קיש: המחסור בבודקי תוכניות ובמידענים – צוואר בקבוק שחייב מענה

נערכים ליישום מסקנות ועדת ייעול הליכי רישוי בניה. יואב קיש: דרושים שני תהליכים מרכזיים: יש לתגבר מספר בודקי תוכניות ומידענים ועל השלטון המרכזי לפעול לייעול והנחיות בנושא הקלות בנייה שמאריכות את משך רישוי הבנייה

יואב קיש בועדת הפנים. צילום מרים אלסטר פלאש 90

"עד היום תהליך הרישוי היה מבוך בירוקרטי שהיווה כר פורה לבעלי עניין", אמרה שירה ברנד, יו"ר הוועדה לבחינת הרפורמה בתהליכי הרישוי והבנייה בדיווחה לוועדת הפנים על יישום המלצות הוועדה לבחינת הליך רישוי הבניה. לדבריה "תהליך הרישוי החדש מתקן את זה ומביא לייעול ופישוט התהליכים. לא מדובר במהלך פשוט. השינוי לא רק דיגיטלי אלא נדרשת הבנה של תהליך חדש – שני הדברים קרו יחד ולכן זמן ההסתגלות ארוך יותר. הגורמים המעורבים בהליך הרישוי נדרשים ללמוד שני תהליכים במקביל – לימוד תהליך הרישוי החדש ומעבר לעבודה מקוונת. כל הוועדות בארץ היום עובדות בצורה מקוונת ומתמודדות עם המערכת ועם התהליך החדש, יחד עם זאת אנחנו עדיין בחבלי לידה ויש מקום לשיפור".

לשאלת יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש "אם בקשות להקלות בשימוש חורג, שהן חלק גדול מהבקשות להיתר, לוקחות הרבה יותר זמן, ושם אתם לא עומדים בלוחות השזנים של 90 יום, אז מה עשינו?" השיבה שירה ברנד: "במלאת שנה לרפורמה בחנו תוצאות. אני לא מכירה הרבה משרדים שאחרי שנה לומדים ומפיקים לקחים".

עוד אמר יו"ר הוועדה ח"כ קיש כי "השקעה בבודקי רישוי ובמידענים היא מכפיל כוח. לא מספיק הפיריון שאתם מספקים לרשויות עם הסכמי גג. המחסור בבודקי תוכניות ובמידענים הוא צוואר בקבוק וחייב לקבל מענה. התפיסה המערכתית חייבת להשתנות. צריך לפשט. צריך להתחיל לחשוב אחרת. אם לא עשינו מהלך מערכתי בנושא ההקלות, פספסנו בגדול. חייבים שתהיה מדיניות הקלות. שיפרסמו שאומרים כן לכולם, ולהחריג מקומות שההקלות לא מתאימות. שהכל ייעשה בסמכות וברשות, עם קריטריונים ברורים, ולא במו"מ פרטני".

ראש מטה הדיור, זאב בילסקי הוסיף כי "מדינת ישראל החליטה להוביל מהלך נרחב בנושא תהליך רישוי הבנייה. עד היום היה מצב שהיה בלתי מתקבל על הדעת. דרך ייסורים שנדרש לעבור כל יזם שרצה להתחיל בתהליך של הגשת תוכנית.  התהליך הזה לקח הרבה מאוד זמן. מינהל התכנון הוביל מהלך שמטרתו ייעול וקיצור התהליך. שנה לאחר שהרפורמה יצאה לדרך, הוקמה ועדה לבקשת שר האוצר, שהגיעה לתובנות רבות, שיישומן יביא לשיפור התהליך".

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה