רגע לפני טרפת הקניות: כמה תוציאו ועל מי אתם סומכים?

קצת לפני ה-Black Friday – כמה יוציאו הישראלי ב'חגי הקניות' הווירטואליים? • על פי הערכות כאל: הישראלים צפויים להוציא במועדי הקניות אונליין של חודש נובמבר סכום כולל של למעלה ממיליארד ש"ח • גידול של כ-47% לעומת נובמבר אשתקד • רק 35% מהרכישות יהיו באתרים ישראלים • אתרי האופנה הבינלאומיים צפויים לעלות ב-96% לעומת 2019 • וגם: קונים אונליין וסומכים על הביקורות? כך תדעו שהן אמיתיות ולא מזויפות

בלאק פריידי | publicdomainpictures

עונת הקניות מתקרבת לבעבוע וה-Black Friday ממש מעבר לפינה. מגפת הקורונה אומנם משאירה את הישראלים בבית וללא נסיעות לחו"ל, אך הם לא צפויים לוותר על חווית הקניות בארץ ובחו"ל. על פי נתוני האנליזה בחברת כאל, נראה אף כי הישראלים צפויים 'לפצות את עצמם' על התקופה האחרונה בהסתערות על האונליין, ועלייה דרמטית שתחצה את רף המיליארד ₪ ברכישות מקוונות במועדי הקניות המסורתיים בארץ ובחו"ל של חודש נובמבר: יום הקניות הסיני, בלאק פריידי, סייבר מאנדי, שופינג IL וכדומה. 

מגמת הגידול בהיקף הרכישות אונליין מתעצמת משנה לשנה, וצפי הצמיחה השנה עומד על כ-47% לעומת נובמבר אשתקד. היקף הרכישות באתרים בינלאומיים צפוי לגדול בכ-30% לעומת אשתקד, וצפוי לעמוד על כ-700 מיליון ₪. באתרים ישראליים, צפוי הגידול לעמוד על כ-96% לעומת אשתקד וצפוי להסתכם בכ-380 מיליון ₪. מדובר בשינוי מגמה בעקבות הקורונה שהאיצה את בעלי העסקים הישראלים להגביר את נוכחותם ברשת.

250/200 סייד בר + קובייה

רכישות באתרים בינלאומיים

65% מסך הקניות המקוונות של הישראלים יעשו באתרים בינלאומיים. מהתחזית החזויה עולה כי ה'קטר' המרכזי של הצמיחה השנה נעוץ בצפי גידול משמעותי של כ-96% ברכישות מאתרי אופנה בינלאומיים, בעוד שמרבית הצמיחה אשתקד הגיעה מרכישות הישראלים בקניונים וירטואליים כדוגמת Amazon, AliExpress ו-ebay ועמדה על 46%. 

סך הרכישות של הישראלים באתרי אופנה בינלאומיים יעמוד על 32% מסך הרכישות הכולל באתרים בינלאומיים. 62% מסך הרכישות באתרים צפויים להיערך בקניונים הוירטואליים, והאחוזים הנותרים מלמדים על נתח מצומצם של אתרי הגאדג'טים, אקססוריז ועיצוב הבית. צפויה מגמה לפיה הישראלים ימשיכו 'להסיט' את הרכישות מאתרים ייעודיים של גאדג'טים ואקססוריז לרכישות בקניונים הוירטואליים. כמו כן, כאל צופה גם גידול משמעותי ברכישות באתרי בריאות ותזונה בינלאומיים – עלייה של 61% לעומת נובמבר אשתקד.

רכישות באתרים ישראלים

סך הקניות של הישראלים באתרים ישראלים יהווה 35% מסך הרכישות המקוונות ויכפיל את היקפו הכספי לעומת אשתקד. העלייה בצריכה חוצת ענפים, כאשר בולטת עלייה של פי שלושה באתרי מכירות ייעודיים למחשבים וגאדג'טים. נראה כי אתרי המכירות למחשבים וגאדג'טים שהיו מבוקשים מאוד בתחילת הקורונה מינפו את המשבר להפיכתם לסוג של אתרי סחר מגוונים המוכרים גם מוצרי חשמל (שואבי אבק, מערבלי מזון, מזגנים וכו') ותחומים נוספים בכדי לייצר לצרכן הישראלי היצע רחב באותו אתר.

איתי חזן, ראש מערך דאטה ודיגיטל של כאל, אמר: "גם השנה הישראלים לא מוותרים על חווית הקניות בזירה המקוונת במהלך 'חגי' נובמבר. היקף הקניות ממשיך לצמוח בקצב מרשים, ואנו אומדים כי ישקף גידול בשיעור של כ-50% לעומת אשתקד. אתרי הסחר הישראלים צומחים בקצב מהיר ומהווים כשליש מסך הרכישות של הישראלים בזירה המקוונת. ראוי להדגיש את הגידול החד ברכישות מאתרי אופנה בינלאומיים המשקף הכפלה, במונחים כספיים, לעומת אשתקד. נושא זה ממחיש יותר מכל את הסרת החסם הפסיכולוגי לרכישת בגדים באינטרנט והתפתחות תפישת "הצרכן החכם והממוקד" בזירת האונליין".

Inner article

טיפים לקניות אונליין

קופונים: אתרים רבים מציעים קופוני הנחה לימי הקניות הניתנים לרכישה מראש. מומלץ לעקוב אחר האתרים השונים ולבצע זאת.

ניוזלטריםכדאי להירשם לניוזלטרים של אתרי הקניות, בהם מעדכנים על גובה ההנחה ומועדיה. 

רשימת קניות: כדאי להכין רשימה מאורגנת של כל הפרטים הרצויים, שתמנע תחושת פספוס מיותרת שעתידה לצוץ ביום למחרת. 

השוואת מחירים: האתרים אמנם מתהדרים באחוזי הנחה גבוהים, אולם אחוז ההנחה לא רלוונטי אם לא ביצעתם בדיקה מוקדמת למחיר המוצר.

עגלת קניות: מומלץ למלא את עגלת הקניות באתרים מראש בפריטים האטרקטיביים בעיניכם – המוצרים נשמרים וזוהי דרך מצוינת לחסוך זמן בטירוף ימי הקניות.

מעקב משלוח: העתיקו את מספר המעקב שנשלח בסיום הזמנה למייל, ובצעו מעקב מדי כמה ימים לגבי מיקום החבילה.

ואחרון חביב, לפני שנרחיב על כך – מוכרים אמינים: חפשו אחר מוכרים אמינים שמוכרים באתרים למעלה משנה, בעלי פידבקים חיוביים, תמונות אמת של המוצר, ודירוג טוב שמורכב משקלול ביקורות טובות, ותק ורייטינג.

מדד הביקורות

אחד המדדים החשובים כששוקלים האם לקנות מוצר ברשת, הוא בדרך כלל הביקורות של אלו שקנו אותו לפנינו.

בדיקה שבוצעה על ידי שירות הניטור Fakespot Inc, מצאה כי בין החודשים מרץ לספטמבר השנה, כמות הביקורות הלא אמינות באמזון הגיעה לשיאים שמתאימים בדרך כלל לתקופת הקניות בחגים, כשהיא עלתה ב-36% ביחס לאותה התקופה בשנה שעברה.

מתוך כ-720 מיליון ביקורות שנסרקו ונבדקו, כ-42% נמצאו מזויפות. את העלייה המשמעותית הזו ניתן לקשר באופן חד לנגיף הקורונה שהביא למיליוני בני אדם שנמנעים מרכישה פיזית בחנויות, או שנמצאים בסגר.

היכן הביקורות הכי לא אמינות?

מבדיקה שנערכה בשנה שעברה באתר bestseocompanies.com,מתוך 2.7 מיליון ביקורות שנדגמו, הקטגוריה הפופולארית ביותר לזיופים היא קטגוריית מוצרי החשמל, עם 42% זיופים ו-195,000 ביקורות לא אמינות. אך זו לא הקטגוריה המובילה, כשלמעשה בקטגוריית הביגוד מדובר בכ-46% זיופים.

מספר הביקורות הלא אמינות והאחוז שלהן

סקר שבוצע במקביל לבדיקה זו, העלה כי כ-70% מהנשאלים ישלמו יותר עבור מוצרים עם ביקורות חיוביות גבוהות יותר. אבל, כאשר חלק משמעותי מהביקורות הללו למעשה מזויף, איך ניתן לבצע החלטות מושכלות יותר כשרוכשים ברשת?

בחברת אבטחת המידע ESET ישראל, מציינים כי קיימים כלים ושירותים אוטומטיים שמבצעים בדיקות לפי קישור של מוצר אותו רוצים לקנות, כמו שני הכלים הבאים:

 • Fakespot.com – אחד הכלים הפופולריים לבדיקת אמינות ביקורות (אמאזון, ebay ועוד). בעבר ניתן היה לעשות בדיקה באתר עצמו, אך כעת יש צורך בהתקנת תוסף. התוסף בודק את האותנטיות של הביקורות ומעניק דירוג בין A ל-F ואפילו מפרט ומציין כמה אחוזים מהביקורות הן אמינות.

דוגמה לביקורת

 • האתר הבא בודק ביקורות של מוצרים ספציפית מאתר אמאזון – https://reviewmeta.com/

האתר מבצע בדיקה של מספר מדדים כמו ביקורות שנמחקו, חזרה על מילים וביקורות זהות ולבסוף נותן ציון לאמיתות הביקורות.

דוגמה לתוצאות ביקורות של מוצר שנבדק באתר

אך בנוסף לשירותים האוטומטיים, ב-ESET מוסיפים כי גם אנחנו יכולים לעשות בדיקת לגיטימיות של ביקורות בעצמנו ולזהות ביקורות מזויפות במספר דרכים:

 1. השתמשו בראש שלכם – שימו לב לסימנים יוצאי דופן בטקסט, איות ודקדוק לקויים, שבחים ותיאורים שאינם מאימים למוצר.
 2. ריבוי ביקורות בזמן קצר – אם אתם רואים ביקורות שניתנו בחלון זמן קצר, הם יכולים להיות חלק מקמפיין של מוכר כדי לשפר את הדירוג באמצעות דירוגים מזויפים. כך למשל 20 ביקורות בתוך חצי שעה עם דירוג של חמישה מתוך חמישה כוכבים, ככל הנראה לא יהיו אמיתיות.
 3. ביקורות דומות – אם רצף הביקורות נראה זהה עם תגובות קצרות, ככל הנראה גם זה מזויף
 4. שימוש בשפה גנרית – אם הביקורת משתמשת במילים בודדות כמו "נהדר, מעולה, מצוין", יכול להיות שמשתמשים במנגנון אוטומטי על מנת לתת את הביקורת הזו לכמה מוצרים במקביל.
 5. שימוש בשפה שיווקית מאוד – 'המוצר הזה הוא ייחודי ומהפכני', 'כולם צריכים לקנות אותו' או גם שימוש בביטויים כמו 'זוכה-פרסים', 'אחד ויחיד' או 'מיוחד במינו',  צריכים להדליק אצלכם נורה אדומה. גם שימוש רב מדי בשם המוצר יהיה בעייתי, "המוצר bjm123 הוא נהדר, bjm123 הגיע מהר מאוד ועובד מצוין".
 6. ביקורות שליליות במיוחד – גם הן עלולות להיות מזויפות, ובדרך כלל זו תהיה טקטיקה של רמאים שמנסים להרוס ולהפריע למוכרים לגיטימיים.
 7. מי המשתמש שנתן את הביקורת – ישנם אתרים (אמזון ועלי אקספרס למשל) בהם תוכלו ללחוץ על שם המשתמש שנתן את הביקורת, וכך לראות את כל הביקורות שלו, במידה והוא אינו אדם אמיתי, ככל הנראה תוכלו לגלות זאת מביקורות שמנוסחות באופן זהה לשלל מוצרים או מריבוי ביקורות שניתנו באותו תאריך.
 8. בחרו משפט ובידקו אותו – ניתן גם לקחת משפט מפתח מהביקורת ולהעתיק אותו למנוע החיפוש. שם תוכלו לראות האם המשפט חוזר על עצמו באתרים שונים או למוצרים שונים.
 9. קראו רק את הביקורות שאינן קיצוניות – הכוונה היא לביקורות שאינן של כוכב 1 או 5 כוכבים. בדרך כלל הביקורות שבאמצע הן של לקוחות אמיתיים שמעלים גם נקודות שהן יותר רלוונטיות למוצר.
Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה