קצת גיוון: הבורסה לני"ע מאחורי קמפיין "ישראל מתגייסת"

אם נסעתם בימים האחרונים באזור המרכז נחשפתם בוודאי לקמפיין הקורא לגייס ערבים או חרדים | הקמפיין החברתי, שמאחוריו עומדת הבורסה לניירות ערך, מבקש לשמור על הגיוון התעסוקתי בישראל והעיתוי שלו נבחר על רקע גלי הפיטורים הנרחבים במשק

קמפיין הגיוס שיזמה הבורסה | צילום: איל מרילוס

הבורסה לניירות ערך בתל אביב יוצאת בימים אלו בקמפיין חברתי חדש המבקש לשמור ולחזק את הגיוון התעסוקתי בישראל. הבורסה היא שעומדת מאחורי שלטי החוצות והמודעות שפורסמו בימים האחרונים ברחבי הארץ, הקוראים לגיוס ערבים וחרדים תחת הסלוגן "#ישראל מתגייסת". הבורסה קוראת לממשלה ולחברות במשק לא לוותר על גיוון תעסוקתי ולפעול למען אוכלוסיות שונות בישראל ולהמשך שילובן בשוק העבודה.

בבורסה מאמינים כי גיוון והכלה צריכים להיות חלק מהשיח גם בקבלת החלטות קשות, הנמצאות על השולחן של מנהלים ומנהלות רבים בימים אלו המאופיינים בחוסר וודאות כלכלי. אלו אינם ערכים שנכונים רק בימים של גיוסים ופריחה, אלא במיוחד בימים של צמצומים, והם חלק מהותי ביכולת של חברות להבטיח את חוסנן. הקמפיין קורא לממשלה הנכנסת ולחברות במשק לא לוותר על האוכלוסיות המוחלשות יותר ולקחת בחשבון שיקולי גיוון בעת קבלת החלטות. בבורסה מסבירים כי "החוזק של החברה והכלכלה הישראלית היא בשילוב ייחודי של מגוון הקולות, המגזרים והאוכלוסיות: נשים וגברים, חרדים וחרדיות, ערבים וערביות, מבוגרים ומבוגרות, אתיופים ואתיופיות, נשים וגברים עם מוגבלות ועוד".

מעבר לאמירה הערכית, מחקרים רבים מוכיחים לאורך שנים כי כלכלה צומחת היא כזו הנשענת על גיוון תעסוקתי: חברות שבהן יש העסקה מגוונת, הן חברות מצליחות יותר, חדשניות יותר וחזקות יותר. מחקר של חברת הייעוץ הגלובלית בוסטון קונסולטינג גרופ BCG, שכלל כ-1,700 חברות מרחבי העולם, מצא כי חברות שבהן נרשם גיוון שהוא מעלה מהממוצע היו חדשניות יותר ורווחיות יותר: ההכנסות מחדשנות היו גבוהות ב-19% ונתוני הרווח לפי ריבית ומס (EBIT) גבוהים בכ-9% לעומת חברות שבהן הגיוון נמוך. העסקה מגוונת היא גם בסיס ליותר הנהלות מגוונות, אתגר משמעותי העומד בפני חברות רבות.

​איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, מסר כי, "העוצמה של ישראל היא הפסיפס המגוון ממנו היא מורכבת. אלה חייבים לבוא לידי ביטוי גם במשק הישראלי ושם טמונה עוצמתו וחוסנו לאורך זמן. משק הבנוי על הון אנושי מגוון ומכיל – יאפשר חלוקה צודקת יותר של משאבים, הון והזדמנויות. דווקא בתקופה מאתגרת מבחינת כלכלית, אנו מאמינים כי יש לשמור ולפעול ליישום עיקרון זה יותר מתמיד, בגיוסים ועוד יותר במהלכים של קיצוצים בחברות".

זוהי אינה הפעם הראשונה שהבורסה לניירות ערך מקדמת נושאים חברתיים. בשנתיים האחרונות הבורסה פעלה למען עסקים קטנים בתקופת הקורונה עם קמפיין "זה העסק שלנו" בו קראה לממשלה להקים קרן ייעודית לטובת סיוע מיידי לבעלי עסקים קטנים ובינוניים. קמפיין נוסף שעלה תחת הסלוגן "מי מפחד מנשים" עסק בקידום נשים להנהלה בכירה. בבורסה מאמינים כי יש לייעד את תקציבי השיווק גם על מנת לקדם נושאים ערכיים.

המהלך התבצע באמצעות משרד הפרסום "סיטימדיה".

כתיבת תגובה