רגע לפני הפינוי: נתניהו דורש התייחסות גורמים מקצועיים

מעט לפני הצהרת המחאה המתוכננת למחר מצד ראשי הערים אילת ותל אביב בנוגע לסגירת שדה התעופה שדה דב, יש התפתחות • ראש הממשלה, שהוא גם שר הביטחון, דורש את התייחסות והמלצת גורמי המקצוע השונים • האם עד מחר הדברים ישתנו? • ומי חבר הכנסת מהליכוד שישתתף במסיבת העיתונאים ביום חמישי שתיערך תחת הכותרת “נתניהו והליכוד מתנתקים מאילת”?

ישתתף? דוד ביטן במליאת הכנסת | צילום: פישל רוזנפלד

האם הסגירה הצפויה של שדה התעופה שדה דב תידחה? במקביל לאיומים של ראשי הערים של אילת ותל אביב, המוחים נגד הכוונה לסגור את שדה דב, ובנוסף לאי ההכרה של חברת ארקיע ברשות שדות התעופה כגוף האחראי על שדה דב, שיגר ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו מכתב למנכ”ל משרד הביטחון ובו הוא דורש את התייחסותם של גורמי הביטחון המקצועיים, על מנת שיביאו את המלצתם בנושא סגירת שדה התעופה שדה דב.

במכתבו כותב ראש הממשלה ליועמ”ש, למנכ”ל משרד הביטחון ולממונה על התקציבים באוצר, שיגישו לו את התייחסותם הרשמית של גורמי המקצוע במערכת הביטחון, בנוגע לסגירת השדה הצבאי בשדה דב.

זאת, לאחר שברשות שדות התעופה הודיעו לחברות השונות הפועלות במקום על הפסקת הפעילות, מה שכזכור גרר את ארקיע למכתב בו הם כותבים לרשות שדות התעופה כי הם אינם מכירים בסמכותה, מה שגרר תגובה יותר חריפה אצל רשות שדות התעופה שלא נשארה חייבת.

באופן רשמי, גם הפעילות הצבאים בשדה צפויה להיפסק עד יולי 2018, מה שישבית את השדה לגמרי, אלא שכעת מבקש ראש הממשלה בתפקידו כשר הביטחון, את ההתייחסות העדכנית של גורמי המקצוע בעניין.

סביר להניח שראש הממשלה מעוניין לדחות את סגירת השדה, בעיקר בגלל הזעם הרב שמעוררת ההחלטה בקרב תושבי תל אביב ואילת. תושבי העיר הדרומית טוענים כי במידה וייסגר שדה התעופה, הרי שהדבר ירחיק אותם מתל אביב, ואם עד היום לקח להם חצי שעת טיסה להגיע לתל אביב, הרי שלאחר סגירת שדה דב, הדבר עלול לקחת להם כשלש שעות.

בהתאם לכך, מתכוונים להודיע ראשי העיר אילת ותל אביב ביום חמישי הקרוב, על השבתת העיר אילת ליום אחד, ככל הנראה ביום שלישי הבא, ועל צעדי מחאה נוספים, כאשר הסיסמה שבחרו באילת, היא “נתניהו והליכוד מתנתקים מאילת”.

Inner article

בנוסף לכך, במסיבת העיתונאים בחמישי צפויים להשתתף גם חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ’, מיקי לוי, איתן ברושי, וגם – למרבה הפלא – דוד ביטן מהליכוד.

כאמור, סביר להניח שיש חשש רב אצל ראש הממשלה מתושבי העיר הדרומית, שחלק גדול ממנה נמנה על מצביעי הליכוד. סלוגן של “נתניהו והליכוד מתנתקים מאילת” לא יועיל לליכוד במערכת הבחירות הנוכחית, ונראה שעוד נשמע על התכניות ועל החלופות בנוגע לשדה דב – כפי שזה נראה כעת, סביר להניח שסגירת שדה התעופה תידחה שוב ושוב ושוב.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "רגע לפני הפינוי: נתניהו דורש התייחסות גורמים מקצועיים"

  1. אני מגיב לטוקבקים של ״יורשי קרקע״ או מגיבים ״מטעם” ואני אתייחס לטענות האופנתיות בעניין שדה דב. 1) ״אם ביבי יסגור את השדה, תושבי תל אביב לא יצביעו בשבילו״…אז ככה; אם ביבי יחליט החלטה מנהיגותית וציונית, להציל את התעופה הכללית והפנים ארצית בישראל, את העיר אילת, דרום ומרכז הערבה, השארת קשר אווירי עם שדה התעופה ראש פינה,כשיקח את ההחלטה המתבקשת של השארת שדה דב- אני ועוד רבים אחרים נצביע בשבילו(למרות שאני לא סובל אותו). החלטות ממשלה זה חשוב מאד אבל גם להכיר בטעות(ההחלטה האומללה על סגירת השדה) ולתקן אותה- זו מנהיגות! 2) ״ השארת השדה תשרת רק את האינטרסים של ארקיע והעיר אילת״, אז זהו שלא, האינטרסים של תושבי הפריפריה הצפונית והדרומית הם חשובים לא פחות מהאינטרסים הצרים של קומץ ״יורשי קרקע״ ועורכי דינם שחייהם ״סודרו״ על הסוגיה הזאת 3) נתבג מתאים ויכול לקלוט את כל פעילות שדה דב?…את הקביעה שנתבג אינו מתאים, לא ״ארקיע וראש עיריית אילת״(לטענת האינטרסנטים הצרים) קבעו!, קבעה את זה וועדה לבחינת תשתיות התעופה בישראל שזומנה על ידי ממשלת ישראל לתת חוות דעת הלא היא וועדת בודינגר. קבע את זה מבקר המדינה בדוח הלפני אחרון שלו, קבע את זה אלוף (מיל) גיורא רום ראש רשות התעופה האזרחית הקודם, קבע את זה מכון פישר לתעופה וחלל, ועוד הרבה גורמים רציניים. 4) נתבג הוא שדה אבוד, הגיע למקסימום היכולות שלו וזה בגלל מבנה המסלולים המשולש שלו. לא ניתן להמריא ולנחות בו זמנית כמו בשדות מקבילים מודרניים. 5) שדה דב מסרטן ומסוכן לגני ילדים? ??, אז לא ״עשו אותנו במבחנה״, המטוסים המודרניים אינם רועשים, ואינם מזהמים יותר מאוטובוס שעשרות כאלו יזהמו את השכונות שחלילה ייבנו כאן. סכנה לגני ילדים.חח, מאז קום המדינה, לא נהרג על הקרקע ולו זבוב מפגיעת מטוס. 6) שדה דב עוצר את התפתחות האיזור? הפוך! אין בעולם המערבי מטרופולין כתל אביב עם לפחות שדה מוניציפלי אחד. בלונדון לדוגמא יש 10! שדות תעופה שהשדה סיטי איירפורט נבנה ב1983 והורחב לאחרונה לטיסות לאמריקה והשדה נמצא במרחק הליכה מארמון המלכה.

כתיבת תגובה