קשה להיות רואה חשבון: נתוני האמת של ציוני המועצה

427 נבחנים ניגשו לראשונה לבחינה והם מהווים 52% מקרב כלל הנבחנים • שיעור המעבר של הנבחנים בקבוצה זו עומד אמנם על 62% • אלא שלעומת זאת 47% (389) מהנבחנים במועד זה הם נבחנים חוזרים, ששיעור המעבר שלהם עומד על 38% בלבד • בשקלול כללי נתוני המעבר עומדים על 51% בלבד

תא רואי החשבון החרדי מקבל את ברכת הגר"ח קניבסקי | צילום: באדיבות המצלם

ביום 22.07.2019 נערכה בבנייני האומה בירושלים בחינת ההסמכה בכתב של מועצת רואי החשבון בנושא חשבונאות פיננסית מתקדמת. בחינה הנעשית לאחר מסע לימודים מפרך הכולל לעיסת מספרים וחוקים כלכליים מבוקר ועד ליל. הלימודים כלל לא קלים גם למי שנולד עם מספרים ביד ובראש ובחינת ההסמכה היא המקטע האחרון בטיפוס על ההר הקשה.

לבחינה ניגשו 816 נבחנים ונבחנות שעברו את מסע הלימודים והרגישו מוכנים לבחינה. לשם השוואה, במועד סתיו 2018 ניגשו 942, במועד אביב 2018 ניגשו 722, במועד סתיו 2017 ניגשו 972 ובמועד אביב 2017 ניגשו 910.

וכמה עברו את הבחינה הקשה? נתוני מועצת רואי חשבון המפרסמת את ציוני הבחינות מועד אביב 2019 מעידים ש-62% מכלל הנבחנים שניגשו לראשונה לבחינה בנושא חשבונאות פיננסית מתקדמת עברו בהצלחה את הבחינה. 

אולם אם מעמיקים בנתונים ובמספרים מגלים מידע חדש. 427 נבחנים ניגשו לראשונה לבחינה והם מהווים 52% מקרב כלל הנבחנים. שיעור המעבר של הנבחנים בקבוצה זו עומד על 62%.

לעומת זאת 47% (389) מהנבחנים במועד זה הם נבחנים חוזרים, אשר ניגשו לבחינה בפעם השנייה או יותר. בקבוצה זו העניינים יגעים יותר וההצלחה גם רחוקה יותר. שיעור המעבר של הנבחנים בקבוצה זו עומד על 38% בלבד, מה שנותן לנו בשקלול הנתונים שיעור מעבר כללי של כלל הנבחנים בבחינה העומד על 51% בלבד. זהו נתון שמחייב את המופקדים על הבחינה לשבת ולשאול את עצמם כיצד הגענו למקום כזה.

מועצת רואי חשבון מפרסמת גם את רשימת מוסדות הלימוד ואת הניגשים והעוברים מכל מוסד. מוסדות הלימוד המובילים בשיעור המעבר מקרב הנבחנים לראשונה: המרכז הבינתחומי הרצליה (כ-86%), אוניברסיטת בן-גוריון בנגב (כ-78%), אוניברסיטת תל אביב (כ-75%), האוניברסיטה העברית בירושלים (כ-74%), המרכז האקדמי רופין (67%). מכאן המספרים נופלים לפחות מ-50%.

Inner

 

מקרב המוסדות המזוהים עם חרדים ניתן לראות שהקושי גדול יותר. מהמרכז האקדמי לב לדוגמא ניגשו לבחינה 48 נבחנים. 8 בפעם הראשונה ורק 1 עבר את הבחינה (13%) ואילו 40 ניגשו בפעם השנייה ויותר. רק 17 עברו. נתון המעמיד את מוסד הלימוד על 38% במספר העוברים הכללי.

בקריה האקדמית אונו, הנתונים עגומים אף יותר. מתוך חמישים נבחנים, עברו רק 14 המהווים 28% בלבד. מתוך 16 תלמידי אונו שניגשו למבחן לראשונה, אחד בלבד עבר.

רק נציין שאחוז העוברים מאוניברסיטת אריאל בשומרון בבחינה הראשונה עומד על 100%… נבחן אחד בסך הכול ניגש לבחינה בפעם הראשונה ועבר אותה, אולם נבחן נוסף שעבר את הבחינה בפעם השנייה או יותר, לא זכה לעבור ונשלח אחר כבוד לחבוש שוב את ספסלי האוניברסיטה, יחד עם 403 תלמידים נוספים מכל מוסדות הלימוד, שינסו לעבור שוב את המבחן שיביא אותם להיות רואי חשבון או – אולי יהיה קל יותר לבחור בהסבה מקצועית.

תגובה אחת ל: "קשה להיות רואה חשבון: נתוני האמת של ציוני המועצה"

  1. מדברים פה על 50 אחוז מעבר בבחינה משוחזרת של מועצת רואי חשבון (ידוע שמוסדות הלימוד המקושרים קיבלו תרגילים הדומים בצורה מחשידה לשאלות שהיו בבחינה). אבל אף אחד אפילו לא חושב להזכיר את העובדה שבבחינה המסננת של פיננסית א (לאלא שלא רצו/יכולים לשלם 25 אלף שקל לשנת ההשלמה) עברו רק 24 נבחנים מתוך 135 – 17% אחוזי מעבר!!!

    כי אין מה לעשות – כשלא מדובר במוסדות עם אינטרס כספי לכתבים ולרשויות השלטון אין שום כוונה להגן על עוולות שלטוניות!

    (ואת זה אני אומר אחרי שבמזל "זכיתי" להיות בין 24 הנבחנים שעברו)

כתיבת תגובה