רגע אחרי הדליפות: רשות הגנת הפרטיות תקבל סמכויות נוספות

הצעת חוק חדשה בתחום הגנת הפרטיות וההגנה על מידע אישי, שאושרה הבוקר בוועדת השרים לחקיקה, תוביל את רשות הגנת הפרטיות לעמוד כסמכות העליונה ובעלת האופציות המורחבות לפקח ולהטיל סנקציות על חברות שמחזיקות בפרטי מידע רגישים של אזרחים | קנסות כספיים ועמידה מול חברות גדולות עד להובלת הפרטיות להגנה מפני דלף – בסטנדרטים בינלאומים

גדעון סער | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

רגע אחרי פריצות הסייבר למחשביהם של מרכזי מידע ענקיים, בתחומי הרפואה ועוד – ועדת השרים לחקיקה אישרה הבוקר תיקון לחקיקה בחוק הפרטיות שלא תוקן בעשורים האחרונים. במסגרת זו סמכויותיה של רשות הגנת הפריות תורחבנה והיא תוכל לפקח ולהטיל סנקציות על חברות המחזיקות במאגרי מידע המכילים פרטים רגישים של אזרחי המדינה.

ביות היתר כוללת הצעת החוק החדשה הגברת סמכויות אכיפה ופיקוח בידי הרשות להגנת הפרטיות, תוך מתן כלי אכיפה מנהלית, וסמכות להטלת עיצומים כספיים. הסמכויות החדשות יאפשרו להרחיב את האכיפה של הרשות גם אל מול חברות גדולות במשק במקרים של אי עמידה ברמת מספקת בדרישות אבטחת המידע כמקובל בעולם. סמכויות אלה נועדו לדרבן בעלי מאגרי מידע רגישים להשקיע את הסכומים הנדרשים באבטחת המידע מחשש לקנסות שיושתו עליהם במקרה של דלף.

250/200 סייד בר + קובייה

“רפורמה מקיפה בדיני הגנת הפרטיות מתבקשת ומתחייבת לאור הנסיבות”, הסביר שר המשפטים גדעון סער. “העיתוי הנוכחי של תקיפות סייבר על מערכות מידע בישראל מחדד ומעצים את חשיבות קידום הרפורמה בעת הזאת. הגיעה העת לגשר על הפער המובנה הקיים בין הטכנולוגיה המתקדמת בצעדי ענק ובין החקיקה, שמטבע הדברים מדדה לעתים מאחור. התיקונים המוצעים לחוק הגנת הפרטיות יקדמו את הוודאות של נושאי המידע ושל בעלי המאגרים, יאפשרו אכיפה אפקטיבית של הוראות החוק ועמידה על זכויותיהם של נושאי המידע, וימקדו את משאבי הרשות בפיקוח ובאכיפה”.

הרשות להגנת הפרטיות בירכה את שר המשפטים גדעון סער על הובלת קידום תיקוני החקיקה בחוק הגנת הפרטיות והודתה לו על הנחת הצעת החוק על סדר היום של ועדת השרים לענייני חקיקה אשר אושרה הבוקר.

“הרשות סבורה כי במיוחד בעת הזו ונוכח התגברותם של אירועי אבטחת מידע, תיקוני החקיקה יובילו לשיפור המשמעותי המתבקש בתחום הגנת המידע האישי בישראל, לרבות הענקת סמכויות אכיפה מנהליות משמעותיות לרשות להגנת הפרטיות ובכלל זה מנגנון עיצומים כספים שיצמצם הפרות יעילות של החוק, וזאת בהתאמה למקובל בעולם. הדבר הכרחי למען ההגנה על הציבור לרבות מניעת אירועי אבטחת מידע עתידיים.

“הרשות מברכת את יוזמת השר לקדם בהמשך תיקונים מהותיים נוספים בחוק הגנת הפרטיות במיוחד בתחום זכויות נושאי המידע”.

Inner article

מ”מ ראש הרשות להגנת הפרטיות, ד”ר שלומית ווגמן אמרה, כי “על רקע מגיפת תקיפות הסייבר על מאגרי מידע רגישים בישראל ודליפת מידע אישי על אזרחים, נחיצות תיקון החוק ברורה. הגברת סמכויות האכיפה המנהלית של הרשות, בדומה למקובל בעולם, הכרחית לשם שיפור ההגנה על הציבור, מניעת אירועי דלף עתידיים ויצירת הרתעה ותמריץ בקרב גורמים המחזיקים מידע רגיש להגן עליו כנדרש בחוק. תיקונים אלו אף יתרמו לחיזוק מעמדה של ישראל בזירה הבינלאומית. זהו הפרק הראשון בסדרת תיקונים שיחד ישלימו רפורמה מקיפה הנחוצה להתאמת דיני הפרטיות לעת הנוכחית.

“אני מודה לשר המשפטים על בחירתו לקדם חקיקה חשובה זו. תודתי לצוות המקצועי והמסור של הרשות ששוקד על גיבוש הרפורמה מזה מספר שנים, בשיתוף מחלקת ייעוץ וחקיקה בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו”ד רז נזרי”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה