קבלני בני ברק ממשיכים לדרוש תשלום לפני התחלת הבנייה

בניגוד לחוק ערבות המכר? קבלנים בבני ברק דורשים 40% ו-50% כתשלום מראש לדירות לפני היתר. תופעה חדשה: מרבית דירות השלשה חדרים המשווקות עתה בעיר, קטנות מהנורמה, וללא מרפסת סוכה. קבלן בני ברקי: “הדיירים יסתדרו”

הקבלנים דורשים תשלום כבר מזמן התכנון של הדירה shutterstock

 

דירות ה’סלח לי’ הידועות שבני ברק מנפיקה, הפכו לבדיחה עצובה זה מכבר. נפתח בדוגמא קטנה: כשקבלן מסוים הבונה באזור רחוב רמב”ם בעיר נשאל רק בשבוע שעבר לאחר שאדריכלית עברה על התכניות, כיצד אמורים להיכנס הדיירים אל חדר השירותים הפצפון, שרוחבו אינו תקני (דלתו פחות מ-70 ס”מ!) – הוא השיב כי מדובר ב’אילוצי תכנון’, והוסיף בחוצפה: “אני מוכר. אחר כך? שהדיירים יסתדרו”.

ono box

והקבלן הנ”ל אינו לבד. מדובר על תופעה המדירה את דירות השלשה חדרים – שמחירן זינק אל מעבר ל-1.6 מלש”ח על הנייר בלבד – מתכנון נורמטיבי, מבלי להתחשב במחיר הנדרש עבורן. הללו אף אינן זוכות כחלק מהתכנון למרפסות סוכה חיצוניות, כאשר גג נפתח בסלון מעניק את הפתרון לסוכה, שממש אינו אידיאלי בכל ימות השנה.

“הכל נובע מכך שהקבלנים והיזמים משקיעים את נשמתם בשינויי תכנון ואישורי ניוד זכויות (במידה ובונים יותר מבניין אחד בפרויקט) שיאפשרו להם לתכנן דירות מרווחות יותר בדירות המחולקות ל-4,5, ו-6 חדרים. דירות אלו שמיועדות לבעלי יכולת, הרוכשים אותן בקומות הגן והפנטהאוז, נמכרות עתה בעיר בני ברק החל משלשה מיליון שקלים ומגיעות אף לחמישה וחצי מלש”ח ויותר.

“זו הסיבה”, אומרת לנו אדריכלית בעלת שם מבני ברק, “שהם מתייחסים לרוכשי הדירות הקטנות בזלזול מוחלט. אנשים חייבים לשים לב לתכניות שלפניהם, כי לא רחוק היום שאנשים יגלו שמכרו להם חתול בשק – ובכלל בלי להתחשב בהם במחיר הנושך מאוד שנדרש כיום עבור דירה בת 60 או 70 מ”ר בלבד”.

מראש, בלי ליווי בנקאי

אך אם לתופעת התשלום הגבוה התרגלו איכשהו תושבי בני ברק, כפי שהתרגלו לעובדה שעירם היא הראשונה בעליות המחירים מכל ערי המרכז (ונתוני הלמ”ס אינם משקפים כלל את רמת המחירים בעיר, מסיבות ידועות) מסתבר, כי בניגוד לחוק ערבות המכר – הקבלנים בעיר עדיין תובעים תשלום מראש של ארבעים אחוזים. כן, גם על דירות שטרם התחילה בנייתן, ולפעמים אף לפני קבלת ההיתר האחרון לבנייה.

“מדובר בתופעה חמורה, שאין לה אח ורע באף מגזר בארץ”, אומר ל’ביזנעס’ אחד מאנשי הנדל”ן המובילים בארץ, “נחשפתי אליה כבר כשהחל חוק המכר להגביל את התשלומים לקבלן לפי קצב התקדמות הבנייה. זה קיים כיום בעיקר אצל קבלנים שלא לוקחים כלל ליווי בנקאי לרכישת הקרקע, והשיגו מימון לרכישתה מהון עצמי או מהלוואות ממקור חוץ בנקאי – וממשיך, כיום, כדרישה ‘לגיטימית’ כביכול שמגלגלת על הלקוחות את ההוצאה”.

לדבריו, תשלום מראש בסך 40% הוא רק קצה הקרחון ויש הדורשים מראש 50%, כשהבטוחות שהקבלן מציג הינן הערת אזהרה בטאבו בלבד. “זה אומר שהקבלן יכול לברוח עם הכסף ולא תהיה עילה לתביעה בכלל”, מזהיר איש הנדל”ן. הוא מספר עוד, כי יש קבלנים בבני ברק המציעים הנחה של כ-100,000 שקלים בתמורה לאי הפקדת הכסף אצל עו”ד בנאמנות, שיעביר את הכסף טיפין טיפין בהתאם להתקדמות הבנייה – או אצל אדם נאמן שלישי. “ומה הם מתכוונים לתת כבטוחה ללקוח? כלום. הערת אזהרה שיוכל לצור בה על פי צלוחיתו אם הקבלן ייפול!”.

ואיך ניתן לעשות לכך סוף? שאלנו.

“זה ימשיך, כל זמן שימשיכו לקנות, וכל זמן שהלקוחות לא יתקוממו או יתלוננו אצל הגורמים המתאימים. אלא שלא תמיד מדובר בעבירה על החוק, אם הקבלן מחזיק בעורך-דין הנכון הוא יכול לנסח עבורו חוזה חוקי וקביל משפטית, שאינו מגן על הלקוח כהוא זה ביום צרה”.

inner

כתיבת תגובה