'קרפור': השבת והכשרות יישמרו בכל הסניפים בישראל

קרפור לא תהיה פתוחה בשבת, "מהבחינה הזאת אין שינוי ולא יהיה שינוי", כך נמסר ל'ביזנעס', רגע אחרי שנודע על הגעתה של ענקית הקמעונאות האירופית לישראל | כל הרשת תהיה כשרה, בדיוק כפי שיינות ביתן ומגה נהגו עד היום | אלקטרה צריכה שחתמה על מזכר הבנות עם Carrefour לפתיחת רשת שיווק בישראל הופכת למתחרה ישירה של שופרסל ומובילות השוק האחרות | מה תהיה ההשפעה על הסניפים החרדיים של שוק מהדרין ואלו טלטלות אנו צפויים לגלות במשרדי הפרסום המגזריים?

קרפור, סניף באירופה | צילום: יח"צ

פחות משנה אחרי השלמת רכישת השליטה ברשת יינות ביתן, אלקטרה מוצרי צריכה דיווחה בראשית השבוע כי חתמה על מזכר הבנות עם קרפור, לפתיחת רשת סופרמרקטים בישראל – תחת המותג קרפור.

במסגרת ההסכם, למעלה מ- 150 סניפי רשת יינות ביתן יוסבו באופן הדרגתי לסניפים של קרפור. הסניפים הראשונים תחת המותג קרפור ייפתחו לפני סוף 2022 ומוצרי קרפור הממותגים יחלו להימכר בסניפי יינות ביתן עוד לפני הקיץ.

250/200 סייד בר + קובייה

קרפור היא הקמעונאית הבינלאומית הגדולה ביותר שנכנסה עד היום לישראל, עם כ- 13,900 סניפים ומחזור מכירות של 81.2 מיליארד אירו. הסכם הזכיינות בין הצדדים הוא לתקופה של 20 שנה, עם אפשרות להארכה ל- 20 שנים נוספות. תמורת הזכיינות תכלול תשלום ראשוני, בתוספת תשלומים שישולמו כשיעור מההכנסות. הצדדים יפעלו לחתימה על הסכם מחייב עד אפריל 2022.

חזית הכניסה לחנות קרפור באירופה | צילום: יח"צ

תחרות בין ענקים

הכניסה לעולם הקמעונאות הישראלי, תוביל את קרפור המקומית לקדמת הבמה ביחס לתחרות בין ענקיות הקמעונאיות המקומיות ובראשן שופרסל. עמית זאב, מנכ"ל יינות ביתן, יכהן כמובן כמנכ"ל קרפור, אך במגזר החרדי והדתי נותרו מספר שאלות פתוחות. במענה ל'ביזנעס' נמסר מגורמים המלווים את פתיחת הרשת החדשה, כי קרפור לא תהיה פתוחה בשבת. מהבחינה הזאת אין שינוי ולא יהיה שינוי. כמו כן, כל הרשת תהיה כשרה.

בקרפור סירבו להתייחס לשאלות כמו מה יהא עתידם של הסניפים של 'שוק מהדרין' שתחת יינות ביתן ומיועדים לקהל החרדי, האם הם יוחלפו וימותגו מחדש, ואם כן – כיצד תותאם הרשת החדשה למהלך. ניתן להעריך כי הדבר ייבחן ככל הנראה, בחודשים הקרובים, לא מעט תוך סקרי דעת קהל בחברה החרדית, שניתן להעריך שתעדיף להרגיש חלק מהשינוי (גם אם תתווסף המילה 'מהדרין' לסניפים הייעודיים).

במקביל, צפויים שינויים טקטוניים של ממש בגזרת הפרסום. בחברה הכללית כבר עתה ברור כי תקציבי הפרסום הנאמדים בכמאה מיליון שקלים לפחות בשנה ייאלצו לנדוד בין משרדים שונים בשל ניגודי עניינים שעד כה היו זניחים – לא הרי טיפול בתקציב מגה או יינות ביתן כטיפול בתקציבי הענק של הרשת החדשה, ומשכך נוצרו מספר ניגודי עניינים בין אדלר-חומסקי השותף בכמה משרדי פרסום המנהלים כל אחד מהם תקציב של רשת אחרת.

האם ניתן להעריך שכרשת ענק, משרד הפרסום שילווה את המהלך במגזר יוחלף אף הוא? אין לדעת, אך במשרדי החברה לבטח כבר דנים בכך כבר מעתה, כיוון שהסניפים הראשונים של קרפור ייצאו לדרך ב-2022, ואם יהיה שינוי גם במיתוג הרשת החרדית, שוק מהדרין כחלק מהשינוי שיחול בסניפי יינות ביתן, הרי שהוא עשוי להקיף גם את הקמפיינים הפרסומיים.

כניסה חזקה לשוק הישראלי

עבור קרפור מדובר בהרחבת הפעילות הבינלאומית של החברה. קבוצת קרפור היא חברת קמעונאות המזון המובילה בעולם המפעילה כ- 13,900 חנויות ביותר מ-40 מדינות באירופה, במזרח התיכון, בצפון אפריקה, במזרח אסיה ובאפריקה. החברה פועלת בפורמטים קמעונאיים שונים: היפרמרקטים, סופרמרקטים, Cash & Carry, חנויות עירוניות ואתרי מכירות אונליין, המותאמים לכל מדינה ומדינה. המותגים של קרפור הם הגדולים באירופה. בקרפור מתבצעות למעלה מ- 2 מיליארד עסקאות בשנה ומחזור מכירות החברה לשנת 2021 הסתכם ב- 81.2 מיליארד אירו.

קרפור היא חברה ציבורית שמניותיה רשומות למסחר בבורסת ה- Euronext N.V  ושווי השוק של החברה הוא כ-14 מיליארד אירו.

אלקטרה מוצרי צריכה (להלן גם: אמ"צ) מקבוצת אלקו נמצאת בשליטת האחים זלקינד. בשנתיים האחרונות ביצעה החברה, בהובלת המנכ"ל צביקה שוימר, מספר מהלכים אסטרטגיים שמיצבו אותה  כקבוצת צריכה וקמעונאות מובילה בישראל. פעילותה מתרכזת כיום בשלושה תחומי פעילות עיקריים: בראשון, היא יבואנית ויצרנית של מוצרי חשמל ומזגנים והיא הקמעונאית המובילה בתחום החשמל עם הרשתות מחסני חשמל ושקם אלקטריק. בשני, היא בעלת השליטה ברשת יינות ביתן והיא בעלת הזיכיון לפתיחת רשת חנויות נוחות של המותג העולמי סבן אילבן. זרוע הפעילות השלישי הוא בתחום הפנאי והשטח שאמ"צ נכנסה אליו עם רכישת השליטה בחברת א.ת סער יזמות ומסחר, זכיינית קולומביה בישראל. לפני כשנה הפכה בוש העולמית לשותפה של אמ"צ לאחר שרכשה 40% מ"אלקטרה תעשיות" וחברה אליה בהקמת פארק טרמו-טכנולוגי מתקדם באשקלון. כמו כן אמ"צ תחל בקרוב בבניית מפעל למחזור מזגנים ומוצרי חשמל באשקלון כאשר היעד הוא למחזר בתוך עשור 50% מכלל הפסולת החשמלית במדינת ישראל.

לפי דיווחים שונים, אמ"צ בתהליכים לרכישת מניות קוויק, כזרוע האונליין של הקבוצה, שתקום בחברה נפרדת שבה בעלי השליטה יהיו אמ"צ.

אלקטרה מוצרי צריכה נסחרת לפי שווי של 4.1 מיליארד שקל. בשלוש השנים אחרונות הניבה המניה למשקיעים תשואה של מעל 480%.

פטריק לאספרגוס (Patrick Lasfargues), נשיא החטיבה הבינלאומית של קרפור:  "אנו שמחים לחתום על הסכם זה, המוכיח שוב את היסודות האיתנים של אסטרטגיית הזיכיונות הבינלאומית של קרפור. אלקטרה מוצרי צריכה היא חברה בעלת רוח איתנה של יזמות קמעונאית, שהוכיחה אותה שוב כאשר רכשה את יינות ביתן בשנת 2021. אנו סמוכים ובטוחים שהגעתה של קרפור לישראל תעזור משמעותית בשיפור חוויית הקניה המקומית ותחזק את כוח הקנייה של הצרכן שיקבל מוצרים טובים יותר, במחירים נוחים יותר".

צביקה שוימר | צילום: יח"צ

מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה, צביקה שוימר: "כניסת קרפור לישראל היא המהלך הגדול והמשמעותי ביותר בתולדות הקמעונאות בישראל מאז ומעולם. היותה של קרפור רשת שיווק עולמית מובילה ויצרנית מזון וצריכה מהגדולות בעולם,  יאפשרו לאמ"צ להוביל את שוק המזון והצריכה בישראל ולהיכנס לתחומים חדשים. היתרונות של קרפור עולים בקנה אחד עם האסטרטגיה של אמ"צ להביא ערך מוסף ללקוח ולהוביל בכל תחום שהיא נכנסת אליו".

מנכ"ל יינות ביתן, עמית זאב: "קרפור מביאה אתה בשורה אמיתית  לצרכן הישראלי בחוויית הצריכה, במגוון המוצרים וברמת המחירים. ההסכם עם קרפור מאפשר לנו לדלג מעל מכשולים רבים המאפיינים את שוק המזון והצריכה בישראל, ולהציע לצרכנים פתרונות שלא קיימים היום בארץ. הכניסה של קרפור לישראל תשנה את כללי המשחק בשוק ולהעניק לנו בידול ויתרון מול המתחרים. אבל חשוב מכך, אנחנו מתכוונים להביא בשורה ושינוי שיורגשו בכל בית ובית ולהציע פתרונות ליוקר המחייה עבור קהל הצרכנים בישראל".

עמית זאב | צילום: יח"צ

870/135 ליינר ארטקל

מי זו קרפור?

קרפור נוסדה ב-1960 בצרפת והיא רשת השיווק המובילה באירופה ואחת מהרשתות הגדולות בעולם. 

לרשת מעל 13,900 סניפים ברחבי העולם ב- 47 מדינות. היא פועלת באופן ישיר ברחבי אירופה וכן, פועלת במסגרת שותפויות במדינות נוספות במזרח התיכון, בצפון אפריקה, במזרח אסיה ובאפריקה. רק בשנה החולפת נפתחו למעלה מ-200 חנויות של קרפור ברחבי העולם. 

החברה פועלת בפורמטים קמעונאיים שונים: היפרמרקטים, סופרמרקטים, Cash & Carry, חנויות עירוניות, ואתרי מכירות אונליין, המותאמים לכל מדינה ומדינה. החברה  מפעילה חנויות בגדלים שונים מ-80 מ"ר ועד ל-20,000 מ"ר. 

קרפור היא החלוצה של תחום ההיפרמרקטים בעולם וסניפיה בפורמט זה הם מעין בתי כלבו הפועלים כ- ONE STOP SHOP.

בפועל קרפור היא אחת מיצרניות המזון והצריכה הגדולות בעולם. החברה מייצרת במאות מפעלים ברחבי העולם, 14,000 מוצרי מזון ונון-פוד, תחת 20 מותגים שבבעלותה. מותגי קרפור המציעים מגוון מוצרים רחב בטווחי מחירים שונים ובאיכות מעולה, נותנים מענה  למגמות צרכניות ולהעדפות משתנות של הצרכן כמו מזון אורגני, מוצרים ללא גלוטן ועוד. 

קרפור מייצרת פסטה, שוקולדים, חטיפים, גבינות, מעדנים, קטשופ, רטבים, שימורים, מזון טרי, יין, בירה, מוצרי ניקיון, מוצרי היגיינה, דטרגנטים, מזון אורגני ועוד. למעשה, קארפור מייצרת מוצרים בכל קטגוריה וקטגוריה של שוק המזון והצריכה (FMCG).  

לקרפור התמחות מיוחדת בגסטרונומיה הצרפתית והיא מציעה מגוון מוצרים רחב וייחודי שמאפיין את המטבח הצרפתי בדגש על יינות, גבינות,  מאפים וקינוחים.  

פרט למזון וצריכה, קרפור פעילה בעוד מגוון רחב של תחומים לרבות: צעצועים, תחפושות, הלבשה תחתונה, אופנה, ספורט, כלי בית ומוצרים לבית, רהיטים, כלי עבודה, ציוד משרדי ועוד. מדי שנה משיקה החברה 8 קולקציות מתחלפות בתחומים אלה. המוצרים נמכרים הן בסניפי הרשת והן באמצעות האונליין. 

Inner 620/130

כתיבת תגובה