קמיניץ: "המשימה המרכזית של הממשלה – הגדלת הצפיפות"

המשנה ליועץ הממשלתי לממשלה, ארז קמיניץ בוועידת ערים מתחדשות: "המשימה המרכזית של הממשלה היא נושא הציפוף. הגידול הצפוי באוכלוסייה מחייב הגדלת הצפיפות, גם במסגרת התחדשות עירונית, גם במסגרת בנייה לגובה והקמת מגדלים, וחייבים לקדם את תוכנית המטרו" • עוד אמר, כי "גם אם לא יהיה קבינט דיור, יש הכרח בשת"פ בין משרדי הממשלה. אי אפשר לתכנן אלפי יח"ד בלי תשתיות, אי אפשר לקדם בנייה בלי לדבר עם ראשי הערים. המשימה העיקרית של הממשלה היא לשקם את הקשר עם השלטון המקומי שהוא אחראי במידה רבה לסטגנציה" 

ארז קמיניץ במכון ון ליר בירושלים | צילומסך מיוטיוב

"לפני עשור אנשים יצאו לרחובות במחאה החברתית הגדולה בגלל משבר הדיור, בעקבות המחאה הוקמה ועדת טרכטנברג ושלוש ממשלות עבדו מאז כדי לייצר פתרונות לענף, כמו הסכמי הגג, הותמ"ל, הקמת מטה הדיור ועוד. אבל בשנתיים האחרונות מאז פירוקו של מטה הדיור נוצר קיפאון וכמות הנושאים שלא טופלו פשוט לא תעלה על הדעת. מהיום יש לנו ממשלה חדשה ואני מקווה שעכשיו סוף סוף אפשר להתחיל לעבוד". את הדברים אמרה דניאלה פז ארז, מנכ"לית ומייסדת חברת פז כלכלה והנדסה, שהנחתה את "קבינט ערים מתחדשות" שנערך בוועידת ערים מתחדשות של מרכז הבנייה הישראלי בירושלים.

לשאלתה האם להערכתו יוקם קבינט הדיור מחדש, ענה ארז קמיניץ, המשנה ליועץ הממשלתי לממשלה, כי "גם אם לא יהיה קבינט דיור, יש הכרח בשת"פ בין משרדי הממשלה. אי אפשר לתכנן אלפי יח"ד בלי תשתיות, אי אפשר לקדם בנייה בלי לדבר עם ראשי הערים. המשימה העיקרית של הממשלה היא לשקם את הקשר עם השלטון המקומי שהוא אחראי במידה רבה לסטגנציה בתחום – יש ראשי ערים שמסרבים להוציא היתרי בנייה וזה מחייב טיפול מיידי. אבל המשימה המרכזית של הממשלה היא נושא הציפוף. הגידול הצפוי באוכלוסייה מחייב הגדלת הצפיפות, גם במסגרת התחדשות עירונית, גם במסגרת בנייה לגובה והקמת מגדלים, וחייבים לקדם את תוכנית המטרו. יש הרבה מה לעשות כדי להגדיל את כמות היתרי הבנייה – צריך להתמקד בחסמי ביצוע בשנה הראשונה כולל התמשכות שלב הרישוי, לשבת ולראות מה לא עובד נכון ולתקן".

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים, ציין בפאנל כי "מדינת ישראל עשתה הכל כדי למנוע התחדשות עירונית – היא מקדמת בנייה בשטחים ריקים ובפריפריה במקום לטפל בהתחדשות עירונית. אין חיה כזאת שממציאים איזה כלי תכנוני כמו תמ"א 38 והוא אמור להתאים לכל מדינת ישראל. ככל שממשיכים לדבר על תמ"א 38 בגבעתיים, מחזירים אחורה את הדיירים ואת העירייה, כי ככל שהדיירים ימשיכו לחשוב שהם יוכלו לעשות תמ"א 38 בגבעתיים ככה הם לא ירצו לשמוע על התחדשות עירונית במתחמים.

"הציפיות שלי מהממשלה החדשה הן להעביר סמכויות לרשויות, להפחית עד למינימום את  ההתערבות של הוועדות המחוזיות, לקדם הסכם גג להתחדשות עירונית, וליצור מסלולים ירוקים לפינוי בינוי כדי שהתושבים יבינו שפינוי בינוי יהיה מהיר יותר מתמ"א 38. אם המדינה תסייע לנו בצעדים האלו אני אוריד בפניה את הכובע".

Inner article

רחמים מלול, ראש עיריית רחובות, התייחס לתוכנית ההתחדשות בשכונת קריית משה  וציין כי "שכונת קרית משה היא שכונה קשה עם אוכלוסייה חלשה והפתרון לשיקום השכונה הוא להרוס ולבנות מחדש. במקום 1300 יח"ד להקים שכונה חדשה של 10,000 יח"ד. הותמ"ל אישרה את התוכנית תוך שנתיים שלוש אבל אני לא מצליח לקדם הסכם גג. כדי לממן בנייה של 10,000 יח"ד, אני חייב איזון כלכלי ואין עם מי לדבר במשרדי הממשלה, אין סנכרון בין המשרדים והם לא נותנים לי פתרונות ולכן אני הקפאתי את המו"מ להסכם הגג".

ראול סרוגו, נשיא התאחדות בוני הארץ, ציין כי "ראש עירית רחובות צודק. לא יכול להיות שלראש העיר יהיה תמריץ לא לבנות בעיר שלו. מדינת ישראל חייבת לעשות רפורמה בארנונה ולחייב בתשלום על פי שווי הנכס כמו בכל העולם. ללא רפורמה בארנונה, לראשי הערים לא יהיה כדאי לבנות למגורים והם ימשיכו לקדם פרויקטים של תעסוקה ומסחר משיקולי ארנונה, אבל אלו עלולים להפוך לבנייני רפאים. לעניין ההתנגדות להמשך תמ"א 38 אני חושב שהאויב של הטוב הוא הטוב מאוד, אני לא נגד החלופה לתמ"א 38, אני נגד מצב שבו אין תוכנית, כבר עכשיו יש ירידה בבקשות להיתרים בתמ"א 38".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה