רגע לפני הסיפוח: מה יקרה למחירי הנדל"ן ביו"ש

האם  מחירי הנדל"ן ביו"ש בזינוק לקראת תכנית הסיפוח? • המומחים מעריכים: יש עלייה קלה עתה, אבל לא צפויה עלייה של עשרות אחוזים • אחרים טוענים: העלייה של האחוזים הבודדים אך מלמדת על העובדה שאנחנו ערב הזינוק הגדול של כל הזמנים במחירי הקרקעות והנדל"ן ביו"ש

נשיא ארה"ב טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: אבי אוחנה, פלאש 90

עם הצטברות המסרים של הממשלה כי במהלך חודש יולי היא תכריז על סיפוח השטחים במסגרת תכנית המאה של הנשיא טראמפ, גורמי נדל"ן מדווחים על עלייה במחירי הנדל"ן באזורים אלו, לצד עלייה בביקוש לרכישה של נדל"ן בסביבה זו.

תוכנית המאה כוללת מתווה מדיני להסדר בין ישראל לפלסטינים כשעיקרי התוכנית כוללים החלת ריבונות ישראלית בכל היישובים היהודיים ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן. זו היא תכנית הסיפוח החד צדדית של כל שטחי ההתנחלויות ועד כ-30% מהגדה לישראל.

עם החלת הריבונות, יבוטל המנהל האזרחי והשלטון הצבאי שעד כה קבעו הכל באזורים אלה, וכן יבוטל הצורך לאישור מדיני של קידום של בנייה או תשתיות כגון מים, חשמל וכדומה, ובעצם יוסרו כל מגבלות הבנייה באזורים אלה. יחד עם זאת, לפלסטינים יינתנו 4 שנים למו”מ להקמת מדינה ובמהלכן לא תתאפשר בנייה חדשה.

"אנו עדים בימים האחרונים להתרחשות רבה בשוק הנדל"ן ביהודה ושומרון. בעלי הנכסים מעלים את המחירים, עד לרמות של 7-5 אחוז בדירות ובנכסי נדל"ן אחרים. רואים בשטח יותר ויותר משקיעים אשר מתעניינים ברכישת נדל"ן ביהודה ושומרון והם מנסים להבין אילו יישובים יסופחו באופן וודאי ועתידם של אילו ישובים נמצא בסימן שאלה, אמר ניר שמול, בעלי חברת 'שניר'.

לדבריו, "בנוסף לכך, משפחות רבות ממרכז הארץ מבקשות לברר פרטים, על מעבר לישובים ולערים ישראליות אשר ממוקמים באזורים הללו".

נזכיר, כי 25 יישובים טרם נודע אם יצורפו למפת הסיפוח והריבונות הישראלית, וכי בחודש ינואר, עם פרסומה של תכנית המאה התבטאו בכירים בשוק הנדל"ן כי בטווח הקצר לא יחולו שינויי מחיר. "תכנית המאה מביאה בשורה במישור המדיני אבל לא במישור התודעתי-חברתי. אני לא רואה את הצרכן הישראלי שעד היום חשש לרכוש דירה ביו"ש רץ לקנות לרכוש נכסים בשל התכנית. מצד שני, מי שרכש נכסים בהתנחלויות מתוך תקווה שהן יפונו והוא יקבל פיצוי, יכול ככל הנראה לשכוח מכך לפחות לכמה עשרות שנים", אמר חיים מסילתי, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין.

לעומתו, דרור אוהב ציון, מנכ”ל דרא שיווק נדל”ן, שיער באותה עת כי התכנית תוביל לעליית מחירים של כ-10%-15% ביו"ש בגושי ההתיישבות הגדולים". "פערי המחירים בין יישובי יו"ש ליישובים בתוך הקו הירוק עומדים להצטמצם כמעט לגמרי. הוא הוסיף כי אם לא ייבנו פרויקטי נדל”ן חדשים ב-4 השנים הקרובות כפי שמוצע בתוכנית, היצע הדירות ירד לאפס", אמר.

עוד הוסיף בעת ההודעה על תכנית הסיפוח כי "אם תיושם תוכנית המאה ויסופחו שטחי יו”ש והבקעה, הדבר יפשט מאוד את תהליך רכישת הדירה באזורים אלה. כיום הסטטוס המשפטי של הקרקע בחלק גדול מהפרויקטים ביו"ש נקרא ‘בר רשות’, סטטוס חלש יותר מהסכם חכירה. כשיהיה סיפוח, מן הסתם הסטטוס הזה ישתנה ואז כל תהליך הרכישה יהיה פשוט יותר ויידמה לרכישת נדל”ן בתוך הקו הירוק. כיום תהליך הרכישה הוא מורכב מאוד, הישוב מפנה את הרוכש לחטיבה להתישבות לצורך חתימה על הסכם בר רשות. החלת תוכנית המאה תפשט ותקל מאוד על כל התהליך".

כתיבת תגובה