"רגע לפני ההפרטה בדואר, לקחת בחשבון את הקשישים?"

בעקבות החלטת ועדת הכלכלה לאשר את יישום רפורמת הדואר שתצמצם את שירותי הדואר, וחתימת הסכם הסדר ההבראה בהיקף של כ-1.7 מיליארד שקלים – כעת טוען אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר בפנייה לשר התקשורת: "לא יתכן שחברה ממשלתית תתייעל תוך פגיעה קשה בציבור הקשישים ובעסקים הקטנים"

משאית דואר בלב המדבר | צילום: משה שי, פלאש 90

הרפורמה בדואר ישראל לא באה בטוב לאזרחים. החברה אולי תיחלץ ממצבה הקשה, אבל האזרחים – בעיקר ותיקים אך לא רק הם, יסבלו מאוד. כזכור, לפי ההסדר שנחתם בחודש ספטמבר האחרון, המדינה תבטיח לחברה מימון לפרישת 1,050 משרות בתמורה למכירת  נדל״ן למדינה בשווי מוערך של כ-800 מיליון שקלים. המדינה תממן בנוסף פרישת 150 משרות נוספות עליהם סיכמה החברה בשנת 2020. כמו כן, המדינה תעמיד לחברה מסגרת הלוואה תזרימית בסך של עד 400 מיליון ש"ח, ותאפשר לחברה אפשרות מימון נוספת, במידת הצורך, בסך של עד 180 מיליון ש"ח נוספים בתמורה למכירת נכסים נוספים למדינה.

עיקרי התיקונים שיידרשו לאחר הפרטת 100% מהבעלות על רישיון הפעלת חברת הדואר, יהיו פריסה מחודשת של יחידות הדואר; הקמת יחידות דואר בתוך חנויות, הרחבת נגישות למרכזי מסירה בפריפריה; בחירת מיקום נקודת איסוף חבילות ודואר רשום; פריסת מערכות אוטומטיות עם כל שירותי הדואר, משיכת קצבאות בכרטיס נטען מכל כספומט ללא צורך בהגעה לסניף; חובת אספקת שירותים דיגיטליים כגון פתיחת חשבון בבנק הדואר והפקדת צ'קים באופן דיגיטלי, השכרת תא דואר דיגיטלי, העברות כספים לארץ ולחו"ל באופן דיגיטלי,  אפשרות לשליחת דואר רשום דיגיטלי; שיפור שירות הלקוחות שיכלול בעתיד גם שירות בוואצאפ ועוד.

השבוע (א'), אישרה ועדת הכלכלה את הרפורמה בדואר, בה נקבע בין היתר על צמצום שירותים חשובים בסניפים השונים. בעקבות אישור זה, שיגר נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, מכתב לשר התקשורת בו הזהיר מפגיעה באוכלוסיית הקשישים ובעסקים הקטנים באזורים אלו.

"דואר ישראל כחברה ממשלתית מתייעל בדרך שגויה. לשכת המסחר אינה מנסה לעוץ להם כיצד עליהם להתייעל. אין ספק שמחובתם להתייעל ולהשיב חובותיהם למדינה אולם הבעיה היא שחלק מהמהלכים נעשים על חשבון המגזר העסקי וציבור הקשישים. לא יתכן שחברה ממשלתית תתייעל תוך פגיעה קשה בציבור הקשישים ובעסקים הקטנים.

"אני לוקח דוגמא ממקום מגורי, רמת אביב ג, סניף דואר המשרת 30 אלף תושבים. רבים מהקשישים הנעדרים כישורים דיגיטליים ייאלצו לקבל שירותים מרחק הליכה ברגל של 20 דקות עד חצי שעה וכן כלל העסקים הקטנים בשכונה. הציבור מופנה אל סניף לבנון פינת איינשטיין שמעבר להיותו מרוחק הוא דל מאוד בהיצע מקומות חנייה. אני מבקש לעצור ולבדוק מערך סגירת הסניפים והשפעתו על ציבור הקשישים, המגזר העסקי והציבור בכללו".

 

כתיבת תגובה