קשה לצפייה: זאת תורת ההצלחה להרצאות ולקורסים מקוונים

אספקלריה שאינה מאירה: כך תשווקו את ההרצאות והקורסים המקוונים שלכם באופן מוצלח יותר • ואחרי שהצלחתם להביא מספר רב של מאזינים הישר ממשבר הקורונה, אל המסך: מה הם הכללים שיגרמו להם לא לנטוש אתכם באמצע ואפילו לחזור להרצאה הבאה?

זום משרדי חברת zoom | צילום מתוך דף הפייסבוק של החברה

עולם העסקים שואף חמצן ממפגשים ומכנסים שלרוב כוללים גם הרצאות מקצועיות. עתה, רבים מהם עברו לאמצעים אלקטרוניים. מלבד החסרונות שבביטול הכנסים וההרצאות הפרונטליות, יש בהרצאות מקוונות גם יתרונות עסקיים לא מבוטלים, שבצוק העיתים כדאי למקסם אותם. הבולטים שבהם הם היכולת להגיע באמצעותם לקהלים חדשים – מקומיים או גלובליים, והאפשרות להיעזר בהן ככלי שיווק המוכיח ידע מקצועי הזמין לקהל היעד בכל עת. חברות רבות החלו לנצל אפשרות זו, ויש מספר פלטפורמות המאפשרות בניית קורסים.

כשבאים לבנות הרצאה או קורס מקוונן כדאי, מלבד הקפדה על כמה כללים טריוויאליים מועילים – כמו רקע מתאים (למשל, שילדים לא יקפצו ברקע, שלא יהיה בו תוכן שנוי במחלוקת ועוד), מצגת ברורה, מבט ישר למצלמה, ותמחור נכון המשקף את ערך ההרצאה – או את הערך שרוצים לשייך לה, להקפיד גם על הדברים הבאים:

  1. הרצאות מקוונות קשות יותר להאזנה מהרצאות פרונטליות, ודורשות מאמץ בכדי להתרכז בהן. לכן מומלץ שכל הרצאה תהיה בין חצי שעה ל-45 דקות לכל היותר. נושא ארוך, כדאי לחלק לכמה הרצאות. עדיפות שלוש הרצאות בנות חצי שעה מאשר הרצאה אחת בת שעה וחצי.
  2. בתחילת כל הרצאה אשר קשורה לנושא שנדון בהרצאה הקודמת, יש לערוך סיכום קצר של הדברים שכבר נאמרו.
  3. כיוון שיש פחות מקום למימיקה של הגוף ושל הבעות פנים, כדאי לשחק עם הקול להבעת מסרים לא מילוליים.
  4. לתנועת הגוף יש משמעות רבה. בהרצאה מקוונת יכולה התנועה להיווצר מהוספת סממנים (פיצ'רים) ואלמנטים גרפיים למצגת.
  5. מאחר שלא ניתן לשתף את הקהל באמצעות שאלות (כלי יעיל מאוד בהרצאות) על ההרצאה לכלול לא רק מלל שוטף, אלא גם שאלות שישאל המרצה ושישיב עליהן.
  6. יש לכלול בהרצאה דוגמאות רבות. בסופו של דבר, זה מה שזוכרים.
  7. מומלץ להקפיד על קצב הדיבור כדי שהמאזינים לא יתקשו לעקוב אחרי הנאמר. לחילופין, להקליט את ההרצאה בפורמט המאפשר למאזין לשלוט בקצב השמע.
  8. מומלץ לפרסם קישור שבו אפשר לשאול שאלות לקראת ההרצאה הבאה.
  9. מומלץ לשלב הומור בהרצאה, כדי להעלות את רמת הערנות בקרב המאזינים.
  10. בתקופת הסגר, רבים נכנסים למצב של לאות, וקשה להניע אותם לשמוע הרצאה; לבטח באמצעים מקוונים. להערכתי, יש להרצאות או לקורסים עם תוכן מעשי סיכויי הצלחה גדולים יותר מאשר הרצאות או קורסים המכילים תוכן  עיוני בלבד.

Inner article

חשוב לזכור, כי העולם הולך ומשתנה, ודברים רבים שהיו נעשים בעבר באמצעות מפגש בין-אישי נעשים היום באמצעים אלקטרוניים. שינויים אלה משפיעים גם על דרך הלימוד וההכשרות: הילדים לומדים באמצעות זום או באמצעות טלפונים כשרים; באוניברסיטאות, הלמידה נעשית בדרך של הרצאות המוקלטות מראש ושל פגישות זום (אפילו המבחנים נעשים בזום), וכך גם הרצאות והכשרות מקצועיות. חלק מהשינויים המתחוללים עכשיו בעקבות משבר הקורונה, יישארו עמנו גם בסיומו. מי שיקדים להפנים את השינויים – יזכה ליתרון.

הכותב הוא מנכ"ל 'מלאכת מחשבת' ומחבר הספר: "להבקיע מאה שערים, איך לעשות עסקים עם הציבור החרדי"

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה