צרות בצרורות: יום חמישי השחור של אפל בוול סטריט

אחרי שלראשונה מזה חודשים סגרה אפל את שבוע המסחר הקודם כשהיא לא החברה עם שווי השוק הגבוה בעולם, היום היא צנחה למקום השלישי בצמרת היוקרה • ומי בראש?

תצליח להשתקם עד לסוף החודש? אפל | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

אם לשפוט לפי המתרחש בוול סטריט, משהו לא בריא עובר על ענקית הטכנולוגיה אפל. לאחר שהחברה, שהחזיקה מזה זמן רב בתואר “החברה העשירה בעולם” במונחי שווי שוק, חתמה את שבוע המסחר האחרון כשהיא מדורגת שניה בצמרת החברות עם שווי השוק הגבוה בעולם, סיימה היום את המסחר בצלילה נוספת – אל המקום השלישי.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

כזכור, שבוע המסחר הקודם היה רצוף מאבקים צמודים בין מנייתה למניית מיקרוסופט, כאשר מספר פעמים אף הצליחה מיקרוסופט להעפיל לראש רשימת החברות הרווחיות בעולם, אך לאחר זמן קצר התייצבה מניית אפל והביאה לכך שמדי יום חתמה אפל את המסחר עם שווי השוק הגבוה ביותר. אלא שכאמור, ביום שישי הצליחה מיקרוסופט להוביל מהפך והפכה לחברה הנסחרת עם שווי השוק הגבוה בעולם.

הערב כאמור, נסגר המסחר בבורסת הנאסד”ק במגמת ירידה נוספת למניית אפל, שירדה למקום השלישי במונחי שווי שוק, ושוויה עומד כעת על 829 מיליארד דולר – צלילה של 1.1%.

את צמרת החברות הרווחיות בעולם ממשיכה להוביל מיקרוסופט, עם עליה נוספת של 0.6% ושווי שוק של 838.3 מיליארד דולר. את המקום השני בצמרת כבשה הערב אמזון, שעלתה במסחר היום ב-1.9%, עם שווי שוק של 830.9 מיליארד דולר.

עם זאת, למרות שהמסחר בבורסת הנאסד”ק נפתח בירידות שערים חדות של 2%, בעקבות מעצרה של בכירה בוואווי בקנדה, רשם המסחר קאמבק מדהים עם נעילתו, כשהוא נסגר בעליות של 0.4% במדד הנאסד”ק.

עוד נחלשו במסחר בניו יורק: מדד דאו ג’ונס – 0.3%; מדד S&P 500 ב-0.2%; בנק אוף אמריקה – 2.1%; ג’יי.פי מורגן צ’ייס – 2%; סיטיגרופ – 3.6%.

המאכזבת הגדולה בבורסת הסחורות של ניו יורק, היא ללא ספק אופ”ק, שהשאירה את ההחלטה באשר לקיצוץ התפוקה באי-וודאות, והנפט צנח ב-3%. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 51.49 דולר לחבית, נפילה של 2.7%.

בורסות אירופה חתמו גם הן את המסחר בירידה חדה, שטרם נראתה מאז משאל העם על הברקזיט, בקיץ 2016 – שפל של שנתיים. זאת, על רקע נפילת מחירי הנפט ובשל חששות מהחרפת סכסוך הסחר בין ארה”ב לסין. את הצניחה במדדים הובילו מגזרי הבנקאות, הרכב, חומרי הגלם וההיי-טק.

היורו התחזק היום ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.1368 דולר ליורו. גם המטבע הבריטי, הליש”ט רשם עליה של  0.3% מול הדולר לרמה של 1.2774 דולר לפאונד.

870/135 ליינר ארטקל

ההישג של מיקרוסופט

כפי שפורסם בסוף שבוע המסחר הקודם, כאן ב’ביזנעס‘, למהפך בשווקים שתי סיבות מרכזיות: קריסתן של ענקיות הטכנולוגיה והצלחה עסקית יוצאת דופן. בעוד מניית אפל רשמה השנה תשואה אפסית ונאסד”ק הניב תשואה של 2.5%, זינקה מניית מיקרוסופט באופן עקבי – ב-26%.

את הנתון הזה תולים אנליסטים בכך שבעוד שאר ענקיות הטכנולוגיה נמצאות במיני-משבר (אפל תלויה בסמארטפונים שלה, גוגל ופייסבוק מאויימים על ידי אמזון בכל הנוגע לפרסום), מיקרוסופט בחרה שלא להתמקד בתחום אחד, ובזמן שהיו מי שהעריכו כי אי-המיקוד יפגע בה, היא התפזרה לשלושה סגמנטים צומחים במגזר העסקי: “פרודוקטיביות ותהליכים עסקיים” – אופיס, לינקדאין ותוכנות נוספות; “הענן החכם” – הענן אזור, מכירות שרתים ושירותים נוספים לחברות גדולות; “מחשוב אישי” – ווינדוס, מחשוב אישי וגיימינג.

לכל זה תוסיפו את עובדת העברת פעילות תוכנות אופיס 365, שנחשבות למנוע המזומנים הגדול של החברה, ממודל תשלום חד פעמי למודל מנויים. תצרפו לתחשיב גם את רכישת הענק של לינקדאין תמורת 26 מיליארד דולר, שמספקת לחברה מאגר מידע עצום על לקוחותיה היום ובעבר. מידע, ששווה הון עתק בדמות מוצרים חדשים עתירי הצלחה ושדרוג מוצרים קיימים, כך שיתאימו לנתח שוק גדול יותר – ותקבלו תוצאה של חברה יציבה בהרבה ממתחרותיה בעמק הסיליקון – למרות שהיא נראית ‘משעממת’ לעומת האחרות.

המבחן האמיתי של מיקרוסופט הוא חודש דצמבר הנוכחי, שבמידה ותצליח לשמור על מעמדה הנוכחי במהלך החודש ותחתום אותו כשהיא החברה בעלת שווי השוק הגבוה בעולם, תהא זו הפעם הראשונה מאז 2002 שתחתום החברה את השנה עם המעמד הנחשב בשוק ההון. מעמד, לו היא מצפה מזה שש עשרה שנה.

במידה ומיקרוסופט אכן תצליח להעפיל לתוצאה זו, תהא זו מכה אנושה לאפל, שמאז 2012 ניצבת באופן עקבי בצמרת החברות בעלות השווי הגבוה בארה”ב. עם זאת, גם אם לא תצליח מיקרוסופט לחתום את השנה עם נתונים דומים, עדיין מדובר במאורע מספק לחגיגות במטה החברה, שכן זו הפעם הראשונה מזה שמונה שנים שהיא מצליחה לחתום את המסחר עם שווי השוק הגבוה בעולם.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה