קונה בול: המירוץ למשקיע ב'דואר ישראל' יוצא לדרך

המונופול הממשלתי על הצבי ההיסטורי עומד להסתיים • קווים ראשונים לדמותו של המשקיע שהמדינה מעוניינת למכור לו חלק מאחזקותיה בדואר ישראל • מה הוביל להפרטה, מה הדרישות מהמשקיע, מה חושבת ההנהלה הנוכחית, ולאיזה שיפור הלקוחות מצפים • כל הפרטים

מרכז המיון של דואר ישראל | צילום: דואר ישראל

עם ישראל עמד זמן רב בתור והמתין להפרטת דואר ישראל, ובדואר כמו בדואר – רק אחרי המתנה מרובה זה קורה. וכך, רק שנתיים רשות החברות הממשלתיות, בראשות עו"ד יעקב (ינקי) קוינט, הודיעה על הליך מכירת 20% מאחזקות המדינה בחברת דואר ישראל.

הדבר מתרחש לאחר שבתאריך 2.7.18 קיבלה ועדת שרים לענייני הפרטה החלטה בדבר הפרטת דואר ישראל בע"מ. נזכיר כי ההחלטה תוקנה בוועדת השרים לענייני הפרטה בתאריך 21.1.2020. על פי ההחלטה, ההפרטה תתבצע בשני שלבים:

א. מכירה פרטית של מניות מדינת ישראל, שלאחריה 20% מכלל הון המניות המונפק והנפרע של החברה יוחזקו על ידי משקיע פרטי.

ב. לאחר המכירה הפרטית תפעל הרשות למכירה של מניות נוספות בחברה ובלבד ששיעור אחזקותיה של המדינה בחברה, לאחר ביצוע המכירה הפרטית וההצעה/ות לציבור לא יפחת מ-60%.

חשוב לציין, כי חלק ניכר מתמורת כספי המכירה ישמש כמקור מימון להשקעות ופיתוח בדואר ישראל, בין היתר להמשך קידום בנק הדואר, פיתוח ושיפור השירות לאזרח ופיתוח מוצרים ושירותים חדשים לפי צרכי הלקוחות והתייעלות החברה.

לדמותו של משקיע

לדואר ישראל דרוש משקיע אסטרטגי ישראלי או בינלאומי, שאמור להיות בעל הבנה עסקית וניסיון סינרגטי לפעילות הדואר. בבחירת המשקיע ייעשה שימוש באיכות השירות שנותן המשקיע. הציון ישקלל 40% מדדי איכות ו-60% מחיר. בנוסף, המשקיע יידרש להוכיח איתנות פיננסית כך שיחזיק בהון עצמי מינימלי של 250 מיליון שקל, היקף נכסים מינימלי של 625 מיליון שקל ורמת מינוף מקסימלית של 70%.

במסיבת העיתונאים הציג עו"ד יעקב (ינקי) קוינט, מנהל רשות החברות הממשלתיות, את מתווה המכירה שיימשך כשנה. "מטרת המהלך להכנסת משקיע אסטרטגי לחברת הדואר היא פיתוח פעילות החברה עם דגש על תחום הסחר המקוון, כאשר הכנסת משקיע תוביל לשיפור השירות ללקוח יציבות ואיתנות פיננסית ארוכת טווח לחברה, מקסום יכולות משיקות לחברה, תוך נגישות למומחים ולידע, לשם שיפור הביצועים, פיתוח מוצרים ושירותים חדשים לתועלת הלקוחות, ולהגברת שקיפות". עוד הוסיף קוינט, כי "דואר ישראל היא אחת החברות המובילות בפורטפוליו של החברות הממשלתיות והיא הראשונה בשורת הפרטות, שייצאו לדרך בחודשים הקרובים, מתוך מטרה לייצר ערך לציבור".

מה עומד למכירה?

הדואר בישראל קיים למעלה ממאה שנה ותמיד התקיים כמונופול ממשלתי. עם הקמת מדינת ישראל הוקם דואר ישראל שהתקיים כיחידת סמך ממשלתית במשרד הדואר, שלימים שינה את שמו למשרד התקשורת.

הסמל הידוע של הדואר בישראל היה אייל הכרמל בצעד ריצה אופייני. הסמל שצבר בדיחות רבות על האיטיות של הדואר מול החיה המהירה, שודרג בשנת 2006 עם הפיכתה של 'רשות הדואר' לחברה ממשלתית בשם דואר ישראל בע"מ.

כיום, דואר ישראל היא חברת הלוגיסטיקה ורשת הריטייל הגדולה בישראל עם הפריסה הרחבה ביותר, עם למעלה מ-1,300 נקודות שירות, כ-1,500 דוורים ושליחים וכ-45 מיליון ביקורים בסניפים בשנה. למעשה, מדובר בחברה היחידה המחלקת דברי דואר וחבילות מדן ועד אילת לרבות ברמת הגולן, בנגב, בעוטף עזה, בכפרי המשולש וביהודה ושומרון.

הכנסות דואר ישראל בשנת 2019 הסתכמו ב- 1.84 מיליארד שקל, רווח תפעולי על סך 47.2 מיליון שקל ו EBITDA- בסך 164 מיליון שקלים (8.9% מההכנסות). היקף ההשקעות בטכנולוגיה ובתשתיות הסתכם ב-2019 בסך 150 מיליון שקלים. על פי נתוני אתר statista.com היקף הקניות בסחר המקוון בישראל ב-2020 הוערך בכ- 14.5 מיליארד שקל וצפוי לגדול לכ-24.3 מיליארד שקל בשנת 2024

 

משקיע זה כוח, הפרטה זה כורח

על פי שר הדיגיטל הלאומי, הממונה על רשות החברות הממשלתיות, חה"כ דודי אמסלם: "הפרטת דואר ישראל היא אחד המהלכים המשמעותיים ביותר בסדרה של הפרטות שאנו מובילים בקרב החברות הממשלתיות. המטרה בהפרטות אלו היא להמשיך לשפר את השירות לתועלת האזרח, בכל מקום בארץ, ולהכניס משקיע אסטרטגי בעל הבנה עסקית, שיביא ערך וייצר סינרגיה לאותן חברות. אנו מאמינים שהכנסת משקיע בסדר גודל הזה תאפשר לדואר להמשיך לצמוח ולהמריא, ולהציע שירות טוב ויעיל יותר לציבור הרחב, במרכז ובפריפריה".

ואילו שר התקשורת, ח"כ יועז הנדל אמר במסיבת העיתונאים, כי "הפרטת הדואר והרפורמה הן הכרח. הדואר תשתית חיונית שמספק שירות בכל הארץ ובכל מקום. לכן חייבים לשפר את השירות לאזרח, התחרות ואת הכדאיות הכלכלית. לאור הגידול בהזמנת חבילות ובסחר המקוון, הפרטה והכנסת משקיע פרטי לחברת הדואר זה מהלך קריטי. אעשה הכל כדי שהמהלך יצליח״.

קוינט טוען כי האטרקטיביות בהשקעה בדואר ישראל גדולה במיוחד, שכן החברה עברה טרנספורמציה משמעותית עם אסטרטגיה ברורה לשנים קדימה, עם הזדמנויות צמיחה נוספות ותחזיות פיננסיות אטרקטיביות. לדבריו, לאחר בחינת הפרטות של חברות דואר בעולם, ראינו שחברות שהופרטו, הפכו ליעילות יותר, איכותיות יותר, ושיפרו משמעותית את רמת השירות ללקוחותיהן.

ינקי קוינט מנכ"ל רשות התחרות | צילום: שלומי אמסלם, לע"מ

כראיה לדבריו מביא קוינט את סיפורה של ענקית הסחר עלי באבא שהגדלת אחזקותיה בדואר הסינגפורי בשנת 2016 הביאה לשיפור היכולות הלוגיסטיות של החברה בתחום הסחר המקוון. בנוסף, "חברות הדואר האחרונות אשר ביצעו את התהליך, כמו יפן ואיטליה, גייסו למעלה מעשרה מיליארד אירו, בזכות השתלבותו של משקיע אסטרטגי בעל ניסיון. במקרים אלו ואחרים הוכח שבחירת המשקיע הנכון מתחומים המשיקים לתחומי עיסוקה של החברה, או בתחומים שיכולים לתרום לפיתוחה, מבטיחה הצלחה משמעותית לכל הנוגעים בדבר". מסביר קוינט.

מברכים על המהלך

רו"ח חזי צאיג, יו"ר דירקטוריון דואר ישראל אמר: "זהו יום היסטורי ואנו מודים על האמון הרב של רשות החברות הממשלתיות בנו. אין זו תחילתו של המסע, כי אם המשך של דרך ארוכה, שאנו מובילים מזה חמש שנים, בה עשינו את הבלתי יאמן והצלחנו להבריא את החברה ולספק לעובדים גב איתן ולהחזיר את אמון הלקוחות בנו. בינואר 2015 החברה עמדה על סף חדלות פירעון. דירקטוריון החברה בראשותי, יחד עם הנהלת החברה בראשות דני גולדשטיין, וארגון העובדים בראשות שמעון פרגון, הובלנו יחד תוכנית הבראה אחראית, אשר יושמה בהצלחה יתרה, דבר המעיד על שיתוף הפעולה האיתן בין כל הגורמים בחברה: דירקטוריון, הנהלה וארגון העובדים".

"בשנים האחרונות עמדנו בכל יעדי התוכנית ואף למעלה מכך, חברת דואר ישראל עלתה על פסי צמיחה לצד התייעלות משמעותית הן בכח האדם והן ברמת תהליכים, עברנו לחשיבה עסקית ותחרותית, הנהלת החברה התחלפה רובה ככולה, כשרבים מהמנהלים הגיעו מהמגזר הפרטי, ואנו פועלים לחזק ולהגביר את אמון הציבור בשורת מהלכים בוני אמון, תוך טיפול משמעותי בתחום השירות. הכנסת משקיע לחברה בעיתוי הנוכחי תאפשר לחברה להמשיך ולייצר ערך ללקוחותיה ולעובדיה גם בשנים הקרובות". אמר צאיג.

דני גולדשטיין, מנכ"ל דואר ישראל אמר "היום אנו עושים מהפכה בתולדות דואר ישראל. אין חברה ממשלתית שעשתה כזו מטמורפוזה כמו דואר ישראל ובפרק זמן כה קצר. בשנים האחרונות עברנו שינוי מקצה לקצה מחברה תפעולית לחברת שירותים, עברנו שינוי אסטרטגי, וממבנה גיאוגרפי של מרחבים לחטיבות עסקיות הממוקדות בתחומי הליבה של החברה – תחום הסחר המקוון כולל עולם השליחים, תחום הריטייל והקמעונאות, בנק הדואר והשירותים הכספיים ותחום שרשרת האספקה והלוגיסטיקה".

לדברי גולדשטיין, "דואר ישראל הוא אחד השחקנים המשמעותיים בתחום הסחר המקוון והגוף הלוגיסטי הגדול בישראל. אנחנו נמצאים בעיצומה של תקופת הקורונה, תקופה לא פשוטה בתחום השירות, כשכל יום אנו מתמודדים עם תקנות ואתגרים חדשים. גם בתקופה זו אנו ממשיכים לתת שירות רציף בכל מקום, ומציעים את מערך השירותים הכספיים הפרונטאלי הגדול בישראל עם 700 יחידות בפריסה לאומית. בשנים האחרונות פתחנו מאות מרכזי מסירת חבילות בשיתוף עסקים קטנים ובינוניים, ובתקופת הקורונה לחלקם זו היתה תמיכה משמעותית לאותם עסקים. כיום אנו מציעים את רשת הריטייל הגדולה בישראל עם מערך של למעלה מ-1,300 נקודות שירות בכל מקום בארץ".

"אחד האתגרים המרכזיים שלנו כהנהלה", אמר גולדשטיין, "הוא לחזק ולהגביר את אמון הציבור בדואר ישראל ולפתח את כל הכלים, על מנת שנוכל לעשות זאת. בשנים האחרונות הקמנו את הקריה הדוארית ואת מרכז הסחר המקוון לחבילות ולמכתבים, כך גם צמצמנו שטחי נדל"ן, השקענו בתהליכי מיכון ואוטומציה מתקדמים, שיצעידו אותנו לשנים הקרובות. הרחבנו את נקודות הקצה וה"לאסט מייל", יצרנו שיתופי פעולה עם הפלטפורמות הגלובליות הגדולות בעולם ועם גופים מובילים במשק, שהאחרון בהם הוא גולן טלקום. גם בתחום הפיננסי השקנו כרטיסים נטענים PRE-PAID שמאפשרים גם לאוכלוסיות החלשות לשלם בכרטיס וגם לקנות בסחר המקוון ללא חריגה בהוצאות".

"בין השאר", אמר גולדשטיין, "בדרך זו הפכנו את חברת דואר ישראל לשחקן תשתית ושירות משמעותי ומרכזי במאבק להורדת יוקר המחייה בישראל, והכול בשירות הציבור. הכנסת משקיע אסטרטגי לחברה תאפשר לנו להמשיך ולהצמיח את החברה, תכניס קודים ותרבות ארגונית חדשה, תאפשר להגביר את השקיפות, תכניס ידע ושיטות עבודה מתקדמות, תודעת שירות גבוהה ומשאבים שיאפשרו לנו להתמודד עם אתגרי העתיד ולהתמקד בליבת פעילות החברה".

האם זה יקרה מחר? התשובה היא לא. מדובר בתהליך של שנה לפחות (לא כולל סגרי קורונה וכד'). ההצעות יוגשו עד סוף אוקטובר ואת ההפרטה ילוו חברת הייעוץ הבינלאומית מקינזי וחברת הייעוץ הישראלית גיזה. והמדינה מצפה להרוויח מהמהלך 200-250 מיליון שקל. הסכום נגזר מהערכת שווי של החברה שעומד על מיליארד עד 1.2 מיליארד שקל, כך לפי הדיווח ב'גלובס'.

מערכות טכנולוגיות מיושנות

ויש לנו גם הצעה. כותב השורות מחזיק חשבון בבנק הדואר לצד חשבון באחד הבנקים הגדולים במדינה. ההבדלים בין הרמה הטכנולוגית של בנק הדואר לעומת בנקים אחרים מעוורת פליאה ותרעומת רבה. המערכת הטלפונית, זאת שרבים מהחרדים נדרשים לה, מסורבלת מאוד ואיננה נותנת את ה'יתרה הזמינה' (עוד המצאה של בנק הדואר. ד"ש) לאחר השעה שבע בערב. המערכת עובדת עדיין עם לחצן הכוכבית (כמו המערכת הצולעת של מפעל הפיס) לעומת כל המערכות הטלפוניות המשוכללות המשתמשות בסולמית.

סניף דואר | צילום: משה שי, פלאש 90

גם האתר של בנק הדואר – שעבר שיפורים דקיקים לאחרונה – משתרך הרבה מאחור לעומת אתרים מתקדמים של בנקים אחרים. את האפליקציה שלהם – אם ישנה כזאת – לא בדקנו. על פי ההודעה הרשמית, "חלק ניכר מתמורת כספי המכירה ישמש כמקור מימון להשקעות ופיתוח בדואר ישראל, בין היתר להמשך קידום בנק הדואר". המערכת הטלפונית והאתר של בנק הדואר זקוקים בדחיפות לארגון מחדש. משקיע אסטרטגי יקר, קח זאת בחשבון בבקשה.

3 תגובות ל: "קונה בול: המירוץ למשקיע ב'דואר ישראל' יוצא לדרך"

 1. הדואר היא חברה כושלת ,הפסדית, רחוקה שנות אור מבתי דואר אחרים בעולם, לרגע חילחלה לי ההרגשה שהדואר קפא על מקומו ,רק בשנים האחרונות הפנימו שצריך ליעל ולפשט תהליכים בירוקרטים ,והתחילו בבניית קריית הדואר במודיעין
  ההפרטה היא חבל ההצלה של חברת הדואר, אחרת היא תכנס מהר מאוד לחדלות פירעון ,והמדינה שוב תכניס יד לכיס כדי לממן את הפעילות השוטפת שלה
  הצלחה תהיה רק בתנאי שיתנו לקונה לנהל את החברה ,ראו דוגמאות מהדואר הגרמני, השוודי ,ההולנדי, ועוד רבים אחרים שעברו תהליך דומה,
  היום הם חברות משגשגות וריווחיות .

 2. במחילה מהכתב הנכבד.
  האתר של בנק הדואר לא עבר כמה "שיפורים דקיקים לאחרונה" אלא עבר שינוי של ממש לטובה.
  כך למשל נוספו בו העברות כספים בארץ ובחו"ל, העברות מזומן ועוד.
  אולם עדיין מדובר בטכנולוגיה ישנה שזקוקה לחידוש וריענון.

 3. אמאזון בינלאומי
  או בן של מקורב עם כח 🙂

כתיבת תגובה