קרב התנצחויות: “הימין החדש" VS. ה"אני לא שמאל"

שוב קרב התנצחויות בין נשיאת העליון אסתר חיות לשרת המשפטים שקד, הפעם בכנס השנתי של העמותה למשפט ציבורי בחיפה • שקד: "הפכתם למנזר השתקנים" • חיות: "אין שופטים שמאלניים"

בית המשפט העליון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אמש התקיים הכנס השנתי של העמותה למשפט ציבורי בחיפה, בהשתתפות נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ושרת המשפטים איילת שקד, מנהיגת "הימין החדש".

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

בנאומה, תקפה שקד את בכירי מערכת המשפט על מה שהיא מכנה "ההסתה הפרועה של השמאל כלפי שופטי העליון שמינתה". שקד טענה כי מתקיים מאבק אישי קשה וחריף כנגד השופטים השמרנים אותם מינתה וכי "שתיקת עולם המשפט צועקת; עקרון עצמאות ביהמ"ש אינו יכול להיות מיושם באופן סלקטיבי וטקטי. השמיעו קולכם!". כך שקד.

"מאז ומעולם הייתה הקהילה המשפטית מגינתו הנאמנה של בית המשפט", אמרה שקד. "הקהילה הזו הסבירה לנו שוב ושוב שפסיקת הלכה בבית המשפט העליון אינה ערובה לצדק. שאיננו חייבים אפילו להסכים איתה, ובכל זאת – היא סופית ומוחלטת. ובדיוק בשל כך עלינו לנהוג בה בכבוד. ובעיקר הסבירה לנו הקהילה שאין לנו בית משפט אחר וחובה עלינו לשמור עליו מכל משמר".

מה שקרה לאחרונה, היא תפנית בעלילה. זאת, לאחר שהוועדה בראשותה מינתה שישה שופטים לבית המשפט העליון. "משהו בתוכנת ההפעלה של הקהילה המשפטית השתנה באופן יסודי. הקהילה הזו שהיא קהילה מעורבת ודעתנית, שמעולם לא פספסה הזדמנות להגן על בית המשפט, גם כנגד ביקורות מופקרות, אבל גם כאשר הביקורות היו לחלוטין לגיטימיות, אינה מגיבה עוד", אמרה שרת המשפטים.

שקד טענה כי ההתקפות הפרועות והביקורות החריפות פוגשות בקהילה משפטית דוממת אשר קולה לא נשמע. כדי לאשש את דבריה הביאה שקד דוגמאות למתקפות מהצד השמאלי של המפה לאחר פסק בג"ץ על פינוי המאחז חאן אל אחמר. "גם כשטען אחד המשפטנים כי 'השופטים שותפים לפשע מלחמה' – לא פתח איש מהקהילה המשפטית את פיו כדי להגן על בית המשפט העליון. זה לא גרם לאף אחד לעשות את מה שהקהילה הזו יודעת כל כך טוב – להגן על בית המשפט. לומר לכולנו שבין אם צדק ובין אם טעה – הוא בית המשפט העליון ואין לנו אחר".

לגבי אחת מפסיקותיו של השופט אלכס שטיין, שעוררה אף היא סערה תקשורתית, אמרה שקד: "מה לא אמרו על פסק דינו בעניין חלוקת הרכוש בין בני זוג שהחליטו להתגרש. מאמר המערכת ב'הארץ' הגדיר זאת 'נסיגה לעולם פרימיטיבי'; מאמר אחר ציין כי מדובר ב'ימים חשוכים'. אמרו עליו שנקט באלימות נגד נשים ומה שמתחיל בחלוקת רכוש נגמר ברצח. חברת כנסת (שלישית) לעגה לשופט שטיין והשוותה בינו לבין מוצר המוזמן באייביי ועם הגעתו ארצה מתגלה שהוא אינו תקין. אלה רק דוגמאות ספורות. למעשה ההתקפות הפרועות על השופט שטיין מעולם לא פסקו", אמרה. "ההתקפות נמשכות אך הקהילה שותקת. היא דוממת. כאילו העניין לא נוגע לה. האם כולם הצטרפו למגזר השתקנים?". תמהה שקד.

עוד הוסיפה שקד, כי אילו היו נשמעים קולות דוגמת "איננו מסכימים עם פסק הדין אבל נכבד אותו, בסוף יש לנו בית משפט אחד ונשמור עליו ועל עצמאותו מכל משמר", הייתה זו הביקורת המושלמת, אך לא כשהיא מגיעה בצורת התקפות אישיות נגד השופטים שמינתה. את דבריה סיימה שקד בקריאה למערכת המשפט: "השמיעו קולכם".

חיות: "אין שופטים ימנים או שמאלנים"

גם נשיאת העליות אסתר חיות נשאה דברים בכנס, והשיבה לאיילת שקד על דבריה, תוך שהיא מתמקדת בטענה העיקרית כי השופטים אינם מונעים מדעות פוליטיות, לא לכאן ולא לכאן. אך לפני כן היא נשאה דברים על מערכת הבחירות הקרבה, בהגדירה אותם כ"ימי חג לדמוקרטיה, אשר ראוי בהם להקפיד ולשמור על תוכנו ורמתו של השיח בסוגיות שעל סדר היום הציבורי".

לאחר מכן התייחסה חיות לדבריה של שקד שדיברה על "השופטים שמינתה" ואמרה כי "הניסיונות של גורמים שונים 'לנכס' לעצמם שופטים כאלה ואחרים, חותרים תחת עקרונות יסוד אלה של עצמאות ואי תלות שהם נשמת אפה של הרשות השופטת, אך הם אינם חדשים במקומותינו. שנותיהם כשנות המדינה, מאז קום המדינה היו מי שביקשו להתייחס אל השופטים שהתמנו כאל שופטים 'מטעם' וכמי שחבים את נאמנותם לאלה אשר תמכו במועמדותם".

חיות הזכירה את דברי נשיא בית המשפט העליון של ארצות הברית, השופט ג'ון רוברטס, בתגובה לדבריו של הנשיא טראמפ, ו'השאילה' את דבריו גם למערכת המשפט הישראלית, באומרה כי "במערכת המשפט בישראל אין שופטים 'ימניים' או שופטים 'שמאלניים'; אין שופטים 'שמרניים' בכל עניין ועניין ואין שופטים 'אקטיביסטיים' בכל עניין ועניין – אנו השופטות והשופטים פועלים במסירות ובמקצועיות ומשתדלים כמיטב יכולתנו לפסוק בכל סוגיה המונחת לפתחנו על פי הדין ולגופו של כל עניין מתוך דבקות בעקרונות היסוד של שיטת המשפט שלנו ובראשם שלטון החוק והגנה על זכויות אדם".

בהמשך דבריה, 'עקצה' נשיאת העליון את שרת המשפטים על הקרדיט שהיא לוקחת בנושא שינוי פני בית המשפט העליון. "יש כאלה המנסים להתהדר במינויים של שופטים כאלה ואחרים ובהטיית נתיב'הספינה' של בתי המשפט", אמרה חיות. "בהקשר זה ברצוני לומר כי ממש כשם שחזקה על השופטים המתמנים כי ידעו לנתק את 'חבל הטבור' בינם ובין מי שתמכו במועמדותם, כך יש לצפות מאותם התומכים כי ינתקו גם הם את אותו החבל בקצה שלהם ויאפשרו למערכת בתי המשפט ולשופטי ישראל לעשות את מלאכתם במקצועיות ובאופן ענייני על פי הדין ללא מורא וללא משוא פנים, כדרכם של השופטים מאז ומעולם".

תגובה אחת ל: "קרב התנצחויות: “הימין החדש" VS. ה"אני לא שמאל""

  1. השופטים הם עם של נוחיות, לא עושים צדק ולא אמת רק מה שנוח להם ,לא כולם העם יודע שאין משפט אמת ולא מדובר בצדק. יש פתגם אומר שטחנות הצדק טוחנות לאט כך היה, היום טחנות הצדק טוחנות את הצדק לאט והמבין יבין.

כתיבת תגובה