רגע לפני הקניות לחגים: שימו לב למחירים ברשתות ותחסכו

עושים קניות לחגים? מגיעים לרשתות המזון? מזמינים ברשת? שימו לב לפערי מחירים בין הרשתות | פערים של עד מאות אחוזים בין מוצרים שונים | משרד הכלכלה והתעשייה יוצא בבדיקה מיוחדת לפני החגים: נכון ליום ראשון, מי הרשת הזולה ביותר ומי היקרה ביותר | פער של כ-31% בין הרשת היקרה לרשת הזולה שהם כ-815 שקלים | ובכמה הפער בחנויות האונליין?

רשת מזון | צילום אילוסטרציה: ביזנעס

פערים של מאות אחוזים בין מוצרים שונים, פער של כ-31% בין הרשת היקרה לרשת הזולה שהם כ-815 ₪ – כשבועיים לפני ראש השנה, המחיר הממוצע של סל המוצרים שנבדק בשנת 2023 התייקר ב-6.9% ביחס למחיר הסל הממוצע אשתקד, שמהווה התייקרות של 194 ₪.

משרד הכלכלה והתעשייה יצא במבצע לבדיקה ולהשוואת מחירים לקראת חגי תשרי. בהמשך לבדיקה החודשית, הכוללת 68 מוצרים שנבחרו על ידי הלמ"ס, נבחנים החודש 165 מוצרים הנמצאים ב-35 רשתות בפריסה ארצית ואתרי אינטרנט, במטרה לספק לצרכנים מידע אודות פערי המחירים והשוואה שתאפשר להם לדעת, לקראת החג, מה עלות הסל ברשת בה הם נוהגים לבצע את הקניות ואת הפער בעלות מול רשתות אחרות.

ב'סל תשרי' 165 מוצרים מקטגוריות שונות: בשר דגים ועופות, פירות וירקות, מוצרי ניקוי וטואלטיקה, ומוצרים ייחודיים לחגי תשרי (דוגמת רימון, כרישה וכדומה) ועוד.

 דוגמאות לפערים במוצרים נבחרים:

מוצרהמחיר הזול ביותרהמחיר היקר ביותרפער ב-%
פילה סלמון טרי במשקל79.0 ₪155 ₪96%
רימון אדום במשקל (₪ לק"ג)5.1 ₪17.5 ₪243%
דבש טהור מפרחי בר יד מרדכי 350 גרם9.5 ₪20.2 ₪113%
בשר בקר / עגל טחון טרי חלק+ במשקל35.9 ₪56.6 ₪58%
פרסה לוף (כרישה) טרי במשקל14.3 ₪19.9 ₪39%

ממוצע סל המוצרים, עמד בתאריך 3.9.2023 על כ-3,025 ₪, והפער בין הרשת היקרה לרשת הזולה ביותר עומד על כ-31% שהם 815 ₪.

מתוך רשימת הרשתות שנבדקו, הרשת שמכרה את סל המוצרים במחיר הגבוה ביותר היא "טיב טעם בסיטי" (3,440 ₪) הרשת שמכרה את סל המוצרים במחיר הזול ביותר היא "רמי לוי באינטרנט" (2,625.3 ₪).

משרד הכלכלה בדק גם את חנויות האונליין: מנחשים כמה תוכלו לחסוך? מתוך רשימת חנויות האונליין שנבדקו, פער המחירים בין הרשת היקרה לזולה עומד על כ-16% שהם 425 ₪.

מיכל פינק, סמנכ"ל אסטרטגיה ומדיניות במשרד הכלכלה והתעשייה: "ערנות ונחישות הצרכנים היא הכרחית להפחתת יוקר המחיה. אנו ממליצים לצרכנים להשוות מחירים בין מוצרים שונים, לפצל קניות בין רשתות שונות במידה ונמצאים פערים משמעותיים בין מוצרים, לא להתפתות דווקא למותגים מוכרים ולנסות גם מוצרים חדשים, לבצע קניות ברשת, להשוות באפליקציות ועוד. המאבק ביוקר המחיה משותף לממשלה ולצרכנים והשגים בו יגיעו בפעולה משותפת".

כאמור, סל המוצרים לחגי תשרי גובש ע"י משרד הכלכלה והתעשייה והמועצה לצרכנות בספטמבר-2022 והוא משמש גם בפרסום הנוכחי, ומתבסס על נתוני רשתות המזון שעובדו מאתר Pricez, במטרה לעודד תחרות על מחיר הסל הנמוך ביותר בין הרשתות הקמעונאיות השונות בשוק ואתרי האינטרנט שחלקן מפעילות, ולהציע לצרכנים אינפורמציה פשוטה ונגישה ביחס למחירי מוצרי צריכה הנרכשים על ידם לקראת החגים.

בחירת המוצרים הנכללים בסל נעשתה באמצעות מתודולוגיה סדורה – נבחרו קטגוריות המוצרים הנמכרות ביותר בשבוע שלפני חגי תשרי ב-2021, ומתוך כל אחת מקטגוריות המוצרים נבחר המוצר הנמכר ביותר

רשת "רמי לוי באינטרנט" ו-"רמי לוי" מציגות את המחיר הנמוך ביותר בסך 2,625 ₪ ו-2,631 ₪, בהתאמה. רשת "טיב טעם בסיטי" מציגה את המחיר הגבוה ביותר בסך 3,440 ₪. 

רוצים לחסוך עוד? השוו בין עלות הסל בסניף ובין עלות הסל באינטרנט. ברוב הרשתות שמאפשרות להזמין באונליין תוכלו לחסוך לכם את ההגעה לסניף למצוא חניה עגלה לעמוד בתור ולקנות דברים שלא תכננתם, וגם לחסוך כמה שקלים (כמו ברמי לוי) או לשלם קצת יותר ברשתות אחרות.

כתיבת תגובה