רווחי המדינה על התדרים: 400 מיליון בשנה

ועדת הכלכלה אישרה תיקון לתקנות הטלגרף האלחוטי: יאפשרו למנוע מצב שחברות משלמות על תדרים שלא עשו בהן שימוש • בדיון התברר: המהלך יאפשר לפלאפון וסלקום להימנע מתשלום כ-2.6 מיליון שקלים כל אחת – עבור תדרים שלא עשו בהם שימוש

אנטנה סלולארית | צילום: Timofeev Vladimir, שטארסטוק

‘אווירא דארץ ישראל מחכים’, אבל גם יקר. מדיון שנערך אתמול בוועדת הכלכלה של הכנסת עולה כי מדי שנה מרוויחה המדינה 400 מיליון שקל מהאוויר. כן. מדינת ישראל ידועה במשאבים המוגבלים שלה, עכשיו מתברר שגם זמן האוויר במדינה הוא משאב מוגבל.

סגן מנהל מינהל הנדסה ספקטרום במשרד התקשורת, נתי שוברט, הסביר בוועדה, כי “תדר (לשידור אלחוטי. ד”ש) הינו משאב מוגבל ולכן עבור השימוש בו נגבית אגרה”. מתוך ארבע מאות המיליון המשולמים למדינה מדי שנה משלמות חברות הסלולר כ-325 מיליון שקל, התשלומים האחרים נגבים ממשתמשים אחרים כגון: תחנות מוניות, עיריות, בתי חולים ועוד.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

הדיון שנערך בוועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ יעקב מרגי, עסק בתיקון לתקנות הטלגרף האלחוטי, בסעיפים העוסקים באגרות שמשלמות חברות הסלולר והשידורים עבור שימוש בתדרים. בסיום הישיבה חסכו חברות הסלולר פלאפון וסלקום כ-2.6 מיליון שקל כל אחת. בדיון התברר כי המשרד מבקש להחיל את תיקון בתקנות על חברות הסלולר באופן רטרואקטיבי, על מנת לאפשר לחברות פלאפון וסלקום להימנע מתשלום, שלפי שיטת החישוב הנוכחית היו צריכות לשלם עבור תדרים בתקופה שלא עשו בהם שימוש.

בהסבר לדברים אמרה נציגת הלשכה המשפטית של משרד התקשורת, יעל מלם-יפה, כי לפי התקנות היום גובה האגרה נקבע באופן שנתי ומי שמשלם סכומים גבוהים, בעיקר חברות הסלולר, יכול לפרוס את התשלום לרבעונים. במצב כזה, בעל רישיון שביקש תדרים באמצע רבעון, או החזיר תדרים באמצע רבעון, נדרש לשלם עבור כל הרבעון או שלא מקבל החזר על כל הרבעון. התיקון, לדברי שוברט, יאפשר לחשב את האגרה לפי השימוש בתדרים בפועל ולא יחייב את המשתמשים לשלם על תדר שלא השתמשו בו.

Inner article

שוברט אף הוסיף כי “ברבעון הקודם, בסוף חודש מאי, ביטל המשרד הקצאה של תדרים לפלאפון ולסלקום, וכנגדם הקצה להם תדרים חדשים מהראשון ביוני. אז התברר שהחברות צריכות לשלם על תקופות שלא עשו שימוש בתדרים”.

מלם-יפה הוסיפה כי באשר להחלת התקנות על חברות הסלולר, מבקש המשרד כי הן יחולו רטרואקטיבית, מהאחד באפריל 2020. באשר לשאר המשתמשים ביקש המשרד כי התקנות יחולו מהאחד בינואר 2022, על מנת להיערך לכך. שוברט הסביר, כי “מערכת החישוב של המשרד פותחה בסוף שנות ה-80 ומאז לא השתנתה. החל פיתוח של מערכת מעודכנת וחדישה, שמתבססת על מה שקיים בעולם בהתאמה לישראל, ומועד הסיום הוא לקראת סוף 2021”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה