קובוטים: 'יוניברסל רובוטס' מתגברת את השוק הישראלי

החלוצה בתחום הרובוטים השיתופיים מסמנת עשור של פעילות בתחום הצומח במהירות הרבה ביותר במגוון ענפי תעשייה • בישראל, תרחיב החברה את הפעילות בתעשיות כמו פלסטיק, מתכת ומזון ותעמיק את הפעילות במגזרי ההייטק

הקובוטים, חברתיים מתמיד | צילומים UR

חברת Universal Robots, מחלוצות תחום הקובוטים (רובוטים שיתופיים) בעולם, הודיעה כי תרחיב ותעמיק את פעילותה בשוק הישראלי, מעבר לתחומי הפעילות ה'מסורתיים' לכיוון מגזרי ההייטק ותעשיות עכשוויות.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

apps-box

תחום הקובוטים כיום הוא התחום בעל הצמיחה המהירה ביותר בקטגוריית האוטומציה התעשייתית ועל פי הערכות איגוד תעשיות הרובוטיקה (RIA) ינגוס התחום עד 2025 כ-34% משוק הרובוטים הארגוניים, כך עולה מסקר שערך האיגוד לאחרונה. UR, על פי סקר של BIS Research, מחזיקה בכ-60 אחוז מהשוק הגלובלי.

בשנת 2017 צמחה UR ב-72%, מכרה מעל 27 אלף קובוטים והיא מיוצגת בישראל על ידי שתיים מהחברות הוותיקות והמובילות בתעשייה: SU-PAD ו- ServiTech.

"אנו רואים בישראל, הנחשבת לחלוצה בלא מעט תחומים, זירה אוהדת לקבלה של קונספט הקובוטים", אומר קאנדאן אוזגור גוק, מנהל הפיתוח העסקי במזה״ת ותורכיה, האחראי גם על ישראל. "יש כאן תעשייה חזקה ופתיחות רבה לאימוץ טכנולוגיות מתקדמות. אנו מתכוונים להרחיב את הפעילות למגוון תחומים ובהם תעשיות מסורתיות וחדשניות כאחד. נפעל ב'ענפים מסורתיים', כמו פלסטיק, מתכת ומזון, שמאמצים בקלות יחסית את הקובוטים שלנו לפעילויות אריזה, הרכבה, טעינת מכונה ועוד ונעמיק את הפעילות במגזרי ההייטק שיכולים להנות מהקובוטים שלנו, אפילו במשימות פשוטות, כמו ביקורת איכות. הם יכולים בהחלט לשחרר אנשים טובים ומוכשרים מביצוע עבודות שחוזרות על עצמן וממשימות משעממות", אומר אוזגור גוק.

צמוד לבני האדם

הרובוט התעשייתי UR5 שרכשה החברה הדנית Linatex בדצמבר 2008 מחברת Universal Robots, היווה פריצת דרך. זאת, מאחר והוא לא הוצב בכלוב מגן, רחוק ממגע יד אדם, כפי שהיה מקובל בתעשייה, אלא הוצב בסמוך לפועלים במפעל שמייצר חלק פלסטיק וגומי. בנוסף, במקום להכניס לתמונה מתכנתים חיצוניים להתגבר על תכנות הרובוט, ביצעה החברה את התכנות בעצמה – ללא כל ידע מקדים בתכנות. כיום, עשור אחרי, החברה עדיין עושה שימוש בקובוטים (רובוטים שיתופיים) של Universal Robots ואת הקובוטים שלה ניתן למצוא גם במפעלים ובחברות בישראל.

אסבן אוסטרגאארד, מייסד משותף ומנהל הטכנולוגיה של החברה, הביא את הרובוט הראשון בעצמו לחברה הדנית, לאחר 3 שנות עבודה, מחקר ופיתוח. "חלפו 10 שנים מאז ואנו ממשיכים לראות את הקובוטים שלנו נכנסים לעבודה במקומות שלא דמיינו מעולם", אומר אוסטרגאארד, שגם זכה בתחילת השנה על פועלו בפרס האנגלברגר, "פרס הנובל" של תחום הרובוטיקה.

בשנת 2015 זיהתה קבוצת Teradyne את הפוטנציאל ורכשה את UR בסכום של מעל 285 מיליון דולר. "היינו חלוצי התעשייה בתחום הקובוטים מאז הומצא המושג", אומר אוסטרגאארד. "המהפכה שהבאנו היתה ברעיון שרובוטים תעשייתיים לא צריכים להיות מנותקים מבני האדם. קובוטים (רובוטים שיתופיים שתפקידם ביצוע משימות מרובות תוך קיום אינטראקציה פיסית עם בני אדם הנמצאים בסביבת העבודה) עובדים כיום בשיתוף מלא עם בני אדם, משלימים את 'הראש האנושי' שמביא עמו ערך מוסף בהיותו 'חושב'. הרובוט אינו מחליף את כוח האדם האנושי אלא לוקח על עצמו את המשימות המאמצות, האוטומטיות ואולי גם המסוכנות יותר לבני האדם ומשחרר בכך את השותפים האנושיים למשימות מורכבות וקריאטיביות יותר".

בשנת 2016 השיקה UR את תוכנית ה-Universal Robots+, פלטפורמה חדשה, שפתחה את הדלת בפני מאות מפתחים חיצוניים לטובת יצירת מוצרים 'נלווים' לקובוטים שלהם. כיום ניתן למצוא מעל 130 כאלה המאושרים לשימוש ומעל 390 חברות בתוכנית המפתחים של החברה. בשנת 2017 הוקמה ה׳אקדמיה של UR, שכוללת מודולים אינטראקטיביים להדרכה חינמית בתכנות והפעלת קובוטים ולא מכבר השיקה את פלטפורמת e-series, שמאפשרת אף פיתוח פתרונות מהיר יותר והטמעה של מגוון אפליקציות.

Technion – inner
side
inner

כתיבת תגובה