קיץ 2019 – המראה כל 6 דקות

אצל ישראלים רבים, גם חרדים, חופשה בלי לצאת מהארץ כמוה כלהישאר בבית • בנתוני הטיסות המתוכננות לקיץ הקרוב ניתן לראות זאת בבירור • עד כמה? בערך אחת ל-6 דקות בממוצע אמור להמריא מטוס מישראל בדרכו לחו”ל • שמים פתוחים וצפופים

מטוס ממריא מנתב"ג | צילום: פלאש 90

אם אתם מתכננים טיסה בקיץ הקרוב, רוצו עכשיו להזמין מקום. הולך להיות צפוף בשמים, אבל לא סתם. זה אולי נשמע הזוי, אבל – כל שש דקות (!) בממוצע ימריא מטוס מישראל לאחד מעשרות יעדים בעולם. כך עולה מתוך דו”ח שמפרסמת רת”א – רשות שדות התעופה, לאחר שסיימה את הליך מתן ההיתרים להפעלת טיסות נוסעים לישראל וממנה במהלך עונת קיץ 2019.

מסתבר, שהישראלים לא יודעים מנוח והם מסמנים את הנופש בחו”ל כיעד לכיבוש. בשנית האחרונות, החרדים התחילו גם הם לגלות את חו”ל, וניתן לראות את זה בבירור מעמודים שלמים בעיתונות החרדית שעליהם מרוחים בצבע רב נופי העולם הרחב, בפרסומיהם של חברות התיירות השונות שמבטיחות ‘עולם ומלואו’ תרתי משמע בכל נופש שתבחרו.

אז אלו התוכניות של רשות שדות התעופה לקיץ הקרוב: הם מספרים לנו על כך שהם העניקו היתרים להפעלת טיסות סדירות ל- 61 חברות תעופה זרות, ולשלוש חברות תעופה ישראליות, עם צפי לגידול בהיצע טיסות הנוסעים לישראל וממנה בשיעור של כ-6% לעומת היצע הטיסות במהלך עונת קיץ 2018.

עם זאת ראוי לציין, שהגידול בצפי היצע הטיסות הוא נמוך משיעורי הגידול בהיצע שנרשם בכל אחת מעונות קיץ שבין שנת 2013 לשנת 2018. אך על אף האמור, ישראל ממוקמת בעולם במקום טוב מבחינת הצפי, כשהגידול בהיצע טיסות הנוסעים בנתב”ג גבוה משמעותית מצפי שיעור הגידול בהיצע הטיסות הגלובלי.

עוד טוען הדו”ח, שהצפי לגידול נובע בעיקר מפעילותן של חברות הלואו קוסט: ‘וויז אייר’, ‘איזי ג’ט’, ‘ראיין אייר’, ‘טרנסאוויה’ ו-‘ויואלינג’. הצפי בנוגע לחברות אלו, הוא גידול בשיעור של כ-17% לעומת עונת קיץ .2018 על פי התכנון, חברות אלו יקיימו 217 טיסות בעונת הקיץ לעומת 185 בקיץ 2018. חברה נוספת אשר צפויה להגדיל את היצע הטיסות היא ‘טורקיש איירליינס’, עם צפי להיצע של 70 טיסות שבועיות בקו ת”א-איסטנבול. בנוסף לכך, היצע הטיסות של החברות הזרות המפעילות טיסות ישירות מנתב”ג ליעדים ארוכי טווח, צפוי לגדול גם הוא בשיעור של כ-28% לעומת עונת קיץ 2018.

ולפני שנספר לכם להיכן נטוס הקיץ, נביא עוד נתון מעניין, ולפיו צפי חלק השוק של החברות הישראליות אל על, ארקיע ו-ישראייר לעונת קייץ 2019 הוא קרוב ל- 31% מהיצע טיסות הנוסעים הבינ”ל בנתב”ג, לעומת חלק שוק של כ- 31% וכ- 34% במהלך עונות קיץ של השנים 2018 ו- 2017 בהתאמה. הדו”ח מציין ששימוש בהיקף משמעותי במטוסים חכורים מחברות תעופה זרות וגידול שולי בצי המטוסים, יאפשר לחברות הישראליות להשיג גידול בהיצע הטיסות.

התחרות בין חברות התעופה על כרטיס הטיסה שלכם, מתבטא במספר הקווים בהם מופעלות טיסות סדירות. ככל שיש שלוש חברות או יותר במקביל לאותו המקום, הרי שמדובר בתחרות הוגנת על פי רוב. 26 קווים מתל אביב עומדים לתחרות, בהם הקווים ליעדים הבאים: ניו יורק, פריז, לונדון, רומא, מילאנו, ברצלונה, מדריד, מינכן, ברלין, פראג, בוקרשט, אמסטרדם, סופיה, ורשה, לרנקה, פאפוס, אתונה, בלגרד, מוסקבה, וינה, איסטנבול, קייב, בודפשט, באקו, קישינב וטבליסי.

בעשרה מתוך הקווים הללו רמת התחרות גבוהה במיוחד, כאשר מספר החברות הצפויות להפעיל שרות סדיר בקווים אלה במקביל גבוה מארבע. צפי היצע הטיסות לחודש יולי לדוגמא, מצביע כי הקווים בין ת”א ליעדים: לונדון, אמסטרדם, ברלין, רומא, מילאנו, אתונה וטביליסי יופעלו ע”י חמש חברות במקביל. קו ת”א-פריז יופעל ע”י שש חברות במקביל וקו ת”א-בוקרשט יופעל ע”י שבע חברות במקביל.

כמו כן, בשני קווים ארוכי טווח, ת”א-סן פרנסיסקו ות”א-בנגקוק, צפוי גידול משמעותי ברמת התחרות, הנגזר מכניסה של חברה שניה לשני הקווים אשר הופעלו בעונת קיץ 2018 ע”י חברה אחת בלבד. הקיץ תפעיל אל על את קו ת”א-סן פרנסיסקו בנוסף ל’יונייטד’, וארקיע תפעיל את קו ת”א-בנגקוק בנוסף לחברת אל על.

כמה צפוף הולך להיות? התדירות השבועית הממוצעת מנתב”ג של טיסות נוסעים בינ”ל בעונת הקיץ הקרובה תעמוד על 1596 טיסות שבועיות, כאשר 490 מהם יהיו שייכות לחברות ישראליות ו-1106 יהיו של מובילים זרים. מדובר על טיסות הממריאות מישראל בקצב של אחת ל-6.3 דקות בממוצע או 9.5 טיסות בכל שעה.

די מובן מאליו זה, שאחוז הטיסות לאיחוד האירופאי הוא נתח נכבד מתוך כלל הטיסות. 992 טיסות (62.1%) יצאו לכיוון אירופה, בעוד רק 604 יטוסו לכל חלקי העולם האחרים. ניתוח אחר, מצביע על 1459 טיסות שבועיות לטווח הקצר, ורק 137 טיסות לטווח הארוך.

הקו העמוס ביותר בטיסות לטווח הקצר הוא ת”א-איסטנבול – בו מתוכננות 105 טיסות שבועיות בקיץ הקרוב, כש-70 מהם יבוצעו על ידי ‘טורקיש’. אחריו בהפרש ניכר ת”א-לרנקה 0 עם 58 טיסות; ת”א-בוקרשט – 47; ת”א-אתונה – 39; ת”א-טביליסי – 26 ות”א-סופיה – עם 21 טיסות שבועיות.

בטווח הבינוני, מוביל היעד ת”א-פריז – עם 71 טיסות, אחריו ת”א-לונדון/לוטון – 67; ת”א-מוסקבה ות”א- רומא – 54 כל אחד; ת”א-קייב – 41; ת”א-וינה ות”א-ורשה – 37 כל אחד ות”א- אמסטרדם – עם 36 טיסות שבועיות במהלך הקיץ הקרוב.

ואילו בטווח הארוך, ניתן למצוא  את קו ת”א-ניו יורק – עם 54 טיסות שבועיות, זהו הקו העמוס ביותר בטווח זה. אחריו בהפרש ניכר, נמצא ת”א-הונג קונג – עם 12 טיסות בלבד. עוד ברשימה: ת”א-טורונטו – 11 טיסות; ת”א-סן פרנסיסקו – 10; ת”א-בנגקוק – 8 ות”א- בייג’ינג – 7 טיסות שבועיות בלבד.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה