רגע לפני פיזור הכנסת: התיקון לחוק מס הכנסה שלילי יעבור?

ח"כ מלכיאלי מנסה להספיק את הרכבת רגע לפני שהיא (לכאורה) עוזבת את התחנה | בהצעת חוק שהגיש הוא מבקש לאפשר גם לבעלי קרקע שרכשו אותה כדירה ראשונה במסגרת קבוצת רכישה – לקבל מס הכנסה שלילי במידה והם זכאים לכך | היום, התקדם החוק צעד נוסף ואושר לקריאה ראשונה בוועדת הכלכלה

מיכאל מלכיאלי | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, אישרה היום לקריאה ראשונה את ההצעה של ח"כ מיכאל מלכיאלי, לתקן את החוק להגדלת שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ולצמצום פערים חברתיים (מענק עבודה). ההצעה שאושרה נועדה לאפשר גם למי שמחזיק בקרקע לבניית דירה יחידה לקבל זכאות למענק עבודה – מס הכנסה שלילי.

היוזם ח"כ מלכיאלי הסביר, כי כיום מי שעומד בקריטריונים לקבלת מס הכנסה שלילי יכול לקבל את המענק גם אם יש בבעלותו דירת מגורים יחידה, בעוד שמי שרכש דירת מגורים יחידה בקבוצת רכישה ובשלב ראשון רק נרשמה הקרקע על שמו – לא זכאי לקבל את המענק. "המדינה לא חושבת שהוא זכאי כי היא חושבת שאם יש בבעלותו קרקע הוא עשיר. איך אני יודע? כי פנו אלי עשרות אנשים כאלה", אמר ח"כ מלכיאלי. הוא הסביר כי הצעתו נועדה לתקן את המצב הזה וגם זכתה לתמיכת הממשלה.

נציג רשות המסים, ישי פרידמן, התייחס לכך ואמר כי במהות אכן יש פה עיוות, שמי שבכל דירה יחידה יכול להיות זכאי למענק ומי שבעל יותר מ-50% בקרקע לא יכול להיות זכאי. הוא הוסיף כי צריך לתקן את העיוות הזה גם לגבי מי שרוכש קרקע לבניית דירה יחידה בפרויקטים של בני ביתך. עם זאת, בדיון התברר כי את התיקון הזה אפשר יהיה להוסיף להצעה בעת הכנתה לקריאה השנייה והשלישית.

היו"ר ביטון סיכם את הדיון הקצר ואמר כי הוועדה תאשר את ההצעה לקריאה ראשונה, כדי לתקן את העיוות ולסייע לחלשים ביותר הזכאים למענק עבודה. הוא קרא להחזיר את החוק לוועדה בדחיפות, על מנת שתשלים את הכנתו לקריאה שנייה ושלישית ותתקן את כל העיוותים הנוספים, ובירך את ח"כ מלכיאלי על שהביא את ההצעה רגע לפני פיזור הכנסת.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה