רגע לפני חול המועד: כך תיפרדו יותר בקלות מהעולם הדיגיטלי

זה הפך לתופעה: יהודים העמלים לפרנסתם מתנתקים בחול המועד מהמכשירים הדיגיטליים: מחשב, מכשיר חכם (כן, כולל הוואטסאפ והדוא"ל) ומתמסרים למשפחה | וזה המקום לשים את האצבע על תופעה שנחקרה עולמית: נומופוביה | ולמי שלא הביו: הפחד מהיפרדות מהמכשירים הדיגיטליים שלנו | הגיע הזמן להבין: למה אנחנו מכורים למכשירים הללו ומה הם החששות שמקשים עלינו להתנתק מהם (רמז: בידוד חברתי, הפרעות שינה ועוד)

רשתות חברתיות | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

מתקשים להיפרד מהמכשירים שלכם? אתם לא לבד. ישנן סיבות רבות לכך שהמכשירים שלכם נהפכו לאויבים שלכם. אחת לכמה זמן אתם הולכים למקום מסוים ללא הטלפון שלכם? וכיצד אתם מרגישים כשאתם מגיעים למקום בו אתם לא מקבלים קליטה סלולרית?

בואו נהיה כנים – רובנו נודה שיציאה מהבית ללא המכשירים שאנו רגילים אליהם, יכולה לגרום ללחץ רב.

הסטטיסטיקות מאשרות את זה: מחקרים מראים ש'נומופוביה', הפחד מהיפרדות מהמכשירים הדיגיטליים שלנו, משפיע על יותר מ-90 אחוזים מהאוכלוסיה הכללית בעולם (שמחזיקה באותם מכשירים)!

אך מדוע הטלפונים החכמים הפכו בלתי נפרדים מאיתנו? האם המכשירים והאפליקציות שלנו גורמים לנו לבלות זמן רב יותר ברשת?

רגע לפני חול המועד, בו רבים מבקשים להתנתק מהמכשירים שבמקורם משמשים אותם לצרכי פרנסה בלבד (עד להתמכרות…) ולהקדיש זמן למשפחה,  כדאי לשים את האצבע על הפיתיונות, הרשתות שנפרשו לפנינו, ועל הדגים עצמם – כלומר, אנחנו…

רשתות חברתיות. צילום: ymgerman | שאטרסטוק

מדוע אני מכור?

בחברת אבטחת המידע ESET בוחנים את הדרכים בהן השותפים הדיגיטליים של אוכלוסיית העולם תוכננו כך שנהיה מחוברים אליהם ביותר, ומפרטת: אלו השפעות עשויות להיגרם מההיקשרות הלא-בריאה שעשויה לפגוע בפרטיות האישית והבטיחות שלכם.

  1. הנוחות

ישנם כ-7 מיליארד טלפונים חכמים בעולם, 85% מאוכלוסיית העולם כולו שמונה 8 מיליארד אנשים. אם נחשוב על כל הפונקציות השונות שטלפון חכם יכול לבצע, קל להבין מדוע הם פופולריים כל כך. באמצעות השפע האדיר של אפליקציות הזמינות בשוק, המכשיר הקטן הזה יכול לצמצם את הלחץ הנובע מחיי היומיום, למנוע שעמום ולהשאיר אתכם מחוברים לעולם.

לרובנו אין, אבל בואו נודה על האמת: משחקים לטלפונים ניידים מאפשרים לכם לבדר את עצמכם בנסיעות רכבת ארוכות ובלילות בודדים – להילחם ברעים, לפתור חידות ולזכות בנקודות.

בואו נלך על בריאות: אפליקציות למעקב אחרי כושר יכולות לסייע לכם להגיע למטרות שקבעתם. הן יכולות לעקוב אחרי ההתקדמות שלכם, לגלות סוגי אימונים חדשים ולתת לכם מוטיבציה באותם הימים שבהם לא כל כך בא לכם לרוץ (אבל דווקא כן בא לכם על קצת שוקולד…)

הרשימה היא פשוט אינסופית, וזה חלק מהבעיה. למה שלא נרצה להשתמש בכלים החזקים האלה כדי להיות בכושר טוב יותר, ליצור קשרים חזקים יותר, ולהפוך את הנסיעות הארוכות והמייגעות למהנות יותר?

אך יש משהו שאולי איננו מבינים – באפליקציות האלה ישנן אפשרויות שתוכננו כדי לעורר בנו תיאבון לעוד. כשאדם ממוצע מבלה מעל שלוש שעות ביום מול הטלפון החכם שלו, השימוש שלו באפליקציות גדל מעבר להיקף השימוש שאכן מביא תועלת.

  1. זרם התוכן שאינו נגמר

מה שאולי החל כ'בדיקה זריזה' כדי לראות מה מתרחש במרחב הדיגיטלי שלכם עשוי להוביל לכך שתלכו לאיבוד במחילת הארנב של התוכן המקוון. עוד 'סטורי' קטן, עוד איזה סרטון רשת ופוסטים חדשים שמופיעים באופן אוטומטי תוך כדי הגלילה – בדיוק כדי שתמשיכו להשתמש באפליקציה. וכשאין צורך לעצור כדי להמתין לטעינת תוכן נוסף, תוכלו לאבד מעקב אחרי הזמן בקלות.

עם קיומם של אלגוריתמים ייחודיים שמבטיחים שתראו דברים דומים לפוסטים והתוכן שגרמו לכם להגיב, אין זה פלא שאתם לא מצליחים להתנתק – גם אם זה הסרטון הקצר השביעי שראיתם במהלך אותו יום. באפליקציית 'טיקטוק' רואים זאת באופן ברור – האדם הממוצע מבלה 90 דקות ביום מול האפליקציה!

סמלי הרשתות החברתיות | מקור: pexels
  1. התגמול המיידי

יש בין הגולשים כאלה שמכירים אנשים כאלה שחשו הנאה אחרי שמשהו ששיתפו ברשת גרף הרבה לייקים ותגובות. התחושה הזאת גורמת להם (גם לכם, כן?) לרצות עוד. האישור החברתי מפעיל את מערכות התגמול במוח – רשת מורכבת שמחזקת התנהגויות מסוימות באמצעות שחרור דופמין.

אפשר לקבל את שחרור הדופמין הזה גם מדברים אחרים כמו אכילת שוקולד או קניות, וזו הסיבה לכך שאתם עשויים לגמור שקית שלמה של חטיפים במכה אחת או להגיע למשיכת יתר בחשבון הבנק. אם אפשר לקבל את אותה התחושה בלי לשלם או לשבור את הדיאטה, למה לא?

  1. ההתראות הבלתי פוסקות

עבר זמן מאז הפעם האחרונה שהשתמשתם באפליקציית הריצה? אל דאגה – האפליקציה תודיע לכם על ההישגים של המתחרים שלכם בריצת הבוקר האחרונה שלהם. כשההתראה הזאת עולה במכשיר שלכם, אתם תחושו צורך לבדוק אותה לעומק (לא יכול להיות שהם באמת רצו כל כך מהר). ואז, כדי להימנע מה-FOMO (פחד מהחמצה – Fear of Missing Out), אתם תחזרו אחר כך לאפליקציה כדי לתעד את הריצה שלכם ולהשוות אותה לזאת של המתחרים.

אמנם במקרה הזה התראות יכולות להוביל להרגלים בריאים במידה מסוימת, במקרים אחרים, כמו התראה על כך שחבר פרסם 'סטורי' חדש באינסטגרם, ההתראה יכולה להוביל אתכם למלכודת הדופמין שעשויה לגרום לכם לאבד שעות ארוכות לטובת צפייה בתוכן.

  1. קצת אסקפיזם

זה עשוי להיות דפדוף בתמונות מהחופשה האחרונה שלכם או צפייה רציפה בתכנים משתרשרים, אך אין ספק שהמכשירים החכמים מאפשרים שער לבריחה מהלחץ והמתח היומיומיים. אותה ההפסקה מכל תחושה שלילית שעשויה לקרות במהלך היום גורמת לשחרור דופמין נוסף (ולתחושת אושר המתלווה לכך) שמחזקת את המשך הבריחה מהמציאות.

ההתנתקות והורדת המתח עשויה להיות מועילה ואף הכרחית לאנשים מסוימים, אך כשהיא מגיעה לרמה בה אתם מפספסים הזדמנויות לריגוש בחיים האמיתיים, מתקשים להתרכז והופכים לפחות יעילים, שווה לחשוב שוב על מרתוני הצפייה הללו.

רשתות חברתיות. צילום: scyther5 | שאטרסטוק

סכנות הנומופוביה

עכשיו, כשיותר ברור לכם מדוע אתם מחוברים בצורה כל כך חזקה למכשירים החכמים ולמחשבים, נשאלת השאלה – כיצד הקשר הזה משפיע על הבריאות והרווחה הכללית שלכם?

  1. פגיעה באיכות השינה

בנוסף לחרדה ולמתח שאתם עשויים לחוש כשאתם ״מנותקים״, מה שישפיע על איכות השינה ממילא, האור הכחול שהמכשיר שלכם פולט עשוי לפגוע באופן משמעותי בייצור המלטונין, ההורמון האחראי לתחושת העייפות. אם אתם גולשים באינטרנט בשעה מאוחרת, אתם עשויים לפגוע בשינה האיכותית הנחוצה לכם – וחיונית לתפקוד תקין של מערכת החיסון, תפקודים קוגניטיביים ואף תחושה טובה כללית אם נודה על האמת.

  1. בידוד חברתי

באופן משונה, אפליקציות הרשתות החברתיות הרבות עשויות דווקא להרחיק אותנו מיצירת קשרים בחיים האמיתיים.

חשבו על זה – כשאתם יוצאים עם חבר לארוחת צהריים, האם הטלפון שלכם מונח מולכם על השולחן? האם אתם מביטים בו כל רגע כדי לבדוק התראות?

זה אומר שאתם לא בתקשורת מלאה עם השותף לארוחה ועשויים לפספס אינדיקציות ברורות של שפת גוף שיסייעו לכם לחזק את הקשר.

החבר שעובר תקופה קשה בעבודה, בוכה על מצבו הפיננסי או סתם רוצה להשלים פערים, לא יאהב את חוסר תשומת הלב שאתם מעניקים לו.

קשה לאזן בין הסביבה החברתית המקוונת והלא-מקוונת, במיוחד כשהתראות ממשיכות להופיע כל הזמן.

  1. טווח קשב מצומצם

שטף בלתי פוסק של התראות, תגמול מיידי והאופי המהיר של מכשירים חכמים גורם לפגיעה בטווח תשומת הלב שלנו. למה לקרוא מסמך בן שני עמודים, כשאפשר לצפות בסרטון סיכום שאורך 20 שניות במקום זה?

טלפונים חכמים ומכשירים אחרים משנים את האופן בו אנחנו צורכים מידע, ברשת ומחוץ לה. זה עשוי להוביל לפגיעה בפרודוקטיביות בעבודה או בתנאי לימודים בחיים האמיתיים.

אז, עלייה בחרדה, הפרעות בשינה, ירידה בריכוז…

כל אלה לא נשמעים חיוביים במיוחד. אך כשהמכשיר מאפשר עולם של בריחה, חינוך, בידור ועוד בכף ידכם ממש, כל העניין הוא למצוא את האיזון.

מכשירים חכמים. אילוסטרציה: Maxx-Studio | שאטרסטוק

מה בנוגע לפרטיות ובטיחות?

ואיך אפשר בלי זה: ב-ESET מחדדים, כי לא מוגזם לחשוב שהיקשרות לא-בריאה למוצרים טכנולוגיים עלולה לגרום בסופו של דבר גם לכך שתזניחו את הבטיחות והפרטיות האישיים שלכם, ואף עד למצב בו תיקחו חלק בהתנהגויות מקוונות שהן מסוכנות מיסודן.

לדוגמה, אם אתם עייפים ומתקשים להתרכז, גוברים הסיכויים שלא תחשבו לפני שתלחצו על קישור כאשר מגיעה הודעה משכנעת אך זדונית לתיבת הדואר הנכנס שלכם, או לפני שתחשפו מעט יותר מדי ברשתות החברתיות האהובות עליכם.

אתם עשויים להוריד מגננות גם במצב אחרים, כמו שימוש ברשתות אלחוטיות חינמיות ללא אמצעי הגנה מתאימים, או שימוש חוזר בסיסמאות בחשבונות מקוונים שונים. אותו הכלל חל גם על הורדת אפליקציות מפוקפקות שמבטיחות גישה לתוכנית חדשה באופן חינמי. לרשימה הזאת אין סוף…

ובלי כל קשר לסכנות של העולם המקוון, ידע הוא כוח. עם הידע הזה שקניתם כאן עכשיו – לכו הלאה.

אפשר. רצוי וכדאי לנסות את ההתנתקות מהמכשירים למשך שבעה ימים בלבד – ששלשה מהם בכל מקרה חג/שבת.

עתידות: העולם לא יקרוס בלעדיכם.

כתיבת תגובה