קוינט מגיב: "יש מאות אלפי יחידות דיור בעתודות קרקע באיזור המרכז"

ינקי קוינט, יו"ר רשות מקרקעי ישראל מגיב לטענות של מתניהו אנגלמן בדוח המבקר שפורסם אתמול | "דיירים שמקבלים דירה חדשה בהתחדשות עירונית לא חייבים תוספת של 25 מ"ר, או אפילו 12 מ"ר" | "גם אם מישהו חושב שספרנו  ככה או אחרת בסופו של יום אנחנו צריכים להזרים 20 אלף עד  30 אלף יחידות דיור בשנה"

ינקי קוינט, יו"ר רמ"י, בכנס מגדילים | צילום: דרור סיתהכל

ינקי קוינט, יו"ר רשות מקרקעי ישראל התראיין היום בכנס השנתי של אתר מגדילים וציין כי יש מאות אלפי יחידות דיור בעתודות קרקע באיזור המרכז, מדינת ישראל צריכה 60,000 יחידות דיור בשנה והמדינה צריכה להשלים את כל מה השוק הפרטי לא עושה. קוינט התייחס לדוח המבקר שתקף את התנהלות רמ"י בכך שספרה יחידות ששווקו פעמיים ככפולות, ואמר: "גם אם מישהו חושב שספרנו ככה או אחרת בסופו של יום אנחנו צריכים להזרים 20 אלף עד  30 אלף יחידות דיור בשנה ולא יותר זה מה שהשוק צריך".

עוד ציין קוינט, כי בנושא התחדשות עירונית כי "במרכז הארץ, טוב היה אם היו מסתדרים ע"י ציפוף או פתרונות כלכליים לפני שבאים אלינו ומבקשים קרקע משלימה. הדיירים שמקבלים דירה חדשה לא חייבים תוספת של 25 מ"ר, או אפילו 12 מ"ר. ההטבה שאותם דיירים מקבלים היא של מאות אלפי ש"ח לדירה, זה יותר מההטבות בתוכניות 'מחיר למשתכן' ו'דירה בהנחה' וזה לא נכון ולא צודק."

לגבי הפריפריה אמר יו"ר רמ"י, כי "מה שהמדינה צריכה לעשות בפריפריה זה להימנע מפתרונות טקטיים של פינוי-בינוי של 3-4 בניינים, בלוק פה ובלוק שם. אלא לפעול במתכונת שעשינו ב'רמת אליהו' בראשון לציון , בינוי-פינוי-בינוי, כלומר, לבנות שכונות חדשות ולתת לדיירים דירות בשכונות האלה, להרוס את מרכזי הערים ולבנות הכול חדש.

גם אם זה לא כלכלי, המדינה יכולה לממן זאת דרך הקרקע וזה ייתן פתרונות לבעיות חברתיות, בטיחותיות וביטחוניות. זה ידרוש תיקוני חקיקה ושימוש בתמורות מהקרקע, אך זו הדרך הנכונה."

עוד אמר קוינט, "אנחנו מציעים לשווק את מגרשי ההשלמה ואז להשתמש בתקורות לטובת שיפור הכדאיות הכלכלית של הפרויקטים, כדי לסייע לכמה שיותר פרויקטים."

תגובה אחת ל: "קוינט מגיב: "יש מאות אלפי יחידות דיור בעתודות קרקע באיזור המרכז""

  1. אז למה הקרקע כל כך יקרה?בכליל ים הוצעה קרקע ליזמים וכשלא ניגשו יזמים למכרז נחתך המחיר בחצי .מסקנה הכל בידי הממשלה שלא מעונינת להוריד מחיר.איך שנחתך המחיר בחצי קנו יזמים את הקרקי.

כתיבת תגובה