קרן לרשויות המקומיות להקמת תשתיות אנרגיה חלופית

שיתוף פעולה ירוק של מפעל הפיס, מרכז השלטון המקומי ומשרד האנרגיה • תוקם קרן ייעודית למתן הלוואות להתקנת מערכות ייצור אנרגיה סולארית על גגות מבני ציבור ברשויות המקומיות • הקמת הקרן תוכל לסייע לקדם את תחום האנרגיות המתחדשות ולנצל את גגות המבנים ברשויות המקומיות לייצור חשמל ירוק והכנסות נוספות לרשויות המקומיות

אנרגיה ירוקה | צילום: שאטרסטוק

מפעל הפיס, מרכז השלטון המקומי ומשרד האנרגיה, משיקים בימים אלה תכנית להאצת הטמעת אנרגיות מתחדשות ברשויות המקומיות בישראל. בהתאם לתכנית, מפעל הפיס יקים קרן הלוואות להתקנת מערכות ייצור אנרגיה סולארית, על גגות מבני ציבור. מטרת הקרן היא לסייע לרשויות המקומיות, במתן הלוואה לצורך התקנת מערכות אנרגיה סולארית. מערכות אלה ייצרו עבור הרשויות המקומיות, מקורות אנרגיה ירוקה, חיסכון בהוצאות החשמל וכן תזרים הכנסות קבוע, לאחר החזר ההלוואה. תקופת החזר ההלוואה הינה כ-6-7 שנים, שבסופן ייווצר לרשות המקומית, מקור הכנסה קבוע, לתקציבה השוטף של הרשות.

חשוב לציין ששר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, שוקל להעלות את יעד ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות, מ-17% ל-25-30% לשנת 2030, על מנת לסייע במאמץ העולמי להפחתת פליטות גזי חממה ולהתמודדות עם שינויי האקלים.

קידום אנרגיות מתחדשות, זו מטרה בעלת חשיבות עולמית. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה מתחדשת, מעריכה כי כבר בשנה הבאה, הפקת חשמל מאנרגיית רוח (ביבשה) ושמש (פאנלים סולאריים), תהיה זולה יותר מכל חלופה של דלק מאובנים. לאחר שמספר חוות סולאריות קמו בישראל והמחישו את היעילות והתועלת הסביבתית באנרגיה מסוג זה, החלו רשויות מקומיות בישראל להירתם לקידום הנושא. כיום, רובן לא יכולות לשאת בעלויות ההקמה ולשם כך נועדה הקרן.

הקרן, שתוקם על ידי מפעל הפיס, תפעל בשיתוף פעולה מלא עם מרכז השלטון המקומי. משרד האנרגיה, כגוף המקצועי המוביל בתחום האנרגיות המתחדשות והחיסכון באנרגיה, ילווה מקצועית את פעילות הקרן ביישום התכנית. אגף הקצאות במפעל הפיס, יוביל את ניהול הקרן ויחד עם מרכז השלטון המקומי והאגף לשימור אנרגיה במשרד האנרגיה, יסייעו לרשויות המקומיות בתהליך ההקמה, ההפעלה וההסדרה של המערכות הסולריות. בנוסף, יובילו אגף הקצאות במפעל הפיס ומרכז השלטון המקומי, את הקשר השוטף והליווי המקצועי של הרשויות המקומיות.

יו"ר מפעל הפיס, רו"ח אביגדור יצחקי: "בעידן בו השיח הגלובלי על אנרגיה ירוקה הולך ומתגבר, נוכח החשש הגובר ממשבר אקלים, מתחדד הצורך במציאת אנרגיות מתחדשות ובראשן אנרגיה סולארית. אני רואה חשיבות עצומה בהקמת הקרן, ומאמין שבדרך זו נוכל לסייע לרשויות המקומיות, להתקדם צעד נוסף לעבר שימוש באנרגיה ירוקה, מה שייטיב הן עם הסביבה והן עם הרשויות המקומיות, שייהנו בנוסף מתזרים הכנסות חדש וירוק. אני מודה למשרד האנרגיה, על ההירתמות לפרויקט ומברך את חברי דירקטוריון מפעל הפיס על אישורו ".

כתיבת תגובה