קבינט הדיור: תכניות התחדשות עירונית ל-18,000 דירות

שבעה מתחמים בכמה ערים הוכרזו כמתחמי התחדשות עירונית ויקודמו במסלול מהיר למתחמים מועדפים • באין ממשלה – הוארכה כהונת מטה הדיור הלאומי עד חודש מרץ • גם בניית ממ”דים בצפון יזכו למסלול ירוק לתכנון ואישור מהיר

התחדשות עירונית | צילום: KN, שאטרסטוק

קבינט הדיור בראשות שר האוצר משה כחלון אישר היום (ב’) את הארכת פעילות מטה הדיור הלאומי בארבעה חודשים נוספים, עד ל-15.3.2020. החלטת הממשלה מיוני 2015 קובעת שמטה הדיור הלאומי יוקם במשרד האוצר וירכז תחתיו את עבודת כל גופי הבניה  בישראל: מינהל התכנון, רמ”י, הרשות להתחדשות עירונית ומשרד השיכון. תוקפה של החלטה זו הינה עד ה-15.11.19 מה שהיתה אמורה להיות סוף כהונת הממשלה ה-34.

בתקופה זו מטה הדיור הלאומי ריכז את המהפך בשוק הדיור שכלל בין השאר גידול בהיקפי הדירות המתוכננות (62,199 ב-2014 לעומת 151,613 ב-2018), הקמת פרויקט מחיר למשתכן עם למעלה מ-70,000 דירות שהוגרלו לצעירים במחיר הוגן, שינוי משמעותי במגמת מחירי הדיור, החלפת נתח המשקיעים בשוק הדיור ברוכשי דירה ראשונה וקיצור הליכי התכנון והבניה.

Box

בשל העובדה שממשלה חדשה טרם קמה, והעבודה בשוק הדיור בעיצומה ואף מתרחבת, החליט קבינט הדיור על הארכת תוקף פעילותו של מטה הדיור הלאומי עד ל- 15.3.2020.

שר האוצר, משה כחלון: “מטה הדיור הלאומי מצליח במשימתו ליישם את מדיניות הדיור ששמה בראש סדר העדיפויות את הזוגות הצעירים רוכשי הדירה הראשונה. ארבע שנים לאחר הקמת מטה הדיור, רבבות זוגות צעירים מגשימים את חלום הדירה במחיר הוגן, והנתונים מוכיחים שלזוגות הצעירים חזרה ההזדמנות לרכוש דירה. עבודת מטה הדיור רק הולכת ומתעצמת, ובשל כך הוחלט להאריך את פעילות המטה ככל שניתן. נמשיך לעבוד לילות כימים כדי לתת לזוגות הצעירים את האפשרות לקנות דירה במחיר הוגן, ללא קשר לזמן שיקח להקים ממשלה חדשה.”

ראש מטה הדיור הלאומי, זאב בילסקי: “איחוד גופי התכנון והבנייה בישראל תחת מטה הדיור הלאומי המהווה גורם מתכלל אחד שרואה את התמונה המלאה ופועל להורדת מחירי הדיור למען הזוגות הצעירים הינו צעד מבורך של שר האוצר.

Inner

“על פי התחזיות אוכלוסיית ישראל צפויה להכפיל עצמה בתוך שלושה עשורים. על מנת לממש את יעדי הדיור של מדינת ישראל, עבודת מטה הדיור חשובה והכרחית לשמירה על מחירים הוגנים ולעמידה באתגרים וביעדים של ממשלת ישראל וכמובן לצמצום הפערים שנוצרו בדיור ובתשתיות בשנים שקדמו להקמת מטה הדיור הלאומי”.

עוד בישיבת קבינט הדיור, הוכרז על שבעה מתחמי התחדשות עירונית חדשים באור יהודה, קרית גת, נתיבות, רמלה ונשר הכוללים בסה”כ כ-18,000 יחידות דיור. מתחמים אלו, עליהם המליץ מינהל התכנון, יקודמו במסלול המהיר של הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ”ל):

המתחמים באור יהודה, נתיבות, קרית גת, רמלה, נשר ועוד, יכללו תכנון של פינוי בינוי, עירוב שימושים עם תעסוקה ומסחר, טיפול בשיפור חזותי ותחבורתי וכאמור, תוספת של 18,000 יחידות הדיור שהציבור זקוק להן נואשות.

בנוסף, אישר קבינט הדיור, תוכנית שתאפשר “מסלול ירוק” לבניית ממ”דים אשר מצויים בטווח של עד 9 ק”מ מגבול הצפון. מדובר בתוכנית מתאר ארצית למיגון הצפון (תמ”א 40 א 1). התוכנית נועדה לתת מענה מהיר לבניית מיגון ביישובי גבול הצפון בהתאם להחלטות ממשלה.

התוכנית, שמוביל מינהל התכנון בשיתוף פיקוד העורף, תאפשר “מסלול ירוק” לבניית ממ”דים ביחידות דיור ביישובים אשר מצויים בטווח של עד 9 ק”מ מהגבול הצפוני של מדינת ישראל. זאת בניגוד למצב שהיה עד היום, בו הליך הבקשה לממ”ד היה כרוך באישורים של הוועדה המקומית שנדרשה לאשר חריגות מהוראות בינוי.

חשוב לציין כי הוראות הבינוי בתוכנית יגברו על הוראות הבינוי המאושרות בתכניות מפורטות, אשר מכוחן יוצאו היתרי הבניה עבור הקמת מרחב מוגן בלבד.

Inner

כתיבת תגובה