צפו: כשההייטקיסט החרדי ביקש את תמיכת ראש הממשלה

ראש הממשלה נשא דברים בכנס ‘סייברטק’ שהתקיים היום בתל אביב ואמר כי בישראל מודעים לנסיונות של איראן להשמיד אותנו, אך האיומים לא עושים עלינו רושם • נתניהו נפגש עם קבוצת יזמים ישראלים בכנס • ומה עשה שם אראל מרגלית?

משה פרידמן מקמא-טק במפגש עם רה"מ נתניהו | צילום: עומר מירון, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא היום (ג’) דברים בכנס ‘סייברטק’ שהתקיים בגני התערוכה בתל אביב, בו השתתפו בין היתר ראש ממשלת ליטא, מנכ”ל רשות החדשנות אהרן אהרן, מנכ”ל צ’ק פוינט גיל שויד, ד”ר אורנה ברי, אראל מרגלית, נשיא התאחדות התעשיינים של גרמניה, ובכירים מחברות רבות בארץ ובעולם.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

במסגרת הכנס תיערך תערוכה שתעסוק בהיבטי העולם המשתנה. מספר רב של מדינות שלחו משלחות לכנס, ביניהן ארה”ב, קנדה, יפן, גאנה, סינגפור, טייוואן, הונג קונג, בריטניה, אוסטרליה, שווייץ, צרפת, פורטוגל, איטליה, גרמניה, הודו, סין ועוד. חברות הייטק וסייבר רבות אמורות להציג את מוצריהן בתערוכה, כאשר ניתן למנות את רפאל, התעשיה האווירית, חברת החשמל, צ’ק פוינט, אמאזון, סייברזון ועוד חברות רבות.

כאמור, ראש הממשלה ביקר היום בכנס ונשא דברים על חשיבות תחום ההייטק. הדברים נאמרו באנגלית בפני הקהל שחלקו הגדול הגיע מחו”ל. בתחילת דבריו דיבר רוה”מ על התהפוכות שעברה ישראל ועל השתתפותו במבצע ‘סבנה’ לשחרור המטוס שנחטף בזמנו. לאחר מכן אמר ראש הממשלה כי על מנת לפתור את בעיית החטיפות, הרי שאנו זקוקים לא רק למדיניות התקפה, אלא גם למדיניות הגנה.

ראש הממשלה תיאר את פיתוחי החברות הישראליות בתחום הטיסה והאבטחה, והזכיר בדבריו כי לא היו מדינות רבות שהתנהגו כמו שישראל התנהגה, אך לאחר מתקפות הטרור של ה-11 בספטמבר, הרי שבתוך חצי שנה כל חברות התעופה בארה”ב הבינו כי הגיע עידן חדש וכי צרכי האבטחה דורשים שהם יפעלו כפי שפעלה ישראל.

“כיום”, אמר ראש הממשלה בנאומו, “אנו נמצאים תחת סוג התקפות וירטואליות, חברות התעופה עלולות ליפול קורבן להתקפות כגון שיבוש מערכות הפיקוח, תקיפת המערכות בתוך המטוס או מערכות התקשורת”. ראש הממשלה הדגיש כי נושא התעופה האזרחית היא התחום שזקוק לפתרון המיידי ביותר בהגנה בסייבר.

Inner article

נתניהו ציין את הנתונים הצומחים במהירות של נתח הסייבר בישראל, ואמר כי “אוכלוסיית ישראל מונה עשירית האחוז מאוכלוסיית העולם, ואנו מקבלים 20% מההשקעות הפרטיות בעולם בתחום ההגנה בסייבר, שזה פי 200 מהגודל היחסי שלנו. מהפכת הבינה המלאכותית והקישוריות מאפשרת למדינות קטנות להיות מדינות גדולות”.

בנוסף, הזכיר ראש הממשלה את קריית הסייבר בבאר שבע ואת ההחלטה שלו לאפשר לתעשיית הסייבר לפרוח ולצמוח. נתניהו הזכיר את העובדה שבישראל צריכים לאפשר לבוגרי כוחות הבטחון להשתלב בחברות הסייבר, יחד עם חברות מקומיות וזרות.

רה”מ נתניהו בכנס ה’סייברטק’ | צילום: חיים צח, לע”מ

לאחר מכן עבר רוה”מ לדבר על הנושא האיראני ואמר כי הוא “ממליץ לכם לבקר במרכז הסייבר, אני לוקח מנהיגים זרים לראות את המקום והם נדהמים. אנו מנטרים שם התקפות. איראן תוקפת את ישראל (בסייבר) באופן יומיומי, ואנו מנטרים את ההתקפות הללו. איראן מאיימת עלינו בעוד דרכים רבות. ב-24 השעות האחרונות הם פרסמו איומים להשמיד אותנו, אמרו שהם ישגרו טילים שיפגעו בערינו. אנו מודעים לאיומים הללו, אך הם אינם עושים עלינו רושם, משום שאנו יודעים מהם הכוחות שלנו הן בהגנה והן בהתקפה”, כך ראש הממשלה.

בסיום דבריו דיבר נתניהו על החשיבות שיש בדיפלומטיית סייבר, “כל אחת מהמדינות שאיתה ישראל מרחיבה את האופקים הדיפלומטיים שלה, מדברת איתנו על סייבר. הן כולן רוצות להשתתף בידע שלנו בהגנה בסייבר. אין זה אומר שאנו חולקים אותו עם כולם, ואין זה אומר שאנו חולקים את מה שאנו חולקים בצורה שווה בין המדינות. יש לנו מדיניות כללית של שיתוף פעולה בין ממשלות ומדיניות כללית של שיתוף פעולה עם חברות. מהסיבה הזאת אני מפציר בכם לשוב לכאן ולבקר בבאר שבע. חשוב שנתמיד בשיתוף הפעולה הזה למען ההגנה על מדינותינו ולצמיחת כלכלותינו”. סיים ראש הממשלה.

לפני נאומו של רוה”מ דיבר יגאל אונא, המכהן בתפקיד ראש מערך הסייבר במשרד רוה”מ. הוא אמר בנאומו כי אם נסתכל קדימה, הרי שאנו פגיעים יותר, “אם לפני עשר שנים עסקנו באבטחת במכונות תעשייתיות, היום זה באמון של האזרחים. ככל שאנחנו יותר תלויים בסייבר ובאינטרנט, כך אנו פגיעים יותר, והמיינד של אנשים פגיע יותר מבעבר”. כך אונא שמכהן שנה בתפקידו, אך אמר בנאומו ש”אחרי שנה בתפקיד זה נראה לי כמו עשור”.

אונא דיבר גם על מערכת הבחירות הנוכחית ועל אפשרות של איומים זרים המנסים להשפיע על הליך הבחירות, הוא ציין כי הם עוסקים כבר שנה וחצי בנושא, וכי הם בקשר עם וועדת הבחירות המרכזית, אך הם אינם הרגולטור שלה אלא מייעצים לה.

בנוסף בכנס ה’סייברטק’, נפגש ראש הממשלה עם כ-20 סטארט-אפיסטים וניהל איתם שיחה קולחת באנגלית על פעילותם. נתניהו היה קשוב לצרכיהם של היזמים ואמר כי משרדי הממשלה אכן לא מספקים את המענה הנכון עבור צרכי חברות ההזנק הישראליות והיזמים השונים.

היזמים אף התלוננו על בעיות רגולטוריות שונות מצד רשות החדשנות, וטענו כי קשה מאוד לנהל דיאלוג עם הרנ”ע או עם רשות החדשנות בארץ, וראש הממשלה הסכים כי יש מקום רב לשיפור בתחום, אם כי כבר כיום קיימים תמריצים עבור יזמים שונים המעבירים את מרכז הפעילות שלהם לקריית הסייבר בבאר שבע.

בסיום המפגש עם היזמים השונים הזכיר ראש הממשלה לנוכחים כי למרות החיבה המיוחדת שלו לתחום הסייבר, הרי שהוא עצמו אינו מחזיק אף סמארטפון, וכי במשרד שלו אין אף מסך “לא סמארטפון, לא מחשב ולא טלוויזיה”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה