קווי הנחושת יוחלפו בסיבים אופטיים? תתכוננו לייקור הבא

עוד מהלך של שר התקשורת יועז הנדל בשלהי כהונתו – שעלול לייקר את העלויות למשפחות שאינן זקוקות למהלך | הנדל הורה למשרדו לבחון מהלך לסגירת רשתות הנחושת הישנות והעברת כלל שירותי התקשורת לתשתיות סיבים אופטיים מתוך רצון לייצר קדמה | אך מתברר כי סגירת הרשתות על קווי הנחושת עלולה לייקר את עלות השימוש דווקא למי שכלל אינם זקוקים לפס הרחב ולמהירות הגבוהה שמעניקים הסיבים האופטיים

פריסת סיבים אופטיים במטולה | צילום ארכיון: יח"צ בזק

כאקורד סיום לכהונתו רוויית המאבקים מול הציבור החרדי, מוביל הנדל מהלך נוסף שמי שיפגעו ממנו, הם בעיקר הציבור החרדי: משרד התקשורת מפרסם היום (ב׳) קול קורא לציבור ולחברות התקשורת כדי לגבש מדיניות לקראת סגירה עתידית של רשתות נחושת ומעבר מלא לרשתות מבוססות סיבים אופטיים.

רשתות הנחושת המסורתיות צורכות אנרגיה גבוהה, עלות אחזקתן גבוהה ורוחב הפס למנוי נמוך ומושפע מקירבה פיזית למרכזת המשדרת לבתים. לכן, ישנה מגמה עולמית למעבר לטכנולוגיה מבוססת סיבים אופטיים אשר מאפשרים לספק ללקוח קצבים מהירים ובטיב ואיכות שירות משופרים ביחס לניתן באמצעות תשתית הנחושת הישנה.

250/200 סייד בר + קובייה

בשנים האחרונות משק התקשורת בישראל עובר מהפכה משמעותית עם קידום פריסתם של סיבים אופטיים ומעבר לקבלת שירותי תקשורת מתקדמים. בחלק מהמדינות המפותחות כבר נעשה מעבר מלא לשימוש על סיבים אופטיים בלבד. כך לדוגמא, סינגפור כבר עברה לשימוש מלא בסיבים אופטיים, ואוסטרליה וניו זילנד נמצאות בשלבים מתקדמים של התהליך.

ציבור הצרכנים הישראלים שמשתמשים בסיבים אופטיים עולה בכל יום. על פי סקר של משרד התקשורת, כ-80% מהמשתמשים בסיבים אופטיים מרוצים והצפי הוא שככל שתתרחב הנגישות לסיבים אופטיים ברחבי הארץ, היקף המנויים לטכנולוגיה המתקדמת יגדל.

סגירת הרשתות תביא להפחתה בזיהום הפחמני שנוצר מתחזוקת רשת הנחושת ותעמיד את מדינת ישראל בחזית הטכנולוגית בשורה אחת עם המדינות המתקדמות בעולם.

עם זאת, חשוב להדגיש שעל שירותי גלישה הניתנים על בסיס הסיבים האופטיים, גובות החברות מחירים גבוהים יותר – באופן משמעותי ביותר. בפועל מדובר על ייקור כמעט ודאי של כ-20% לפחות לכל משק בית.

Inner article

 

ככל שהמהירות עולה המחיר עולה. כתוצאה מכך, מי שאינם צרכנים של צפייה ארוכה או אינם מפעילים מספר מכשירים במקביל ואינם זקוקים למהירות גבוהה יותר (כמו אלה המשתמשים באינטרנט רק לאתרי צרכנות, שילוח, בנקים, אתרי ממשל וכדומה) שמעתה ישלמו יותר, למרות שאינם זקוקים להגברת מהירות הגלישה.

מי שעוד ישלמו יותר הם בעלי קו טלפון המחובר לתשתית אינטרנט, שאינם משתמשים באינטרנט עצמו. אם עד כה הם שילמו מחיר מינימלי, אחרי ההחלפה של קווי הנחושת בסיבים, המחיר החודשי של קו האינטרנט, עלול להתייקר.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה