קבינט הדיור: אלה ההכרזות הצפויות || ומה יקרה בפועל?

כשבעה חודשים אחרי שנחתם ההסכם הקואליציוני עם יהדות התורה המחייב הקמת קבינט דיור, יתכנסו לראשונה השרים החברים בו | בין התכניות הצפויות: תכנון 115 אלף יח"ד, פיילוט למענקי יד שניה למחוסרי דיור מחוץ לאזורי הביקוש ועוד | וכיצד יכולים נתניהו ושריו להיות בטוחים שפקידי האוצר לא יטרפדו את ההכרזות הפומפוזיות? | 'ביזנעס' מנתח את ההשלכות

דירות בירושלים | צילום אילוסטרציה: ליאור מזרחי, פלאש 90

אמש בשעה 23:00 לערך, פורסם סדר היום וההחלטות המוצעות לקבינט הדיור שיתכנס היום. ההכרזה על כינוס קבינט הדיור התקבלה ביום ראשון בהחלטה שחלק מכתבי הנדל"ן שמעו עליה קודם, אך היא הייתה די בהולה. האם נתניהו משדר לחץ ממשפטו וממעמדו או שאלה רק השותפות הקואליציוניות – קרי: יהדות התורה וש"ס – שלוחצות? אין לדעת. יומיים בלבד היו להתארגנות המשרדים הרלוונטיים למפגש הפסגה של השרים גולדקנופף וסמוטריץ', שר הפנים ארבל, שרת התחבורה רגב, שרת הגנת הסביבה סילמן, שר האנרגיה כ"ץ, שר החינוך קיש, ש הנגב והגליל וסרלאוף, שרת ההתיישבות סטרוק ושר החקלאות דיכטר.

מה בער לכנס את הישיבה בדיוק היום, בבהילות שכזו? אין לדעת. ההסכם עם השותפות הקואליציוניות על הקמת קבינט דיור נחתם בדצמבר האחרון, החלטת הממשלה המאשרת זאת התקיימה בינואר, ובמשך חצי שנה תמימה איש לא דרש את כינוס הקבינט האמור, על אף שאין איש החולק על נחיצותו.

לפי התכניות שפורסמו אמש, יעדי הממשלה בקבינט הדיור כוללים תכנון של 115,000 יח"ד, שיווק של 90,000 יח"ד ויעד עסקאות של 61,000 יח"ד.

לצד זאת מוצע פיילוט מענקי יד שניה למחוסרי דיור, במסגרתו יינתן מענק של 50 אלף שקל לרכישת דירות מיד שנייה באמצעות הגרלות, בדירות מחוץ לאזורי הביקוש במחירים של 300-600 אלף שקל. האם יש דירות במחירים כאלה? בדיקה מהירה של 'ביזנעס' באתר יד 2 העלתה שיש מעל 10 עמודים עם דירות מחירים כאלה בכל רחבי הפריפריה של ישראל.

אם כן, מדוע דווקא באמצעות הגרלות? אולי משום שכאשר השר לשעבר יעקב ליצמן הציע את אותה ההצעה בדיוק, צוותי משרד האוצר עמלו למסמס אותה מן היסוד. וגם הצליחו.

האם הפיילוט במתווה ברור של הגרלות, יאפשר לחמוק משתי הבעיות העיקריות של התכנית – העלאת מחיר באופן זהה לסך המענק, על ידי המוכרים, שיעשו זאת תוך ידיעה שהקונים מקבלים מענק ממשלתי, ומהבעיה השנייה – המקור התקציבי לתכנית? ייתכן מאוד שכן. זאת משום, שכאשר מתנהלות הגרלות, במשרד האוצר יודעים בוודאות שמדובר בסכום תחום ומוגדר מראש, וממילא התנגדותו עשויה לפחות. בכך גם יושגו שתי ציפורים במכה אחת. המחירים (לכאורה) לא יעלו, כי לא בטוח שהקונים יגרילו מאוחר יותר את המענק, ושנית, באוצר לא ימהרו למסמס את התכנית.

עוד מוצע לחברי הקבינט לקבל היום החלט על מענקים לזוכים ב'דירה בהנחה' – מחוץ לאזורי הביקוש, כך מוצג יעד של הגדלה מ-40 אלף שקל מענק ל-50 אלף שקל, ובמקביל מוצע לבצע הגדלת סבסוד הפיתוח במכרזים אלו ל80 אלף ש"ח – עליה של 30 אלף ש"ח. זהו יעד שבהחלט יכול לעבור את פקידי האוצר, לפחות כל עוד התקצוב יגיע מקופת משרד השיכון.

זאת, לצד הורדת מחיר המינימום במכרזים באופן דרמטי ודרסטי, מה שישמוט את הקרקע (תרתי משמע) מתחת הטענות הרוחשות על רמ"י וספסור הקרקעות שלה כמקור הכנסה למדינה: הורדת מחיר המינימום במכרזים ל15% משומה עדכנית
לעומת 50% משומה, כיום. האם באוצר יתנו לתכנית כזו להתממש? ספק רב מאוד אם מישהו יוותר על הפרה החולבת של המדינה, למען האזרחים הנאנקים במצוקת הדיור.

כתיבת תגובה