קרן הבנקים: זה המענק שיקבלו מילואימניקים עצמאים ובני זוגם

בתום מו"מ של חודשים זו הקרן שתפעל מטעם הבנקים לסיוע לאנשי המילואים ובני זוגם: 100 מיליון ₪ יוענקו לאנשי מילואים עצמאיים שהתנדבו במלחמת חרבות ברזל ובני זוגם העצמאים | לא פחות מ-5,000 ועד 40 אלף שקלים יוענקו לעסק עצמאי שזכאי למענק | ההסכמות על המענקים הגיעו על רקע רווחיהם החריגים של הבנקים

ינון אזולאי ומשה גפני בוועדת הכספים | צילום ארכיון: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, קיימה דיון בנושא הקמת הקרן מטעם הבנקים לסיוע לאנשי המילואים. כזכור במסגרת דיוני החקיקה שנלוותה לתקציב האחרון, נקבע מנגנון במסגרתו על רקע רווחיהם החריגים בשנים האחרונות, הבנקים ישלמו למדינה עד 2.5 מיליארד ₪ סה"כ בשנים 2024 ו-2025, כאשר הבנקים ישלמו 6% מהרווח שיפיקו על פעילותם בישראל בכל אחת משנים אלה. במסגרת דיוני החקיקה, התחייבו הבנקים לדרישת ועדת הכספים כי יפעלו לטובת אנשי המילואים בעלי עסקים.

בתחילה דובר על הענקת הלוואות ולבסוף במסגרת משא ומתן בין נציגי הוועדה, ח"כ ינון אזולאי וח"כ ולדימיר בליאק לנציגי הבנקים, סוכם על מתן מענקים בגובה 100 מיליון ₪ סך הכל לאנשי מילואים עצמאים ובני זוגם העצמאים. סך הסכום לא יפחת מ-5,000 ₪ ועד 40 אלף ש"ח לעסק עצמאי זכאי, כאשר את המנגנון תנהל הסוכנות היהודית.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: פתח את הדיון: "במסגרת החקיקה שנגעה לבנקים לפני מספר חודשים, וכדי לנסות להגיע לסיוע לאנשי המילואים ולהקים קרן מטעם הבנקים, הטלנו על ח"כ ינון אזולאי וולדימיר בליאק לקדם את הנושא הזה".

ח"כ ינון אזולאי: "ההצעה נולדה במסגרת החוק של תוספת המיסוי על הבנקים, הבנקים התנגדו וביקשו שזה לא יהיה כמיסוי, ואנחנו דרשנו שחלק מהכסף יוחזר לציבור. לעניין ההחזרה לציבור, נתנו כמה רעיונות, אחד מהם היה במשכנתאות, נוצרו בעיות, לבקשת היו"ר ישבנו על זה, ובסופו של דבר יצא משהו שאנחנו מחזירים לציבור, חשבנו מה יכול להיות החזר לציבור, והעלנו את אנשי המילואים העצמאיים שפעם אחר פעם הגיעו לוועדה ושקולם נשמע פה, ונוכחו לדעת שבמתווה הפיצויים חלקם לא קיבלו, היה את נשות אנשי המילואים שגם הן באו וזעקו את זעקתם הצודקת, אמרנו שאם יש משהו שהוא דחוף, זה במתווה פיצויים שיוכל לסייע לאותם אנשי עסקים עצמאים, שלא קיבלו התייחסות בחוק הפיצויים. שהגענו להבנות עם הבנקים, בתחילה חשבנו שאולי נכון לתת הלוואה, אבל רצינו כמה שפחות בירוקרטיה, באו הבנקים עם הצעה של מענק, אני חושב שזה הדבר הטוב ביותר שאפשר, והחלטנו לעשות זאת עם הסוכנות היהודית, שנמצאת במקום הזה מתחילת המלחמה, שסייעה גם לאזרחים וגם לאנשי עסקים מילואימניקים. עלה מענק עפ"י קריטריונים, לא פחות מ-5,000 ₪ לעסק עצמאי שזכאי. המנגנון שהבנקים תורמים לסוכנות, כדי שהכסף יוכל לעבור בצורה סדירה. ההסכם קובע שיחולק עד הגרוש האחרון. פעלנו עם כלל הבנקים כדי להביא בשורה, אני חושב שזו בשורה טובה, אני מקווה שזה יהיה פתח לאולם גדול, כדי להביא יותר לאנשי המילואים ולכל עם ישראל שתורמים. האוצר לא סייעו לנו, אני חייב לציין, בכל דבר אמרו שהם לא יכולים. אני מודה לח"כ ולדימיר בליאק שסייע, ושנמשיך לעשות למען עם ישראל".

ח"כ ולדימיר בליאק: "היה מו"מ לא פשוט מול הבנקים, אני חושב שהמתווה שהגענו אליו הוא המתווה הנכון, כי גם מדינת ישראל תקבל את הכסף שרצתה, וגם אנחנו מסייעים פה לאנשים שנושאים בנטל, אלה שיצאו להגן על המדינה והציבור, להם ולמשפחות שלהם, גם להם וגם לנשות אנשי הקבע ולבני הזוג של נשות הקבע. יש פערים בין אנשי המילואים לאנשי הקבע, אני מקווה שהקרן הזו תוכל לסגור קצת את הפער. אבל אני מקווה שהמדינה בכלל תפעל לסגור את הפערים של בני הזוג של אנשי הקבע. היה שיתוף טוב בין האופוזיציה לקואליציה".

איתן מדמון, מנכ"ל איגוד הבנקים: "אני שמח שאנחנו מסיימים את הליכי הקמת הקרן בסך 100 מיליון ₪. קרן שמעניקה סיוע לחיילי מילואים עצמאים בחרבות ברזל ולבני ובנות זוגם. זו יוזמה של הוועדה הזו, בהובלתם של שני חברי כנסת יקרים, שלמרות החילוקי הדעות הרבים, אני מעריך את פועלם ואת פועלו של יו"ר הוועדה. מותר לחלוק ומותר גם להסכים על פעולות לטובת אוכלוסיות, ובמקרה הזה חיילי המילואים, אני רוצה להודות גם ליועמ"ש הוועדה, שלומית ארליך, על השעות הרבות ועל הרצון שלא לוותר על הגעה לפשרה והסכמה. המערכת הפוליטית לקחה פה את המושכות, ועשתה כמעט את הבלתי יאמן. אני מפרגן גם לאוצר, למרות שהוא הציב קשיים. אני רוצה להודות גם לסוכנות, התפקיד של כולנו שהכסף יגיע כמה שיותר מהר ליעדו".

ברי רוזנברג, מנהל רגולציה, בנק לאומי: "כשדנו בחוק התשלום המיוחד, הייתי אזרח, מאז גוייסתי בצו 8, עד שאתה לא חי את המציאות הזו, ופוגש עצמאים שמספרים ומדברים, אתה לא מבין עד כמה עצמאים נקלעים למצוקה. יש אנשים ששילמו בחיים שלהם, חבר עצמאי אמר שהוא נאלץ לבחור והוא בחר לשלם בפרנסה שלו. זו זכות גדולה, זה מענק ולא להלוואה. יישר כוח לחברי הכנסת ולכל מי שהיה שותף בדבר הזה. אני מגיע מגבול הרצועה ואני חוזר לשם, שנתקלים בחייל מילואים יש להתייחס לא רק לחייל אלא לתא המשפחתי, זה מה שעשינו פה, התייחסות לבן הזוג, לבת הזוג. גם על המדינה וגם על המעסיקים במשק יש להתייחס לבני הזוג".

דורון אלמוג, יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית: "העבודה שנעשתה ראויה לכל שבח, חברי הכנסת, צוות הוועדה, 350 אלף חיילי מילואים גוייסו בתחילת המלחמה, חללים, שני שליש מהצבא הם מילואימניקים, יש לזכור מי הם, הם אנשי משפחה ועובדים, הם תומכים את המשק. בלי צה"ל ואנשי המילואים של צה"ל לא נשרוד, נוכחותם היא קיומית. החלטה לתמוך בהם ובבני משפחותיהם היא חשובה מאוד. קבענו בתנאי הנתינה של הסוכנות 60 ימי מילואים, וירידה במחזור של 10%, גילינו שהממוצע של אלה שהגישו הוא 128 ימי מילואים".

אמירה אהרונוביץ, מנכ"לית הסוכנות היהודית: "המענק מגיע בצורה חכמה ותוך הצעה להסתייעות גם במנטורים, ולאחר מכן מי שצריך גם בהלוואות. אני מניחה שתוך מספר שבועות תחל הקרן לפעול".

שגית בכנר, פורום נשות המילואימניקים: "אנחנו תא משפחתי אחד, גם שהם חוזרים מהלחימה, אנחנו באי וודאות. אני מבקשת שיינתן מענה בקרן גם לנשים גרושות של אנשי מילואים, ולנשות מילואים שפוטרו מעבודתם".

ליאור גור, פורום העצמאים בהסתדרות: "הוועדה תומכת באופן עקבי בעסקים, לא הפתעה שזה יוצא מפה. אנחנו רוצים שיהיה מיקוד בעסקים בצפון, שיזדקקו גם לסיוע לאחר המלחמה, בפרילנסרים שאינם מעסיקים עובדים, וציבור שלישי זה בעלי עסקים מתחום התיירות ולא זכאים כרגע".

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "אני מבקש לקדם את הקרן כמה שיותר מהר ולהביא זאת לידיעת הציבור, אני לא מסתפק בסכום הזה, אני מבקש סכום גבוה יותר, לחפש דרך להגדיל את הסכום הזה, אבקש מהאוצר שיתנו יד בדבר הזה. אני מודה לחברי הכנסת ינון וולדימיר שפעלו, בתוך 3 חודשים אנחנו מבקשים שתעדכנו אותנו מה קרה, יכול להיות שיש דברים לשנות ולהוסיף, אני רוצה גם את האוצר בעניין הזה. אם יהיה צורך נקיים דיון נוסף. אני מודה לבנקים השונים, ולסוכנות היהודית".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "אני מודה לחברי הכנסת אזולאי ובליאק שעמלו על המתווה, וכן לבנקים ולכל הנוגעים בדבר, אבל אני לא מסתפק בסכום הזה, אני מבקש לחפש דרך להגדיל את הסכום הזה, אבקש מהאוצר שיתנו יד בדבר הזה"

חה״כ אזולאי:״עבדנו לילות כימים בהוקרה לבני ובנות זוגם של אנשי ונשות המילואים, על מנת להקים את הקרן החשובה הזאת לעצמאים. הקרן תסייע לאוכלוסיות שהכי זקוקות לכך בשעה קשה זו, ומתמודדות בהשרדותן הכלכלית באופן יום יומי. נמשיך לפעול על מנת לוודא שהסכום יוענק במלואו ואף נפעל להגדיל את סכומי המענק. ברצוני להודות לחה״כ ולדימיר בליאק על סיועו בהובלת מהלך חשוב זה״.

כתיבת תגובה