קיש מודה: "ניהלנו כלכלת בחירות בגלל כחלון; בליכוד הוא ירוסן"

יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש, מודה: "ניהלנו בשנה האחרונה כלכלת בחירות, נצטרך להתמודד עם המצב" • עוד אמר קיש: "כחלון כמעט לא הביא אתו אלקטורט לליכוד, הנדוניה שלו היא אולי שני מנדטים. המדיניות הכלכלית חברתית שלו היא שהביאה אותנו לגרעון, כעת הוא ירוסן"

ח"כ יואב קיש, בחוג הבית אמש, בפ"ת | צילום: באדיבות המצלם

אמש השתתף יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש בחוג בית לחרדים בפ"ת. ח"כ קיש מהליכוד, המתמודד בבחירות החוזרות במקום ה-22 (לאחר שנבחר בפריימריז במקום ה-19), סיפק שלל אמירות מעניינות שהגיעו לידי 'ביזנעס' ע"י אחד הנוכחים.

יואב קיש, נחשב בעיני רבים ממתפקדי הליכוד והציבור בכללו ככוח מטאורי בסיעה. אמנם הוא לא ממוקם גבוה מספרית, אבל יודעי דבר אומרים שלאור פעילותו הנמרצת, כישוריו הכלכליים והפוליטיים, והיכולת הבינאישית שלו – עתידו מובטח לפניו הן במפלגה פנימה והן בעולם הפוליטי בכללו.

קיש הוא בעל תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת INSEAD, ולאחר שהשתחרר מהצבא שם שימש כטייס f-16 עסק ביזמות ובהקמת חברות סטארט-אפ במגוון תחומים. מדובר במכלול של ביטחוניסט בעל ניסיון כלכלי עשיר, שהתבטאותיו דלהלן הם כנראה בעלות משקל רב.

בין היתר, נשאל קיש: כיצד תתמודד מפלגתו עם הגירעון והקיצוץ הרוחבי. השואל הוסיף לשאול, האם בכוונה תחילה הוצנע הנושא הכלכלי מהשיח הליכודי בתקופה האחרונה, אחר שבבחירות לכנסת ה-21 הדבר היה אחד מהבולטים בתעמולת הליכוד, כשרה"מ נתניהו מדקלם שוב ושוב את המנטרה הבאה: "מי יש לכחול-לבן?! את ניסנקורן, איש האיגודים הסחטניים?! את יאיר לפיד, שאמר לי במפורש כשהיה עיתונאי שהוא לא מבין בכלכלה כלום?! אני מבין בכלכלה, ואני הובלתי את מדינת ישראל להישגים הכלכליים האדירים האלה".

השואל גם הסביר את עצמו, שאמנם נתניהו ידוע במשנתו הקפיטליסטית, ויתכן שמי שיצר את הגרעון הוא שר האוצר משה כחלון בדרישותיו הסוציאליסטיות-חברתיות, אך איך יתמודד עם כך נתניהו כעת, כשכחלון הוא חלק אינטגרלי ממפלגתו של נתניהו?

קיש השיב: "אין ספק שהכלכלה בישראל עפה למעלה. אנחנו בהישגים כלכליים חסרי תקדים. נכון, ישנה בעיה, ישנו גירעון ואף אושר השבוע קיצוץ רוחבי של למעלה ממיליארד ₪ – אבל זו בעיה שתחלוף, זה יטופל וזה יסתדר".

קיש הוסיף, כי "כרגע אין קמפיין בכלל, אולי בחודש האחרון יתחיל משהו, כך שלא העלימו את נושא הכלכלה, בגלל שאין בכלל קמפיין. נתניהו לא יכול להאשים את כחלון, אתה צודק, כחלון הוא חלק מהליכוד היום. ישנה בעיה בנושא התקציב והגירעון, ונתגבר עליה".

 

השואל לא ויתר לקיש, וטען שלדברי הכלכלנים הגדולים ובראשם נגיד בנק ישראל, שהשתתף השבוע בישיבת הממשלה בה אושר הקיצוץ הרוחבי ונשא בה דברים (שהובאו בהרחבה ב'ביזנעס') – הבעיה היא לא עם הכלכלה הישראלית, שכן זו צומחת היטב, אלא עם מדיניות הממשלה שנתנה צ'ק פתוח לכל מיני תקציבים סוציאליים-חברתיים ועכשיו היא פורעת אותו בדמות קיצוצים כואבים.

קיש השיב, "נכון, ישנה בעיה, אבל היא תחלוף. הייתה כאן באמת איזו כלכלת בחירות בשנה האחרונה, אבל נסדר את הבעיה".

השואל ניסה להבין, האם לדעת ח"כ קיש כחלון יוכל להמשיך במדיניותו הסוציאליסטית גם כעת כשהוא במסגרת הליכוד, או שהוא יאלץ לקבל את תכתיביו של נתניהו – הקפיטליסט המושבע.

על כך ענה קיש, כי "המבנה הפוליטי כאן מחייב את הליכוד עם 30 מנדטים להתכופף למפלגות קטנות יותר עם אג'נדה שונה מהליכוד. כואב לכולם אבל אחרת תהיה לנו ממשלת שמאל שתמיט עלינו אסון הרבה יותר גרוע. לכן חייבים את הליכוד גדול ככל האפשר. זו המציאות, ורק נתניהו מסתכל למציאות בעיניים".

בהמשך אמר, "צריך להבין משהו אחד. כחלון בליכוד זה לא אותו כחלון של 2015. ב-2015 כחלון היה שר אוצר עם מפלגה של עשרה מנדטים, הייתה לו עוצמה, הוא יכל לכפות אג'נדה. מה שקרה זה, שששה מתוך עשרת המנדטים פשוט חזרו לליכוד, וארבעת הנותרים שהצביעו לו בבחירות האחרונות – הם כנראה כאלו שלא מעוניינים בליכוד. כך שהנדוניה שכחלון מביא אתו היא במקרה הטוב שני מנדטים. עכשיו כחלון נמצא בליכוד, לליכוד יש מנגנון שלם של חברי מרכז ופריימריז – עכשיו הוא כבר לא יוכל לעשות מה שהוא רוצה. הוא ירוסן. הוא יצטרך להתאים את עצמו לאג'נדה של הליכוד".

4 תגובות ל: "קיש מודה: "ניהלנו כלכלת בחירות בגלל כחלון; בליכוד הוא ירוסן""

 1. כחלון ניהל בשביל עצמו את הכלכלה הקלוקלת.הליכוד וביבי פחדו ממנו בגלל שהחזיק את הקואליציה. עכשיו הזמן להיפטר ממנו לצמיתות. הוא רק מביא נזק לליכוד ולביבי ובגללו הרבה ימנים הצביעו לגנץ כי פחדו מחוק דירה שלישית ההזוי שכחלון הבטיח להחזיר אחרי הבחירות

 2. הליכוד ניהלו כלכלת בחירות?!שמו את כספנו בידי מושחת שחילק לכל מי שרצה ?!צ'ק פתוח?! …זו גניבת כסף מהציבור לצרכים שלהם!!!
  עכשיו תגידו, מי האידיוט שישלח אותם שוב לשלטון?!
  מי האידיוט שייתן לחבורת מושחתים לעשות בכספנו כרצון השליט כדי שישאר על כסאו ,ולא ידאג לכלום(!!!)במדינה…ביוחון כבר לא ביטחון ..,גרעון שמרסק את משקי הבית…בריאות קורסת …המדינה במקום אחד לפני הסוף בדןח העוני בoecd….

 3. למה אתם אומרים שיש גירעון? תסתכלו על חשבון הבנק של האחים עופר ותשובה, גיאות מרשימה!!!
  כמובן שזה על חשבון משלמי חשבונות החשמל, שהם.. בעצם אנחנו,

 4. אכן הגירעון קיים עקב הוצאות מופרזות לחברות הקואליציה,הוצאות לא מוצדקות,למה אף אחד לא מעלה את סוגיית גבית היתר
  מביטוח לאומי? היכן הלכו עשרות מיליארדי שקלים? אם הכסף היה נשאר בביטוח לאומי הכול היה שונה ,אבל ביבי מחליט אחרת
  והאזרחים יצטרכו לשלם על התנהלותה של הממשלה בעניין ההוצאות המנופחות.

כתיבת תגובה