ראש בראש: כך קוטל מנכ"ל האוצר את תכניות משרד השיכון

מנכ"ל משרד האוצר: "החזרת מס דירה שלישית חד משמעית לא על הפרק. להרחיק עוד משקיעים מהשוק זה לא נכון" | ופיצוי ליזמים שעליו הכריז מנכ"ל משרד השיכון? "נראה לי שזו הצעה לא ישימה, לא פרקטית ולא שוויונית" | על אמירתו של ינקי קוינט כי המטרו הוא "סידור עבודה לחברים", אמר הייזלר: "אמירות חמורות" | בהמשך התפתח עימות מרתק בין סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר לבין יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בנושא מס המטרו ומחירי הדירות

שלומי הייזלר, מנכ"ל משרד האוצר | צילום: ניאו מדיה

"בהחלט ביקשתי לעשות שינויים מהותיים במבנה המס בישראל במסגרת תקציב 2025. לאו דווקא בכיוון של מיסוי מקרקעין, אלא מיסוי שיותר יעודד צמיחה. במסגרת הדיון באוצר הייתה אחת ההצעות להחזיר את מס דירה שלישית. ואני אומר חד משמעית – זה לא על הפרק ולא מקודם. אני רוצה להרגיע: להרחיק עוד משקיעים מהשוק זה לא נכון", כך פתח שלומי הייזלר מנכ"ל משרד האוצר את הבוקר במושב המסכם של ועידת מרכז הנדל"ן אילת 2024.

הייזלר גם התייחס להצעת הפיצוי ליזמים על איחור במסירה עליו הצהיר מנכ"ל משרד השיכון יהודה מורגנשטרן בוועידה, ואמר, "לא למדתי את ההצעה על בוריה ונראה לי שזו הצעה לא ישימה, לא פרקטית ולא שוויונית. בהחלט רואים צורך לשים לזה לב. להבדיל בין חוזים שנחתמו לפני תיקוני חוק המכר וכאלה שנחתמו אחרי. כמה היקף הנזק לכל אחד והאם זו תופעה שעלולה להקריס את כל השוק. אנחנו לא אדישים לזה. נכון לעכשיו לא חושבים שנכון להתערב ולשלם פיצוי, כן חושבים שצריך תיקון חקיקה שמתייחס לאותם קנסות שנקבעו בתיקון לחוק המכר. אם אתה נותן פיצוי לדיירים, צריך לתת פיצוי אמיתי ולא קנס. ידרוש תיקון חקיקה ונבחן את הדברים."

הייזלר קינח במענה לינקי קווינט רמ"י שטען כי המטרו הוא "סידור עבודה לחברים", מקום לג'ובים, "אמירות חמורות ואין בהם דבר וחצי דבר. באוצר יש אנשים מופלאים שכל מה שמעניין אותם זה מדינת ישראל. יש מחלוקת אמיתית בינינו לבין משרד התחבורה. עמדתנו באוצר שאת המטרו חייבים לקדם כמה שיותר מהר ובעוצמה. פרויקט שמעודד צמיחה. בתחילת הדרך צידדתי שנכון שנת"ע תוביל את זה. ההכרעה תבוא לפתחי בשבועות הקרובים וביחד נקבל החלטה. חושב שצריכים לבדוק את העניין ברצינות".

לא מחכים לקריסה

רפי אלמליח, ראש מינהל התכנון אמר בהמשך הוועידה כי "אנחנו שואפים לתכנן את הרמה האזורית ולייצר פאזל של כל חלקי המדינה שישרת עצמו בכל ההיבטים של התשתיות, פנאי ונופש, שלוב בין עיר לאזור הכפרי. אנשים רוצים סביבה שתאפשר להם גם פנאי ונופש, גם עבודה במרחק סביר וגם צריכה תרבות וחינוך"

"למשל, תוכנית המתאר הארצית של למפרץ חיפה, קורמת עור וגידים. אושרה במועצה הארצית ובממשלה ואנו עמלים עם רמ"י על 5 תוכניות המהוות פאזל לאותו מרכז מטרופוליני חדש. אני מאמין כי השנה נגיע לדיון עם אחת או שתיים מתוך כלל התוכניות". לדבריו, "זה לא נתפס שיזם צריך לשלם היקפי תשלומים למימון בזמן שההיתר מתעכב. הפקיד לא נכנס לנעלי היזם, 3 שנים של אישור תוכנית עיצוב אדריכלי זה מצב שמביא לקריסה של יזמים. אני בונה את אגף הרגולציה מחדש ומנסה לייצר רשות רישוי עם החלטות ותקנות שיטיבו עם היזמים".

רפי אלמליח, מנכ"ל מנהל התכנון | צילום: ניאו מדיה

מס המטרו ומחירי הדירות

בפאנל מסקרן במיוחד בנושא המטרו ותשתיות המסכם את ועידת מרכז הנדל"ן התעמתו נציג משרד האוצר ויו"ר לשכת שמאי המקרקעין על נושא מס המטרו ומחירי הדירות. את הפאנל הנחה עורך אתר מרכז הנדל"ן. "ברור שכולנו רוצים שיהיה פיתוח. בעיני זה לא פחות משערוריה לחזור אחורה ולחייב על זכויות שהיו שם קודם זה עניין של הגינות ציבורית." אמרה יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, נחמה בוגין  בנושא המטרו.

מתן יגל, סגן הממונה על התקציבים לא נשאר חייב, "יש חוק במדינת ישראל שמס המטרו הוא 75 אחוז מהמטר הראשון. תמ"א 70 מאוד חשובה.  המדינה תשקיע סכומי עתק בבניית המטרו והרצון שלנו הוא קודם כל לוודא שיהיה פיתוח משמעותי סביב המטרו ויש שם זכויות בניה מאוד משמעותיות".

"לגבי סוגיית המיסוי וזכויות הבניה אנחנו הראשונים שחוששים שייעצר פיתוח ולכן עושים בחינות מדוקדקות כדי להבין שהקונסטלציה תכיל  מיסוי מסוים ומצד שני נותנת זכויות בניה משמעותיות מצד כדי לתת כדאיות כלכלית לפרויקטים".

בוגין מיהרה להגיב, "אם לא נעשה עכשיו תיקונים נכונים המטרו יישאר על הנייר. אני מברכת על הפרויקט הזה וכולנו תמימי דעים שהוא פרויקט חשוב מאוד אבל כדי שיצא לדרך צריך לשמור על הכלכליות שלו. כרגע אזורי ההשפעה של המטרו הפכו להיות אלא שמתרחקים מהם כי נושא המס המוגבר – 75 אחוז לא ברור על תוואי המטרו. צריך לחדד ולהבהיר שהמס המוגבר יהיה על זכויות שהם מעבר למה שקיים ולא על מה שהיה לפני . וצריכים להיעזר בשמאים שיתנו חוות דעת שמאית שתייצר את האיזון אחרת הרבה מאוד פרויקטים יתקעו".

מתן יגל, סגן הממונה על התקציבים באוצר | צילום: ניאו מדיה

עוד ויכוח בין יגל לבוגין התנהל סביב צפי למחירי הדירות. יגל אמר, כי "המחירים של הדירות ימשיכו לרדת מסיבה פשוטה – הלחץ להורדת מחירים על היזמים גדול מאחר ומלאי הדירות הלא מכורות עולה ולכן יש גם היצע דירות רחב". ובוגין ענתה, "מחירי הדירות לא ירדו אלא רק יעלו. הפער בין היצע לביקוש רק גדל והפארסה עם העובדים הזרים לא עוזרת. כל יום שאין פיתרון לזה, הנזק לשוק הוא אדיר".

תגובה אחת ל: "ראש בראש: כך קוטל מנכ"ל האוצר את תכניות משרד השיכון"

  1. ינקי קווינט צודק שהמטרו הוא "סידור עבודה לחברים" אבל זה נכון גם להרבה עובדים בשירות המדינה כמו התאגיד או מקורות.

    המצחיק הוא שיש כאלה שטוענים ברצינות תהומית "איזה אנשים נפלאים יש באוצר"

    מדובר באנשים "נפלאים ומתחשבים" שלא רואים ממטר את האוכלסיות המוחלשות ובעינהם להגדיל את המע"מ על העניים שאין להם אוכל ובקושי גומרים את החודש זה שיוויון.

    כי למה רק העשירים צריכים לשלם מס?!

כתיבת תגובה