קבוצת פוקס מחליפה שם לרשת חנויות הספורט החדשה

מדוע נסוגה קבוצת 'פוקס' מהשימוש בשם Just Sport לרשת חנויות הספורט החדשה שהיא משיקה? • ומהו השם החדש שנבחר לרשת החדשה? • הצד החזק של סימון מסחרי

חנות של קבוצת פוקס בקניון הדר | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90.

במהלך חודש ינואר האחרון התפרסמו מספר ידיעות לפיהן רשת האופנה הציבורית 'פוקס', מתכוננת להרחיב את פעילותה ולהשיק רשת חנויות ספורט שתתחרה בין היתר ברשת 'דקטלון' הבינלאומית, ואשר תופעל על ידי 'ריטיילורס' – חברת הבת שלה, וזאת תחת השם Just Sport.

רק שפוקס שכחה לבצע בדיקה יסודית ולברר האם נעשה שימוש במותג Just Sport על ידי חברה אחרת, הפעילה בתחום דומה, ומתחרה כזו אכן קיימת.

לדברי מנהלי ג.ס.ט. ספורט, נעשתה אליהם פנייה על ידי גורמים מרשת פוקס במהלך 2019 במטרה לרכוש ממנה את הדומיין www.justsport.co.il באמצעותו פועלת החנות המקוונת של החברה כבר למעלה מ-10 שנים, אך לדבריה, איש לא גילה כי על בסיס דומיין זה עתידה לקום רשת ציוד לספורטאים מתחרה.

ג.ס.ט. ספורט שממש לא אהבה את המחטף של הדומיין למוצרים מקבילים ומתחרים מיהרו והגישו בקשה דחופה לרישום סימן המסחר  Just Sportעל שם ג.ס.ט. ספורט שעושה שימוש בסימן כבר כ-20 שנה.

בהמשך פנה עו"ד גיא אורן ממשרד עורכי הדין אורן-קליין המייצג את ג.ס.ט לחברת 'ריטיילורס' באמצעות מכתב דרישה, והזהיר  את נציגי החברה מפני שימוש בשם מסחרי ומוניטין תפוסים ודרש מהחברה לדחות את השקת רשת החנויות – כל עוד לא יוסדרו ענייני זכויות השימוש בשם המסחרי Just Sport  בין החברות.

תוך כדי המו"מ הופתעו אנשי ג.ס.ט. ספורט לגלות כי חרף העובדה שטרם הגיעו הצדדים להסכמות בנוגע לזכויות השימוש בשם המסחרי Just Sport , 'ריטיילורס' ממשיכה בשלה ומבשרת כי בקרוב יושק הסניף הראשון של רשת ציוד הספורט העתידית במקום – תוך שימוש במותג Just Sport ואף הציבה שלט ענק עם הלוגו Just Sport במתחם G  הסמוך לסינמה סיטי בראשון לציון וכן על בניין משרדי החברה בקרית שדה התעופה.

עקב כך שלח עוה"ד אורן מכתב דרישה נוסף  לחברת 'ריטיילורס' בו הזהיר פן יעשו שימוש בסימן השייך לג.ס.ט. ספורט, וכן דרש להסיר מיידית את השלט המפר.

כשבוע לאחר משלוח המכתב, התפרסמה כתבה נוספת, לפיה החליטה לבסוף חברת 'ריטיילורס' לסגת מכוונתה לעשות שימוש במותג Just Sport – ולהחליפו במותג Dream Sport וכן למשוך את בקשתה לרישום סימן המסחר, נראה כי בקבוצת פוקס הלכו על מיתוג על משקל מועדון הלקוחות הקיים בקבוצה Ddream Card.

לדברי עוה"ד אורן, ההגנה החוקית הטובה ביותר למותג היא רישומו כסימן מסחר ומומלץ להקפיד על כך כיוון שההליך די פשוט. אולם, במקרה שכזה, שבו שני גורמים טוענים לבעלות בשם מסחרי שטרם נרשם, מתחיל הליך תחרות בין שניהם גורמים, אשר הופך את רישום סימן המסחר למורכב וסבוך יותר לעומת ההליך הסטנדרטי.

היכולת להוכיח שימוש נרחב במותג, לאורך שנים, כמו גם הוכחת מכירות והשקעה בשיווק עשויה לחזק צד אחד על פני השני בתחרות על רישום הסימן ועשויה לגרום לרשם סימני המסחר להעדיף את הצד הוותיק, בין היתר משום ששימוש דומה על ידי חברה מתחרה, תגרום לפגיעה קשה בזכויות ובקניין.

"מיד כשראינו את הפרסום יצרנו קשר עם חברת 'ריטיילורס'. חשוב לנו לציין כי ההתנהלות בינינו הייתה ברוח טובה, מכבדת, מקצועית והוגנת, ואנו שמחים על כך שבסופו של דבר התקבלה החלטה ראויה ונכונה שלא לעשות שימוש בשם שלנו". אמרו בג.ס.ט. ספורט.

כתיבת תגובה