וכן העליתי את הנושא לדיון אצל מר יוסי שלי מנכ"ל משרד רה"מ, מרכז הוועדה להסרת חסמים שנועדה בדיוק למקרים מעין אלו, לנסות ולמצוא פתרונות רוחב הכוללות משרדי וגופי ממשלה שונים.

דרוש מקור תקציבי | מכתבו של גולדקנופף

"בניית גשר הרלינג צפויה לעלות למעלה ממיליארד וממתינים כעת לקבלת אומדן עלויות מדוייק ואח"כ למציאת המקור התקציבי הגבוה הנדרש לשם הקמת הגשר". גולדקנופף מציין כי הנחה את גורמי המקצוע במשרדו וברמ"י "לשתף פעולה ולפעול ולסייע בנושא קריטי זה ככל הנדרש – בכל מה שנוגע למשרד שבאחריותי וללא דיחוי". לדבריו, "נושא בניית הגשר אינו חדש ואת הבעיה העכשווית קיבלתי לפתחי בקדנציה הנוכחית ואעשה כמיטב יכולתי למען פתרון מהיר עבור כלל תושבי השכונה החדשה אשר סבלם ומצוקתם אינה נותנת לי מנוח".

בלי טופס 4

עיריית בני ברק מצידה, הודיעה, כי לא תעניק טופס 4 לפני הקמת הגשר, כדי לא ליצור עומס נוסף על הכבישים האזוריים הפקוקים בלאו הכי וכן לא תייצר בידיים סיכון לתושבים בהיעדר דרכי גישה מתאימות לנפח האוכלוסיה בשכונה.

השלט על עבודות הגשר שטרם החלו, נתלה בימים אלה ובו מופיע כי הצפי לסיום הוא יוני 2025, הוי אומר, עוד שנתיים משכנתא ושכירות במקביל, לאלפי רוכשים, זוכי מחיר למשתכן ועוד.

אגב, במסגרת השיווק של החברה הקבלנית המובילה בשכונה, פורסם רק לאחרונה בכמה וכמה פלפורמות, כי "האכלוס בקרוב". במענה לכך, פנו בעיריית בני ברק לחברת ארזי הנגב שבבעלות עודד שריקי, בהודעה ואזהרה בעניין מועד אכלוס שכונת איילת השחר. במכתב מציין אברהם רובינשטיין ראש העיר כי "במסגרת פגישה שקיימתי בלשכתי לפני מס' ימים עם מייסדי הוועד השכונתי המתגבש לקראת אכלוס השכונה לכשיושלמו התנאים לשם כך, שמעתי מהם לצערי כי הנכם מוסרים לציבור רוכשי דירות מידע שגוי ומטעה לפיו אישור האכלוס (טופס 4) צפוי כביכול להתקבל עד ליום 30 בנובמבר 2023.

"כפי שהנכם יודעים היטב, הוועדה המקומית לא תנפיק אישור לאכלוס כל עוד לא תושלם בנייתו של גשר "הרלינג" אשר למרבה הצער הקמתו מתעכבת ואינה צפויה תסתיים עד לסוף השנה הנוכחית. כזכור, היתר הבניה ניתן תחת התחייבותכם המפורשת וכנגד הצהרתכם כי השכונה לא תאוכלס עד להשלמת בניית הגשר. הובהר לכם היטב על ידי ועל ידי יו"ר ועדת המשנה לתו"ב הרב זייברט במס' רב של הזדמנויות כי העירייה תעמוד על כך בנחישות שהשכונה לא תאוכלס בטרם תתאפשר לה נגישות תחבורתית ראויה".

אל תוליכו שולל | מכתבו המזהיר של ראש עיריית בני ברק

"אל תוליכו שולל"

בסיום מכתבו קורא רובינשטיין לחברה באזהרה "שלא להוליך את הרוכשים שולל. עליכם להבהיר להם את מצב הדברים לאשורו, היינו, כי האכלוס תלוי במועד השלמת הקמתו (הבלתי ידוע בשלב זה) של גשר הרלינג. אחרת, תהיו אחראים בלעדיים לכל הפסד שייגרם לעירייה, להם ולכל צד שלישי אחר, מלבד עגמת הנפש הרבה".

במכתב נוסף לחברי ועד התושבים הוא מציין כי "בכל הנוגע למועד האכלוס, לצערי איני איש בשורות. הצטערתי לשמוע מכם על כך שגורמים שונים מטעים את התושבים לעתיד לסבור כי האכלוס צפוי בתוך כשלושה חודשים. כפי שהבהרתי לכם, במצב הדברים הנוכחי כל עוד השלמת הקמת גשר הרלינג (המהווה אליבא של הוועדה המקומית תנאי למתן אישור האכלוס) אינה נראית באופק, מתן אישור לאכלוס אינו עומד על הפרק".

פרסום של ארזי הנגב באינסטגרם מהתקופה האחרונה | צילומסך

הרוכשים זועמים, וכאמור לעיל, זימנו למקום את שרת התחבורה, שר השיכון, מנכ"ל הרכבת, אנשי משרד ראש הממשלה ואת בכירי העירייה כדי למצוא מענה. בינתיים, מלבד דיבורים והבטחות לזירוז בניית הגשר, אף פתרון קרוב יותר לא עלה על הפרק.

5 תגובות ל: "צפון בני ברק: אכלוס שכונת 'איילת השחר' יתעכב כשנתיים"

 1. איך יעמדו זוכי מחיר למשתכן בשנתיים של כפילות שכד/משכנתא??

 2. שעיריית בני ברק לא תעכב את הרוכשים שברובם חרדים וכולם בחובות עקב תשלומי משכנתו ושכירות במקביל , אפשר להכנס לשכונה דרך רחוב הלחי וגשר מבצע קדש

 3. חה חה חה "הרוכשים זועמים" …..

  לנו הרוכשים עדיף לחכות שהגשר ייבנה ובנתיים ששריקי ישלם לנו שכירות של 150% כל חודש.

  האפשרות שנכנס לשכונה בלי הגשר פירושה שכונה שבה הכניסה והיציאה היא גיהנום ולמעשה השכונה מנותקת מבני ברק.

  בנוסף גם תשתיות הציבור כמו בתי ספר עדין לא מוכנות אז למה למהר?!

 4. אין לרוכשים מה להיבהל. המדינה לא צריכה לעזור למי שחושב שביכולתו לכופף את העירייה כמו פלסלטינה
  אבל קבלן שהתחייב לרוכשים "אכלוס מיידי" – ישלם בריבית דריבית על איחור למעלה מ60 יום כמו שקובע החוק
  וזו גם התשובה מאיפה יחיו הקונים וישלמו שכירות וריביות ועוד – מהקנסות שכל החברות הקבלניות במקום יצטרכו לשלם!

 5. בכלל לא בטוח שהקבלן יצטרך לשלם דמי שכירות כיון שהעיכוב אינו באשמתו אם יש לך מקור מהימן לדבר הזה אשמח לשמוע

כתיבת תגובה