קריאות במשק: סיימו את המשבר עוד היום

נשיא התאחדות התעשיינים, ד״ר רון תומר בפנייה למנהיגים הפוליטיים על רקע החקיקה והאיומים בהשבתת המשק: "שימו את הפוליטיקה בצד ועצרו את השבר המעמיק בחברה" | ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, בקריאה של הרגע האחרון לראש הממשלה ולראשי האופוזיציה:  "שבו היום, ללא מתווכים ותייצרו פשרה. זה מה שהעם זקוק לו עכשיו!" | ומה כולל מתווה הפשרה של יו"ר ההסתדרות ויו"ר נשיאות המגזר העסקי?

ראול סרוגו נשיא התאחדות הקבלנים | צילום: לידור גולדברג

"אני קורא לראש הממשלה נתניהו ולראשי האופוזיציה – לפיד וגנץ: תעצרו הכל עכשיו. תיפגשו במיידי בעצמכם, ללא מתווכחים, ותגיעו לפשרה הולמת. תצילו את עם ישראל ברגע הקשה בו אנחנו נמצאים" – כך אמר עכשיו ראול סרוגו נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ.

ראול סרוגו מדגיש כי לדעתו, על המגזר העיסקי להיות גורם מפשר ולא לנקוט עמדה ולקחת צד בוויכוח בין המחנות: "התאחדות הקבלנים בוני הארץ סבורה שזו העת להרגעה ולא למלחמות. אנחנו צריכים להיות המבוגר האחראי ולהרגיע את הרוחות ולא להציב אקדחים לרקה. כתפיסת עולם, אני נגד שביתות והשבתות שעלולות להשיג בדיוק את ההפך. התאחדות הקבלנים בוני הארץ קוראת היום להרגעת הרוחות ולקריאה לפיוס והסכמה ובשום אופן לא להשבתה ולשיסוי".

במקביל, גם נשיא התאחדות התעשיינים ויו״ר נשיאות המעסיקים והעסקים בישראל, ד״ר רון תומר, קורא למנהיגים משני צדי המפה הפוליטית – ״שימו את הפוליטיקה בצד ושבו יחד באופן מיידי לגיבוש פתרון לשבר החברתי העמוק ולהסכמה רחבה לקידום מהלכים מדודים ואחראיים לתיקון מערכות המדינה".

ד"ר רון תומר | צילום: דוברות התאחדות התעשיינים

באשר לאיומי ההסתדרות בשביתה אומר ד״ר תומר כי: ״שביתה היא לא הדרך ואנו מתנגדים לשביתה בלתי חוקית ולכל מהלך שרק מעמיק את הפילוג, מוריד את הסכסוך והאש למקומות העבודה ומרחיק אותנו מפתרון ורגיעה. המגזר העסקי הוא מיקרוקוסמוס של החברה בישראל ותפקידנו לגשר על פערים ולייצר הסכמה, לא ניקח חלק בהעמקת המחלוקת אלא נפעל ללא לאות לקירוב הצדדים לתיקונים, ככל שנדרשים, באחריות ובהסכמה.

"שביתה בעת הנוכחית רק תלבה את האש ותעמיק את הפילוג בעם, תוך חלחול למקומות העבודה ופגיעה קשה באחדות ובמרקם החברתי שקיימים בם ועליהם אנו מנסים לשמור".

לפני כן, נפגשו ראש האופוזיציה יאיר לפיד ויו״ר ההסתדרות ארנון בר דוד ודנו בעניין המתווה שיו״ר ההסתדרות ויו״ר המגזר העסקי הציגו לראש הממשלה.

לפיד אמר כי "מדינת ישראל נמצאת ברגעים גורליים ובמאבק על דמותה ונשמתה. חובתנו לעשות כל מאמץ כדי לעצור את הטירוף ולהגיע להסכמות רחבות. אני מברך על מאמציו של יו״ר ההסתדרות, המתווה שהניחה ההסתדרות הוא בסיס לשיח משותף".

יו״ר ההסתדרות ארנון בר-דוד אמר כי ״אמשיך להפוך אבן על אבן ואפעל בכל כוחי כדי לנסות למצוא את הפשרה הנכונה. אני קורא לשאר הגורמים לגלות מנהיגות אחראית".

על פי המתווה של יו"ר ההסתדרות ויו"ר נשיאות המגזר העסקי, עילת הסבירות תצומצם באופן כזה שלא ניתן יהיה לפסול מכוחה בלבד החלטות ממשלה או החלטות שרים מכוח סמכותם בדין, ובלבד שהחלטות אלו: נוגעות לענייני מדיניות, ונדונו ואושרו על ידי הממשלה במליאתה. בנוסף, לא ניתן יהיה לפסול החלטות ממשלה בענייני מינויים של שרים וסגני שרים מכוחה של עילת הסבירות.

שאר החלטות שרים – בין אם לפי סמכותם הישירה, בין אם מכוח סמכויות שהממשלה האצילה להם, ובין אם מכוח סעיף 34 לחוק-יסוד: הממשלה, וכן החלטות ממשלה בענייני מינויים שאינן דורשות אישור הכנסת, ימשיכו להיות כפופות לביקורת שיפוטית גם לפי עילת הסבירות. 

שינויים אלה לא יחולו בממשלת מעבר, מרגע הכרזת הבחירות ועד לכינון ממשלה חדשה. 

נציגי הקואליציה והאופוזיציה ימשיכו בהידברות אינטנסיבית לשם הגעה להסכמות בשאר הנושאים. הממשלה תצהיר שלא תיעשה חקיקה בנושאים הקשורים לרפורמה המשפטית ללא הסכמה של 75 חברי כנסת במהלך 18 החודשים הקרובים. 

כתיבת תגובה